Życie jest piękne - cytaty, które nam o tym przypominają

Życie jest piękne - cytaty, które nam o tym przypominają
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2022

Czasami tak bardzo zajmują nas nasze obowiązki, że zapominamy o tym, po co jesteśmy na świecie lub po prostu zrzucamy na innych odpowiedzialność, by określić nasz cel. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przedstawić Wam tych 10 cytatów, aby przypomnieć, że życie jest piękne, że powinniśmy je przytulić i nadać mu przeznaczenie.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że to, co powinno się zmienić, to nie życie, ale nasza perspektywa. Proste życie, ale doświadczane z głębi serca może być bardziej satysfakcjonujące i piękne, niż inne pełne wielkich sukcesów.

Cytaty, które przypominają nam, że życie jest piękne, sprawiają, że zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy na tym świecie, aby być szczęśliwymi. Że przeszkody są sposobem na naukę i każdy z nas dobrze żyć i osiągnąć to, czego pragnie. O to właśnie chodzi w przygodzie życia.

Cytaty, które przypomną nam, że życie jest piękne

Autorem jednego ze zdań o pięknym życiu jest słynny Bob Marley. Wyraża to w prosty, ale uroczy sposób. Mówi: “Żyj życiem, które kochasz. Kochaj życie, które żyjesz”. Miłość jest centrum wszystkiego i to dzięki niej wszystko nabiera sensu.

gołąb w butelce

Soren Kierkegaard również miał swoje przemyślenia na ten temat. Mówi: “Życie nie jest problemem, który trzeba rozwiązać, ale rzeczywistością, której należy doświadczyć”. Poprzez te słowa zaprasza nas, abyśmy przestali żyć tak, jakby istnienie było problemem naszego umysłu lub intelektu. Zamiast tego powinniśmy oddać się doświadczeniu w naturalny i spontaniczny sposób.

Z drugiej strony Hellen Keller mówi: “Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym”. Słowo “przygoda” w tym przypadku nie odnosi się do wspaniałej podróży. Oznacza raczej wyzwanie, które należy podjąć z entuzjazmem. Ciągły wysiłek, aby stać się najlepszą wersją nas samych.

Szczęście

Szczęście jest jednym z powracających tematów w cytatach o pięknym życiu. Jedno ze zdań autorstwa Viktora Frankl’a umieszcza nas w realistycznej rzeczywistości gdzie jest wszystko, czego szukaliśmy, ale czasami nie potrafiliśmy nazwać. Mówi: “Nie możemy osiągnąć szczęścia tylko poprzez pragnienie bycia szczęśliwym. Musi ono być niezamierzoną konsekwencją dążenia do celu większego od nas samych”.

To zdanie mówi nam, że szczęście nie jest stanem samym w sobie, ale towarzyszy większej rzeczywistości: dążeniu do ideału, który wykracza poza granice jednostki. Postawieniu siebie na wyższej płaszczyźnie, na płaszczyźnie wielkich wartości. Jest zgodna z tym zdaniem autorstwa Gandhiego, który stwierdza: “Szczęście pojawia się, gdy to, co myślisz, mówisz i robisz jest w harmonii.”

mężczyzna i kwiat

W międzyczasie Albert Schweitzer mówi: “Szczęście jest jedyną rzeczą, która się mnoży, gdy ją dzielić”. Tym zdaniem podkreśla, że służenie innym, robienie czegoś dla innych podnosi dobre samopoczucie. Szczęście nie jest kwestią indywidualną.

Na koniec John Lubbock podkreśla, że każdy z nas wybiera podejście, które pozwala nam być szczęśliwymi lub nie. Mówi: “Szczęście to coś, co musimy ćwiczyć, jak grę na skrzypcach”. Szczęście jest więc także stałym ćwiczeniem, chęcią użycia naszej woli, by być szczęśliwym.

Spraw, by Twoje życie było pięknym doświadczeniem

W ramach zdań, które przypominają nam, że życie jest piękne, nie może zabraknąć tych, które pokazują nam drogę do odkrycia cudów naszej egzystencji. Deborah Norville mówi: “Kiedy jesteś wierny samemu sobie tym, co robisz, dzieją się fascynujące rzeczy”. Innymi słowy, bycie sobą sprawia, że to, co się z nami dzieje idzie w parze z tym, czego chcemy lub pragniemy.

Ze swej strony Franklin D. Roosevelt stwierdza: “Szczęście leży w radości osiągnięć i emocjach twórczego wysiłku”. W tym zdaniu mówimy o radości, o jednym ze stanów umysłu charakterystycznych dla tych, którzy intensywnie przeżywają życie. Jak mówi Roosevelt, jednym ze sposobów kultywowania radości jest twórcza praca i świętowanie owoców tej pracy.

mężczyzna na łące

William Hazlitt to inny z autorów, który przypominam nam, że życie jest piękne. Mówi: “Dobre słowa, ciepła książka i szczery uśmiech mogą zdziałać cuda”. Ma absolutną rację. W tych małych gestach i odczuciach możemy odnaleźć prawdziwy puls naszej egzystencji. Ważne jest, aby dać im wartość, jaką mają naprawdę.

Ważne jest, aby pamiętać, że życie jest piękne, ponieważ jest to nasza jedyna szansa na życie. I żyć oznacza poznać siebie i rozwijać nasze możliwości, by być lepszym i sprawić, by ludzie wokół nas byli lepsi. To właściwa droga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dfarhud, D., Malmir, M., & Khanahmadi, M. (2014). Happiness & health: the biological factors-systematic review article. Iranian journal of public health43(11), 1468.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.