Lekcje od mądrych ludzi - niezwykle cenne wskazówki

Lekcje od mądrych ludzi - niezwykle cenne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2019

Ważne lekcje od mądrych ludzi są często opowiadane w opowieściach lub anegdotach. Czasami powtarzamy je jako prawdy o różnych aspektach życia. Lekcje te są jednak zawsze wynikiem trudnych doświadczeń, znaczącej refleksji i wyjątkowej perspektywy świata.

Lekcje od mądrych ludzi służą celowi: przypominają nam o wartościach, które powinny kierować naszymi działaniami. Łatwo jest zapomnieć, że życie ma sens tylko wtedy gdy mamy zasady kierujące naszymi działaniami i szlachetny cel, który nas prowadzi.

Dlatego postanowiliśmy podzielić się z wami pięcioma ważnymi lekcjami od mądrych ludzi. Są to frazy lub fakty, które ujawniają wiele prawd. Ciesz się nimi i ucz się od nich!

“Faktem jest, że proces uczenia się trwa i dopóki głosy nie ustają, a śpiewacy śpiewają, wtedy część z nich przetrwa do końca.”

-Morris West-

1. Lekcje od mądrych ludzi – Capote

Truman Capote nie potrzebuje żadnego wprowadzenia. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich. Wiele ludzi uważa, że jego książka Z Zimną Krwią jest jedną z pierwszych książek z nowego gatunku, która zacierała granice między fikcją a non-fiction. Jednak niewiele osób wie, że jego talenty wywodzą się z imponującej samodyscypliny.

truman capote

Jeden z jego najlepszych przyjaciół Paul Bowles powiedział, że pewnego dnia w 1949 roku Capote powiedział mu i innym kolegom, że stworzył 20-letni plan dla swoich dzieł literackich. Wszyscy byli zaskoczeni i myśleli, że Capote tylko łudził się tym, że ten pomysł może dojść do skutku. Jednak z czasem Capote opracował swój plan krok po kroku. Zostało to chwalone jako jedna z największych zalet jego geniuszu: wytrwałość i samodyscyplina.

2. Tod Browning: geniusz stojący za filmami niemymi

Tod Browning jest autorem kolejnej historii, jeśli chodzi o lekcje od mądrych ludzi. Zanim stał się sławny, Browning był bardzo biedny. Zarabiał na różnych dorywczych zajęciach. Jednym z tych zadań, które pomogły mu przetrwać, było bycie częścią “żywych trupów” w cyrku.

Praca była prosta ale przerażająca. Musiał pozostać nieruchomy. Cyrk zaaranżował lekarza, który przyszedł i ogłosił go martwym. Browning został następnie umieszczony w trumnie i pochowany. Musiał zostać tam przez 24 godziny. Przeżył z ukrytym systemem wentylacyjnym i małymi kawałkami pożywienia, które pochowano razem z nim. Browning po raz pierwszy doświadczył bycia tak blisko śmierci z powodu skrajnej paniki. W końcu jednak nauczył się wykorzystywać długie dni, aby uwolnić swoją wyobraźnię. Wykorzystał ten czas, aby stworzyć wymyślny plan swojej przyszłości.

3. Helen Keller i jej lekcja życia

Te ważne lekcje od mądrych ludzi zawierają także historie o niezwykłych kobietach, takich jak Helen Keller. Przyjrzyjmy się jej historii. Kiedy miała 1 i pół roku nabawiła się choroby, która sprawiła, że ​​była głucha i ślepa. To także powstrzymało ją przed mówieniem.

hellen keller lekcje od mądrych ludzi

Dzięki nauczycielowi, który w nią wierzył, Keller zdołała stworzyć system komunikacji ze światem zewnętrznym. Stała się pierwszą osobą głuchoniemą, która uzyskała wykształcenie wyższe. Nie mały wyczyn, zwłaszcza, że ​​dyplom pochodzi z Harvardu. Napisała kilka książek i ponad 400 artykułów. Zapytana o jej niesamowite osiągnięcia i radykalną poprawę, Keller odpowiedziała: Kiedy zamykają się drzwi szczęścia, otwiera się kolejne; ale często patrzymy tak długo na zamknięte drzwi, że nie widzimy tych które zostały dla nas otwarte.

4. Oscar Wilde i normy społeczne

Oscar Wilde był jednym z najbardziej otwartych krytyków norm społecznych. Był przekonany, że ludzie wokół niego są hipokrytami. Wilde sądził, że działali zgodnie z tym jak uważali, że powinni działać, a nie na podstawie tego co naprawdę czuli. Uważał także, że ludzie są tak zanurzeni w swoich światach, że nawet nie zwracają uwagi na to co dzieje się wokół nich.

Aby udowodnić swoją teorię, postanowił przetestować ją na przyjęciu, na które go zaproszono. Celowo przybył późno. Kiedy gospodyni go powitała, powiedział: “Przepraszam. Spóźniłem się, bo musiałem pochować ciotkę, którą właśnie zabiłem“. Tak jakby go nie usłyszała, kobieta odpowiedziała: “Nie martw się. Ważne jest to, że jesteś tutaj“.

5. Churchill i jego poczucie humoru

Winston Churchill jest znany jako jeden z największych ludzi w historii. Nie tylko miał znaczący wpływ na los Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej, ale był także świetnym pisarzem a ponadto zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jednak jedną cechą osobowości, która przyciągnęła największą uwagę, było jego eleganckie i konsekwentne poczucie humoru. Poczucie humoru rzadko zdarza się u kogoś tak sławnego.

winston churchill

Istnieją setki anegdot dotyczących poczucia humoru Churchilla. Jedna taka anegdota mówi o tym, kiedy generał Montgomery otrzymał serdeczny hołd po pokonaniu Rommla w Afryce. W swoim przemówieniu wyrażającym wdzięczność Montgomery powiedział z wielką dumą: “Nie palę, nie piję, nie wprowadzam w błąd i jestem bohaterem“, na co Churchill odpowiedział: “Palę, piję , wprowadzam w błąd i to ja jestem jego szefem“.

Wszystkie te ważne lekcje od mądrych mężczyzn i kobiet pokazują, że ludzie posiadają wspaniałe aspekty. Jesteśmy w stanie przezwyciężyć przeciwności, ale także śmiać się z przeszkód, które znajdują się na naszej drodze. Najmądrzejsi z nas to ci, którzy są w stanie wydobyć pozytywy z najtrudniejszych momentów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.