Octavio Paz: pięć fascynujących cytatów z twórczości tego meksykańskiego poety

Poznaj pięć niesamowitych cytatów, których autorem jest meksykański poeta Octavio Paz. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł!
Octavio Paz: pięć fascynujących cytatów z twórczości tego meksykańskiego poety
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2019

Najbardziej znany meksykański poeta, jakim bez wątpienia jest Octavio Paz jest autorem naprawdę wielu celnych i bardzo znanych cytatów. Wynika to częściowo z tego, że są one niezwykle wręcz poetyckie i przenoszą uniwersalne treści.

Wiele cytatów, których autorem jest Octavio Paz zostało zaczerpniętych wprost z jego wierszy i niesamowitych esejów, które ma on na swym koncie. Ten meksykański poeta potrafił wyrazić tak piękne i głębokie myśli i idee w swoich pracach, że nawet niektóre z jego listów i artykułów są postrzegane przez krytyków jako wspaniałe, wręcz wielkie dzieła światowej literatury.

„Śpij słodko z szeroko otwartymi oczami, śnij przy użyciu swoich rąk. Śnij na głos, śpiewaj, dopóki Twój głos nie wyrośnie z korzeni, pni, gałęzi, ptaków, gwiazd…”
-Octavio Paz-

Jedną z największych zalet tego niesamowitego poety była jego niezwykła oryginalność. Nie można go zdefiniować jako twórcę przypisanego do jednego tylko gatunków. Octavio Paz w rzeczy samej uwielbiał nieustannie eksperymentować i starał się uzyskać coś zupełnie innego w każdym ze swoich licznych wierszy.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tym wspaniałym autorze i poznać pięć niesamowitych cytatów, których autorem jest właśnie ten meksykański poeta Octavio Paz, to wystarczy, że poświęcisz raptem kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy zatem do lektury!

Pięć niesamowitych cytatów, których autorem jest Octavio Paz

Poniżej prezentujemy Ci pięć najwspanialszych naszym zdaniem cytatów z twórczości tego meksykańskiego geniusza. Wybraliśmy specjalnie dla Ciebie te myśli, które cechują się największą głębią, plastycznością i wszechstronną wręcz uniwersalnością. Oto nasze propozycje:

1. Obserwator i obiekt jego obserwacji

Świat realny i nierzeczywisty to dwa skomplikowane, ale też bardzo popularne w literaturze pięknej pojęcia. Stają się one jeszcze bardziej niejasne i trudniejsze do zrozumienia, jeśli w grę na dodatek wchodzi jeszcze ludzki umysł. Octavio Paz wspomniał o tym zagadnieniu w jednym ze swoich utworów. Napisał on między innymi następujące słowa:

„Nierealność obiektu obserwowanego jest tym, co czyni jego obserwatora w pełni prawdziwym i rzeczywistym”.
-Octavio Paz-

Ten cytat to swoista gra słów obejmująca w jednym krótkim zdaniu aż cztery istotne kwestie. Są to świat realny, nierzeczywistość, obserwator i obiekt obserwacji. W tym cytacie Octavio Paz powiedział po prostu, że z ludzkiego punktu widzenia żadne rzeczy nie są prawdziwe. Przynajmniej do momentu, w którym nie znajdzie się ktoś, kto by na nie spojrzał i nadał im jakikolwiek sens.

Inaczej rzecz biorąc, według tego meksykańskiego poety nic więc nie istnieje, jeśli na to coś nie patrzymy.

2. Co Octavio Paz chciał nam powiedzieć na temat miłości?

Miłość jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów w twórczości Octavio Paza. Jednym z jego najlepszych cytatów na temat miłości jest:

„Miłość jest próbą wszechstronnej penetracji i poznania innej istoty. Ale ten proces może się powieść tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z obopólnym poddaniem się”.
-Octavio Paz-

Ten cytat bardzo dobitnie udowadnia ogrom mądrości, jaką cechował się ten meksykański geniusz poezji. Chodzi w nim po prostu o to, że prawdziwa miłość może się zdarzyć tylko wtedy, gdy dwoje ludzi czuje do siebie dokładnie to samo.

Smutna kobieta

W przeciwnym razie cała relacja bardziej będzie przypominać przywiązanie, układ oparty o jakąś formę zależności lub po prostu nawyk. Prawdziwa miłość jest natomiast wzajemna i nigdy nie opiera się na zobowiązaniach, ani też strachu.

3. Poświęcenia, składanie ofiar i uroczystości

Innym ważnym tematem, które wielokrotnie w swoich dziełach poruszał Octavio Paz, jest moc, władza i siła. Nie jest to niczym zaskakującym, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ten poeta urodził się w okresie rewolucji meksykańskiej.

W efekcie doświadczenia jego życia pozwoliły mu opublikować naprawdę ciekawe przemyślenia na temat stanu swojego kraju i całego świata.

Cytat, który z tej okazji dla Ciebie przygotowaliśmy, brzmi następująco:

„Poświęcenia, składanie ofiar i uroczystości albo uspokajają, albo przekupują dla naszych celów licznych bogów i świętych. Ale tak naprawdę wszelkiego rodzaju ofiary i uroczystości są przeznaczone dla ludzi.”
-Octavio Paz-

Ten cytat mówi z dobitną wręcz prostotą o głęboko tkwiącym w nas starożytnym przekonaniu, że musimy szanować bogów, aby nas nie skrzywdzili. Ofiary i uroczystości na ich cześć były najlepszym sposobem na uzyskanie tego właśnie pożądanego przez wszystkich efektu.

Ten meksykański poeta powiedział po prostu, że wszelkiego rodzaju poświęcenia, ofiary i uroczystości tak naprawdę nie są przeznaczone dla bogów jako takich, ale raczej dla wierzących w nich ludzi.

4. Śmierć w ujęciu tego meksykańskiego poety

Śmierć jest tematem poruszanym przez ludzi od wielu wieków. Ponadto stanowi trudną do zaakceptowania rzeczywistość naszego życia codziennego. Jest to również problem, który w pełni rozumiemy, ale niekoniecznie jednak w pełni akceptujemy.

W dzisiejszych czasach śmierć jest zagadnieniem zahaczającym praktycznie rzecz biorąc o sferę tabu. To oznacza, że bardzo często robimy wszelkiego rodzaju uniki, aby nawet tego tematu nie poruszać. Nie lubimy o tym myśleć, więc całkowicie unikamy tej kwestii w naszych codziennych rozmowach, rozważaniach, czy też planach na przyszłość.

Zamyślona kobieta

Octavio Paz próbował wielokrotnie obalić to tabu i przenieść śmierć do grupy zupełnie normalnych, codziennych zagadnień. W jednym ze swoich utworów stwierdza nawet wprost, że

„Cywilizacja, która zaprzecza istnieniu śmierci, kończy się zaprzeczeniem istoty życia”.
-Octavio Paz-

Ten meksykański poeta próbuje powiedzieć nam, że odmowa zmierzenia się z prawdą związaną z tym, że każdy z nas w końcu kiedyś umrze, powoduje, że nasze życie staje się o wiele płytsze i pozbawione głębi.

5. Uświadomienie sobie naszej własnej historii

Historia to nie tylko opowieści o dawnych czasach, jakie możemy znaleźć w naszych podręcznikach szkolnych. To nie jest też zbiór starych bajek, który nie ma wpływu na nasze codzienne życie. To coś o wiele bardziej istotnego. Kształtuje ona to, kim jesteśmy i to, co mamy dzisiaj.

Historia to wszystkie różne nici, które utkały się razem na przestrzeni dziejów tak, aby uczynić nas takimi, jakimi jesteśmy dzisiaj. Zarówno jako indywidualne osoby, jak i całe społeczeństwa.

Octavio Paz napisał między innymi następujące słowa:

„Uświadomienie sobie naszej historii oznacza uświadomienie sobie naszej własnej wyjątkowości i indywidualności. Po tej chwili refleksji możemy dopiero podjąć dalej nasze codzienne czynności.”
-Octavio Paz-

Innymi słowy, poczucie historii pomaga nam zobaczyć to, co czyni nas absolutnie wyjątkowymi. Gdy to już zobaczysz i zrozumiesz, będziesz w stanie podjąć odpowiednie działania tak, by spróbować kształtować niepewną przyszłość.

Octavio Paz zamieścił wiele inspirujących myśli i stwierdzeń w swoich licznych wierszach i esejach. Prawdopodobnie między innymi z tego też powodu został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1990 roku. Był niewątpliwym geniuszem, który we wspaniały sposób upiększył nasz świat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Paz, O. (1989). Lo mejor de Octavio Paz: el fuego de cada día. Seix Barral.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.