Kariera zawodowa – czy współgra z Twoimi celami życiowymi?

Kariera zawodowa

Czy zdarzyło Ci się kiedyś obudzić, by iść do pracy i żałować, że nie wygrałeś na loterii, abyś już nigdy nie musiał tam być? Wiele osób postrzega swoje codzienne zadania jako tortury, ponieważ czują, że nie zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy lub wierzą, że mogą robić coś lepszego w swoim życiu. Ludzie ci prawdopodobnie nigdy nie zadali sobie pytania, czy ich kariera zawodowa jest zgodna z ich życiowymi celami.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z powodów, dla których skończyliśmy w miejscu, w którym obecnie pracujemy. Być może jesteśmy tam ze względu na pieniądze lub po prostu musimy zdobyć doświadczenie, aby dodać to do naszego CV. Musimy jednak pomyśleć o tym co się stanie, jeśli nasza kariera zawodowa nie jest zgodna z naszym celem życiowym i innymi celami.

Wyobraź sobie, że masz pracę w administracji. Jest to praca, którą dostałeś dość łatwo i taka, w którą nie musisz wkładać dużo wysiłku. Dodatkowo dostajesz przyzwoitą kwotę pieniędzy, która jest głównym powodem, dla którego tam pracujesz. Jednak Twoim prawdziwym celem jest otwarcie firmy i bycie przedsiębiorcą.

To normalne, że robisz to, co najłatwiejsze w danej chwili. Możesz czuć presję ze strony swojego otoczenia i po prostu myśleć, że jesteś dobry w swojej pracy, ponieważ ma to związek z Twoją karierą… Ale co z Twoimi długoterminowymi celami?

To bardzo frustrujące, że musisz pracować nad czymś, czego nie jesteś pasjonatem. Możesz czuć się znudzony i pozbawiony motywacji. Jednak wypłata, obawy i strefa komfortu prowadzą Cię do tej pracy, której tak naprawdę nie lubisz.

Ludzie czasem myślą, że ich kariera zawodowa musi determinować ich profesjonalną ścieżkę, co nie jest prawdą. Twoja ścieżka zawodowa jest czymś, co musisz świadomie wybrać, a jeśli to możliwe, musi być dostosowana do Twoich celów życiowych.

Skoncentruj się na swoich marzeniach

Nie powinieneś chodzić do szkoły tylko po to, by zdobyć dyplom, który pomoże Ci znaleźć pracę i zarabiać pieniądze. Może to prowadzić do frustracji, smutku i niezadowolenia. Ci, którzy to robią, zazwyczaj liczą pozostałe dni pracy przed świętem. Zamiast cieszyć się swoją pracą, zwracają uwagę tylko na to, kiedy będą następne wakacje.

Każdy ma marzenia i cele związane z pracą. Wszyscy chcemy pracować nad czymś z taką pasją, że cieszymy się każdą sekundą. Ponadto chcemy czuć się na tyle wolni, aby móc zrezygnować z tego co robimy, jeśli przestaniemy się tym cieszyć i po prostu przejdziemy do czegoś lepszego. Szczerze mówiąc, prawdopodobnie nie pozwolimy się uwięzić strachowi, lenistwu lub wygodzie, jeśli nasze marzenia i nasza kariera zawodowa idą w parze.

A więc, jak możesz zacząć pracować nad dążeniem do swoich celów? Ważne jest, aby być realistą, jeśli o to chodzi. Przeanalizuj wszystkie swoje zalety i umiejętności, a także zastanów się nad tym, co możesz poprawić. Następnym krokiem, który powinieneś podjąć jest powiązanie wszystkich tych rzeczy, w których jesteś dobry z tym co chcesz robić, by żyć. Czy to pomaga innym ludziom? Czy to ułatwia życie? Jaki jest tego główny cel?

Mężczyzna kobieta kariera zawodowa

Jak sprawdzić, czy Twoja kariera zawodowa jest na dobrej drodze

Ważne jest, aby myśleć o wszystkich rzeczach, o których wspomnieliśmy wcześniej. Jest jednak inna rzecz, która prawdopodobnie będzie Ci towarzyszyła. Pytanie, czy Twoja kariera zawodowa prowadzi Cię do Twoich marzeń. Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, musisz pomyśleć o tych kilku innych:

  • Ile celów udało Ci się osiągnąć do tej pory? Nie mówimy tu o pieniądzach, ale o celach zawodowych. Jeśli nie sądzisz, że do tej pory udało Ci się coś osiągnąć, bezpiecznie jest powiedzieć, że Twoja kariera zawodowa i cele nie są równe.
  • Czy Twoja praca jest zgodna z Twoimi wartościami? Powodem, dla którego czasami nie jesteśmy zadowoleni, niezależnie od ilości pieniędzy, które zarabiamy jest to, że nasza praca nie jest zgodna z naszymi wartościami. W rzeczywistości nasza praca może nawet czasem być im przeciwna.
  • Czy to, co robisz Cię motywuje? To kluczowe pytanie. Jeśli nie dajesz sobie szansy na produktywność i doskonalenie swoich umiejętności, a zamiast tego wykonujesz swoją pracę automatycznie, prawdopodobnie nie jesteś na dobrej drodze.

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ustalić, czy jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia zawodowych celów. Jeśli odkryjesz, że nie jesteś na dobrej drodze, możesz przemyśleć swoją sytuację. Może po prostu trzeba zobaczyć rzeczy z innej perspektywy. Być może trzeba rozwiązać niektóre konflikty, które mogą przeszkadzać w rozwoju Twojej pracy.

Znaczenie dostosowania swojej kariery zawodowej do celów życiowych

Istnieje wyraźna różnica między tymi, którym kariera zawodowa przynosi satysfakcję i tymi, którzy tylko pracują. Ci pierwsi robią to dla przyjemności. Ich praca sprawia, że ​​są szczęśliwi i czują, że się z tego uczą. W pewien sposób ich praca pozwala im iść do przodu i doskonalić swoje umiejętności. Ci drudzy widzą pracę jako obowiązek, coś co muszą znosić codziennie.

Mężczyzna z laptopem

Zgadzanie się na coś, czego tak naprawdę nie chcemy, nigdy nie jest dobrą rzeczą. Zawsze musimy pamiętać, że istnieją inne możliwości. Jedno jest pewne: nic nie zostanie osiągnięte bez ciężkiej pracy. Kiedy to, co robimy jest dostosowane do rzeczy, w które mocno wierzymy, przestajemy postrzegać naszą pracę w negatywnym świetle. Podoba nam się to tak bardzo, że nie uważamy tego za obowiązek.

Dlaczego więc nie poświęcić czasu na trenowanie siebie w tym, co naprawdę lubimy. W ten sposób możemy pracować nad czymś, co wydostanie nas z łóżka nawet w najbardziej leniwy dzień?

Chodzi o motywację i cierpliwość. Jeśli chcesz być zadowolony z tego co robisz, zalecamy najpierw przemyśleć swoje cele życiowe. Będą wskazywać drogę do Twoich rzeczywistych snów. Krok po kroku zaczniesz zbliżać się do osiągnięcia swoich celów.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Judge, T. A., & Klinger, R. (2007). Job Satisfaction. Subjective Well-Being at Work. In The Science of Subjective Well-Being.
  • Sutton, A. (2017). Positive Psychology at Work. In Work Psychology in Action. https://doi.org/10.1007/978-1-137-30231-1_10
  • King, L. A. (2001). The health benefits of writing about life goals. Personality and Social Psychology Bulletin. https://doi.org/10.1177/0146167201277003
Scroll to Top