Nieporozumienia w związku - najczęstsze powody

Nieporozumienia w związku - najczęstsze powody
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wiele par, które przychodzą na terapię robi to, ponieważ nie są zadowolone lub usatysfakcjonowane ze swojego związku. Jednak pary czasami udają się do poradnictwa, nie wiedząc czy naprawdę mają problem, czy też po prostu przeżywają nieporozumienia w związku i czekają, aż minie burza.

Większość par, które szukają profesjonalnej pomocy robi to, ponieważ doświadczają poważnych problemów. Ale jednocześnie są to ludzie, którzy dobrze współpracują w różnych obszarach swojego związku. Oznacza to, że te pary mają nieporozumienia w związku tylko w niektórych obszarach, ale nie w innych. Prowadzi to do zamieszania i wątpliwości, czy mają problemy ze swoim partnerem, czy z indywidualnym życiem.

Z tego powodu niniejszy artykuł wyjaśni pięć różnych obszarów, z których terapeuci korzystają w terapii par, aby zidentyfikować nieporozumienia w związku i to, na jakim obszarze znajdują się ich problemy. Również ten sposób analizowania relacji w parach może pomóc Ci w rozwiązaniu problemów z Twoim partnerem.

Pięć obszarów diagnostycznych, w których terapeuci obserwują nieporozumienia w związku

1. Przyjaźń: Niech twój partner będzie jednym z Twoich najlepszych przyjaciół

Ten obszar odnosi się do postrzegania partnera jako przyjaciela. Oznacza to, że należy dzielić się ze swoim partnerem swoimi odczuciami, doświadczeniami dnia codziennego, troskami i pragnieniami. Przyjaźń jest konieczna, aby para dobrze funkcjonowała. W rzeczywistości wiele zadowolonych par wskazuje przyjaźń jako spoiwo, który utrzymuje ich związek.

Zakochana para

Dodatkowo, przyjaźń w związku może istnieć, zanim relacja stanie się romantyczna lub może się rozwinąć wraz z romantyczną relacją. W celu rozwijania przyjaźni, dwoje ludzi może wspólnie wykonywać czynności i odkrywać swoje gusta, hobby i wartości. Są to wszystkie składniki, które pomagają w pracy i eliminuje nieporozumienia w związku.

“Pierwsza miłość to tylko trochę głupoty i dużo ciekawości.”

-George Bernard Shaw-

Jedną z pierwszych ewaluacji, które terapeuta dokonuje w terapii pary, jest sprawdzenie czy partnerzy są przyjaciółmi, ponieważ obszar ten jest ściśle związany z zaufaniem. Pamiętaj, że zaufanie nie jest uczuciem ograniczającym się do związku. Przeciwnie, powinno istnieć w parze, ponieważ ci dwoje są przyjaciółmi.

Jeśli związek pary nie jest dobry, pojawi się kilka problemów, które są zakorzenione w braku zaufania. To przejawi się jako ogólne poczucie dystansu. Możesz usłyszeć jak mówisz, że Twój partner jest dla Ciebie obcy.

Tak więc, gdy nie ma żadnej więzi przyjaźni, aby utrzymać związek, staje się bardziej prawdopodobne, że relacja się rozpadnie. Czemu? Ponieważ im lepszymi przyjaciółmi są partnerzy, tym więcej zrozumienia, asertywności i współudziału znajdą w związku.

2. Intymność: Sztuka dzielenia dobrze spędzonego czasu bez rozpraszania uwagi

Są chwile, kiedy para może mieć problemy ze swoją przyjaźnią, ale ich poziom intymności jest bardzo silny. Rozumiemy intymność jako czas, jaki para spędza w samotności, kiedy dzielą się werbalnie wyrażeniami uczuć i miłości. Intymność obejmuje również momenty, w których ludzie są szczerzy i dzielą się swoimi najgłębszymi pomysłami, emocjami i pragnieniami ze swoim partnerem.

Bardzo ważne jest, aby para miała czas na samotność we dwoje. Jest to jednak trudne ze względu na dzieci, pracę i obowiązki rodzinne. Z tych powodów dzieci i relacje z innymi członkami rodziny (rodzicami lub rodziną itp.) mogą sprawić, że jeden z partnerów odczuje brak prywatności. Mogą też czuć, że nie otrzymują uwagi, na którą zasługują.

Romantyczna kolacja

W tym sensie, jeśli jeden z partnerów nie jest zadowolony z obecnego poziomu intymności związku, pojawią się nieporozumienia w ich związku. To sprawi, że partner poczuje się odsunięty i nieważny. Wszystko to stworzy negatywną postawę w codziennym życiu, a partner najprawdopodobniej stanie się drażliwy i nie będzie czuł się doceniony. To będzie promować negatywne uczucia, których trudno się pozbyć.

3. Działajcie w zespole: pchajcie samochód w tym samym kierunku

Poczucie, że Ty i Twój partner pracujecie jako zespół ma zasadnicze znaczenie dla związku. Kiedy jedna z dwóch stron uważa, że ​​ich partner nie poświęca wystarczająco dużo wysiłku, by żyć jak para, stwarza problemy lub nieporozumienia w związku. Oboje partnerzy powinni docenić wspólne wysiłki. Powinny oni w równym stopniu dzielić codzienne zadania i obowiązki rodzinne, które pozwalają im wzajemnie się wspierać.

Jednak często zdarza się, że jeden z partnerów obserwuje nierówność i czuje, że to on wykonuje całą pracę i wkłada cały swój wysiłek. Zwiększa to prawdopodobieństwo problemów. Osoba, która czuje, że wykonuje całą pracę zaczyna odczuwać, że druga jest ciężarem lub obciążeniem, które powoduje stres i niezadowolenie.

Dlatego, aby zdiagnozować problemy w tym zakresie, terapeuta musi przyjrzeć się kilku różnym aspektom. Muszą sprawdzić rozkład zadań w domu i wysiłki obojga partnerów. Terapeuta musi także skontrolować inicjatywę każdej osoby i jak często partner oferuje spędzanie czasu z drugą połową i wspieranie jej.

“Miłość nie żąda posiadania, ale daje wolność”.

-Rabindranath Tagore-

Nowe mieszkanie pary

4. Namiętność i seksualność: różnica między byciem parą a byciem najlepszymi przyjaciółmi

W związku musi być namiętność i seksualność. Bez tych aspektów po prostu masz bardzo dobrą przyjaźń. Jednak w ten sposób nigdy nie będziesz mieć idealnego romantycznego związku. To oczywiste, że para powinna przywiązywać wielką wagę do namiętności i seksualności.

Innymi słowy, namiętność i seksualność zanikają wraz z upływem lat. Jest to naturalna część ewolucji pary i często jest dostosowaniem do pierwszych oznak fizycznych ograniczeń. Jednak dopóki istnieje zainteresowanie utrzymaniem żywego płomienia, o dobrej seksualności można mówić nawet przy pewnych ograniczeniach.

Całująca się para

5. Zaangażowanie we wspólną przyszłość: dzielcie się projektami i troszczcie się o siebie nawzajem

Zaangażowanie w związek, psychologicznie rzecz biorąc, wykracza daleko poza ustne lub formalne zobowiązanie wierności i szacunku. W terapii par, kiedy mówimy o zaangażowaniu, mamy na myśli zaangażowanie każdej ze stron w przyszłość związku i wspólne projekty.

Czasami znajdziemy parę, która rozpada się za każdym razem gdy mają problem lub nieporozumienia w związku. Mamy do więc czynienia z parą bez zobowiązań lub z niskim poziomem zaangażowania.

Niski poziom zaangażowania u pary pokazuje, że są problemy w tym obszarze. Jest to delikatna kwestia, ponieważ długotrwałe relacje zazwyczaj wymagają silnego zaangażowania, aby móc ewoluować i wspólnie pokonywać trudności.

Para trzymająca się za ręce

Podsumowując, jedną z zalet tego systemu diagnostycznego jest to, że pokazuje nam gdzie i jak interweniować w związku. Podczas gdy terapeuta stawia diagnozę, partnerzy mogą łatwo odkryć obszary, nad którymi muszą popracować. Tak więc, jeśli przechodzisz nieporozumienia w związku, powinieneś zbadać te pięć obszarów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.