Jedne drzwi zamykasz, a inne otwierasz

Jedne drzwi zamykasz, a inne otwierasz

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2017

Życie pełne jest możliwości, musisz tylko wiedzieć jak chwytać swoje. Czasami myśli, że kiedy coś się kończy, to świat gwałtownie spada nam na głowę. Można jednak inaczej to postrzegać. Dlatego właśnie jesteśmy błogosławieni niezwykłym darem coraz to nowych możliwości, aby otwierać drzwi do nowych ekscytujących przygód. Musisz pamiętać: gdy jedne drzwi się zamykają, inne otwierasz.

Teraz chciałbym zasugerować ci ćwiczenie myślowe. Przez następnych kilka minut zadaj sobie pytanie, dlaczego pewne wrota w twoim życiu się zamknęły. Jaką mądrość i doświadczenie wyciągnęłaś z tego etapu oraz w jaki sposób możesz wykorzystać tę wiedzę, by dotrzeć do nowych światów, pełnych możliwości.

“Nie bądź taka jak większośc ludzi, którzy wiecznie czekają na nową okazję i przez całe życie mówią: moja chwila jeszcze nie nadeszła.”

-Hector Tassinari-

Kobieta z gwiazdami we włosach

Dlaczego drzwi się zamykają?

Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałaś? Pamiętaj, że mamy tu na myśli drzwi w sensie metaforycznym. Zwyczajne drzwi można zamknąć jednym ruchem, może zrobić to wiatr, naciśnięcie klamki, czy zwyczajnie przez przypadek… istnieje wiele możliwości.

Dlaczego drzwi w naszym życiu zamykają się i dlaczego zamykamy je sami? Możemy podać wiele przykładów w oparciu o różne scenariusze. Przyjrzyjmy się kilku z nim:

  • Zakończenie związku. Możesz pomyśleć, że kiedy w związku nie ma już dłużej o co walczyć, to zamykacie ten rozdział. Tam gdzie kiedyś gorzał ogień i płomienie, dziś nie ma nawet dogasającego żaru, ni popiołu.
  • Zakończenie przyjaźni. Czasami dobry przyjaciel może nas zdradzić na tyle dotkliwie, że nie jesteśmy w stanie mu przebaczyć. Zamykamy te drzwi, aby zapobiec dalszym ranom. Kończymy relację, aby oddalić się od bólu.
  • Zakończenie pracy. Często zdarza się, że jesteśmy niezadowoleni z pracy, lub przydarza nam się nowa możliwość. Wówczas porzucamy dotychczasową pracę i szukamy innej ścieżki zawodowej. Niekiedy są to bolesne decyzje, które ciężko jest podjąć.

Co dzieje się, kiedy zamykamy drzwi?

Najczęściej powoduje te pojawienie się intensywnego bólu. Dzieje się tak kiedy musisz odejść od swojego partnera, bo nie ma między wami już tego, co kiedyś was łączyło, kiedy kończy się twoja przyjaźń, czy kiedy odchodzisz z pracy, która nie dawała ci satysfakcji. Podobnie w przypadku, kiedy opuszczasz rodzinne miasto… wszystko to może wywoływać przytłaczające uczucie smutku.

Dziewczyna siedząca na wodzie

Zastanówmy się teraz chwilę nad okolicznościami, które doprowadziły do zamknięcia tych wrót. W jaki sposób znaleźliśmy się w tym punkcie? Co spowodowało, że zostawiłam mojego partnera, który kiedyś stanowił centrum mojej egzystencji? Dlaczego muszę opuścić miasto, w którym byłam tak szczęśliwa.

Zastanów się długo i dokładnie nad tymi decyzjami. Pomyśl, dlaczego znalazłaś się w tym miejscu. Nie marnuj czasu oceniając innych, za to co dzieje się z tobą. Znajdź swój pierwiastek winy. Zawsze znajdzie się coś, co mogłaś zrobić lepiej, lub powinnaś była zrobić wcześniej. A może i nie – musisz się przekonać. Przeanalizuj to i zrozum swoje decyzje.

Otworzą się nowe możliwości

Kiedy już zamkniemy tamte drzwi i zastanowimy się nad faktami, które doprowadziły nas do obecnego miejsca, nadejdzie wreszcie pora na odkrycie nowych możliwości i czerpanie pełnymi garściami ze świata, który otwiera się na naszych oczach. Chwytaj go całą swoją siłą, bo nadal jest wiele rzeczy do zrobienia.

“Problem to nowa okazja na danie z siebie wszystkiego.”

-Duke Ellington-

Przeszłaś przez trudne doświadczenie zamknięcia drzwi za kimś, lub czymś co kochałaś, o co się troszczyłaś, lub coś co dawało ci się we znaki. Przemyślałaś to i wyciągnęłaś ciężkie, lecz mądre wnioski. Teraz, mając przed sobą nowe doświadczenia, patrz śmiało w przyszłość pełna optymizmu i odkryj te możliwości, które właśnie się przed tobą otwierają.

Masz więcej mądrości i doświadczenia. Ucz się na swoich błędach. Zrozum co zrobiłaś źle i unikaj ich powielania. Wyciągaj wnioski z czasu, kiedy byłaś na właściwej ścieżce. Wzmacniaj nimi swoje przyszłe doświadczenia. Wykorzystuj wszystkie okazje, jakie daje ci życie.

Nic się nie kończy. Nawet jeśli porzucasz lub tracisz wielką miłość, twoje życie się nie kończy. Nadal mnóstwo jest do zrobienia. Wiele drzwi czeka by je otworzyć, wiele przygód jest jeszcze do przeżycia. Tyle ludzi jest do poznania, prac do podjęcia i miast do odwiedzenia…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.