Japońskie przysłowia są bardzo popularne na całym świecie. Używano ich już od niepamiętnych czasów w kraju kwitnącej wiśni, by pomagać mieszkańcom w codziennym życiu. Wiele z nich wyszło poza granice kraju. Dziś są znane na całym świecie, chociaż w wielu przypadkach ludzie nie zdają sobie sprawy, skąd tak naprawdę pochodzą.
Zapraszamy Cię do podróży przez japońskie przysłowia, które wzbogacą Cię wewnętrznie.
Większość japońskich przysłów wywodzi się z terenów wiejskich. Dlatego w wielu z nich możemy znaleźć nawiązania do piękna natury. Pokazują to, czego możemy nauczyć się od słońca, od wody, od rzeki a nawet od kamieni. Wszystkie te rzeczy mają w sobie odrobinę poezji. Używano ich też w filozofii i religii.
Przysłowia japońskie są bardzo zagadkowe. Kultury orientalne są bardzo dyskretne. Dlatego też, większość japońskich przysłów używa niewielu słów i zostawia wiele dla wyobraźni. Przekazują pogodny i cierpliwy obraz świata. W dalszej części przekażemy 10 fantastycznych kapsułek mądrości.
“Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku”.
-Przysłowie japońskie-
Japońskie przysłowia o działaniu
Wiele japońskich przysłów mówi o działaniu. Dla ludzi z kultur orientalnych działanie nie jest impulsywne ani przymusowe. Myślenie i działanie idą ze sobą w parze. Jedno dopełnia drugie. Tutaj mamy ważne przysłowie:
“Jeśli o tym myślisz, zdecyduj. Jeśli zdecydowałeś, przestań o tym myśleć”
Pojęcie szybkości Japończyków jest doskonale odzwierciedlone w tym przysłowiu:
“Szybko znaczy powoli ale bez przerw…”
Jasno widać, że dla tej kultury szybkość wiąże się nie tyle ze skutecznością, co z przyspieszonym działaniem.
Wielu uważa, że kultura orientalna jest kulturą bierną. Nic bardziej mylnego. Różnica polega na tym, że widzą działanie z zupełnie innej perspektywy. Nie jest przypadkowym fakt, że Japończycy w swoich przysłowiach wzywają do działania, ale jednocześnie wyznaczają też dla niego granice. Jak w tym pięknym zdaniu:
“Zrób wszystko, co w twojej mocy, resztę zostaw przeznaczeniu”
Dobroć w stosunku do innych
Japończycy mają bardzo silne poczucie jedności z innymi. Druga osoba jest czymś świętym. Wiele z ich obyczajów pokazują szacunek i uznanie względem innych. Dlatego tak ważne dla nich są wszelkiego rodzaju uprzejmości:
“Jedno dobre słowo może ogrzać trzy zimowe miesiące”
W wielu przysłowiach japońskich możemy znaleźć sformułowania dotyczące szacunku do innych. To jedno z nich:
“Sprawdź siedem razy zanim poddasz kogoś w wątpliwość”
Jest wezwaniem do tego, by unikać nieprzemyślanych osądów w stosunku do innych.
Spokojne nastawienie ludzi kultur orientalnych często może dawać mylne wrażenie, że brak im pasji, co wcale nie jest prawdą. Wręcz przeciwnie, są pełni pasji. I radośni. To przysłowie, na przykład, przywiązuje wielką wagę do radości:
“Szczęście przychodzi do domu, gdzie słychać śmiech”
To prawda. Śmiech przywołuje zgodę, a ona z kolei przywołuje szczęście.
Japońskie przysłowia o rozwoju osobistym
Poczucie wspólnoty i chęć współpracy Japończyków doskonale odzwierciedla się w następującym przysłowiu:
“Słońce nie rozróżnia między dobrymi ani złymi. Słońce ogrzewa wszystkich po równo. Kto znajduje siebie samego jest jak słońce…”
Pomaga nam zrozumieć, że silna tożsamość jest odbiciem pełnej akceptacji ze strony innych.
Inne z japońskich przysłów mówi:
“Jeśli zadasz pytanie, poczujesz wstyd jedynie przez chwilę. Jeśli go nie zadasz będziesz się wstydzić całe życie”.
Jest w tym zdaniu bardzo wiele mądrości. Mowa tutaj o bardzo skrytym społeczeństwie. Jednak w przysłowiach takich, jak te pokazują, że nawet powściągliwość ma swoje granice.
Powolność i oczekiwanie
Japonia ma za sobą wieki historii. Nauczyli się doceniać i rozumieć bieg czasu. Wiedzą, że to co w życiu ważne i potrzebuje czasu. Tak odzwierciedlają to w następującym przysłowiu:
“Głębokie rzeki płyną powoli”
Japończycy wiedzą, że cierpliwość to podstawowa cecha. Na własnej skórze odczuli, że porażka lub zwycięstwo zależą w dużej mierze właśnie od niej. Wyrażają to w następującym przysłowiu:
“Zwycięstwo należy do tego, kto czeka pół godziny dłużej niż jego przeciwnik”
Dlatego też dla nich zwycięstwo zawsze należy do cierpliwych.
To jest jedynie niewielka część najbardziej popularnych japońskich przysłów. Są ich setki, które tylko czekają aż ludzie odkryją je na nowo. Możemy się wiele nauczyć od tej kultury, która pokazała swoją wielkość na przestrzeni wieków. Udowodnili też, że niczym feniks potrafią powstać z popiołów, kiedy wymagały tego od nich okoliczności.