Jaka jest różnica między konfliktem a problemem?

Konflikty i problemy są częścią codziennego życia. Jednak czy znasz różnicę między nimi?
Jaka jest różnica między konfliktem a problemem?

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2022

Kiedy stajesz w obliczu trudnych sytuacji, wyzwalają się Twoje negatywne emocje i często przyćmiewają wszystko, co ważne, prowadząc do całkowitego paraliżu w obliczu trudności. Nagle czujesz się uwięziony, przytłoczony i niezdolny do znalezienia rozwiązania. Stawienie czoła tego rodzaju sytuacjom może nie być łatwym zadaniem, ale możesz wyjść z nich silniejszy. Najpierw powinieneś jednak dowiedzieć się, jaka jest różnica między konfliktem a problemem.

Bez wątpienia w całym swoim życiu natkniesz się na pewne trudne sytuacje. W takich momentach ważne jest, aby móc je rozwiązać lub szukać pomocy.

Różnica między konfliktem a problemem

Konflikt

Konflikt zawsze obejmuje co najmniej dwie strony i dwa punkty widzenia. Konflikty Cię otaczają, są częścią Twojego życia, częścią bycia człowiekiem, a także potężnym źródłem nauki… jeśli są dobrze ukierunkowane. Jak powiedział Zygmunt Freud : „Jeśli dwie osoby zawsze zgadzają się we wszystkim, mogę Cię zapewnić, że jedna z nich myśli za obie”.

Kobieta w konflikcie ze swoim partnerem

Dlatego też powinieneś akceptować konflikty i wiedzieć, jak nimi zarządzać. Jak jednak wygląda rozwiązanie konfliktu? Najważniejszą odpowiedzią jest ta najbardziej oczywista: rozwiązanie konfliktu jest tak proste i złożone, jak „dojście do porozumienia”.

Czasami angażujesz się w niekończące się kłótnie, które nie prowadzą do żadnych wniosków, tylko dlatego, że myślisz, że masz rację, podczas gdy w większości przypadków jest to całkowicie drugorzędne. Prawie wszystkie konflikty, z którymi się zmagasz, można rozwiązać poprzez porozumienie. Bardzo często jest to dyskusja na temat osobistych przekonań, które nie mają nic wspólnego z tym, co się naprawdę dzieje. Dlatego ewentualnym rozwiązaniem byłoby ustąpienie nieco ze swojej pozycji w celu osiągnięcia wspólnego porozumienia.

Porozumienie zakłada, że obie strony w jakiś sposób ustępują dla wspólnego dobra. Każde rozwiązanie ma konsekwencje, ale te konsekwencje nie unieważniają porozumienia. Tracisz jedną część, ale zyskujesz inną. Część, którą tracisz, jest tylko konsekwencją, więc nie ma mocy zakłócania umowy.

Wewnętrzny konflikt

A jeśli Twój konflikt jest wewnętrzny? Może się to wydawać bardziej skomplikowane, ale w istocie jest to ta sama struktura. Ponownie masz dwa różne punkty widzenia dotyczące tej samej sytuacji. Co powinieneś zrobić? Odpowiedź jest taka sama jak poprzednio. Musisz dojść do porozumienia. Musisz zanurzyć się w sobie i dowiedzieć się, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. To tam znajdziesz odpowiedź, której szukasz. Warto jednak zauważyć, że często najlepszym rozwiązaniem długoterminowym jest to, które wiąże się z największym poświęceniem w krótkim okresie.

Musisz ocenić alternatywy i podjąć decyzję, nawet jeśli ma to konsekwencje, które pociągają za sobą straty. Niemniej jednak te straty będą do zaakceptowania, ponieważ Twoje zyski również zostaną wycenione, a saldo będzie dodatnie. Dlatego nie ma powodu do karania samego siebie lub samokrytyki.

To po prostu kwestia zaakceptowania i potwierdzenia konsekwencji. Podobnie jak w przypadku konfliktów, które rozwiązujesz zewnętrznie, znajdziesz korzyści i konsekwencje, które musisz zaakceptować. Konsekwencje są nierozerwalnie związane z rozwiązaniem. Dlatego musisz je zaakceptować i nie karać się uczuciami skażonymi emocjami.

Musisz realizować swoje postanowienie bez udziału emocji, oceniając alternatywy, nawet jeśli możesz odczuwać pokusę, by myśleć sercem. Twoje emocje mogą na przykład prowadzić Cię do podtrzymywania toksycznego związku, nawet jeśli Twój umysł mówi Ci, że czas odejść. W takim przypadku musisz odłożyć emocje na bok i chłodno pomyśleć o tym, co jest dla Ciebie najlepsze.

Problemy

Problem jest rozumiany jako zaistniała sytuacja, która w danym momencie nie ma rozwiązania. Co robić w takiej sytuacji? Wracasz do oczywistej i nie mniej ważnej czynności poszukiwania rozwiązania. W tym przypadku pierwszą rzeczą jest wyznaczenie celu: dokąd chcesz iść i co chcesz osiągnąć.

Kiedy już ustalisz swój cel, zastosujesz w praktyce możliwe alternatywy, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu. Oceniasz je i ważysz, a potem zaczynasz działać. Podobnie jak w przypadku konfliktów, emocje działają jak paraliżujący wróg.

Mężczyźni mający problem

Rozwiązanie czasami będzie proste, a czasami nie, ale to nie znaczy, że Twój cel jest już nieaktualny. Droga może być trudna, ale jeśli wiesz, dokąd chcesz się udać, będziesz w stanie iść dalej. Ważne jest, aby wytyczyć wyraźną ścieżkę i podążać nią, korygując swój kurs tyle razy, ile to konieczne.

Jednak tak jak pojawiają się dwa rodzaje konfliktów (wewnętrzny i zewnętrzny), spotykamy również dwa rodzaje problemów. Są takie, które mają rozwiązanie i takie, które nie mają. Wiesz już, co zrobić z pierwszym rodzajem, ale co z drugim? Czy można w ogóle coś zrobić? Tak: możesz go zaakceptować. Zaakceptowanie faktu, że problem nie ma rozwiązania, uwolni Cię od niepotrzebnego dodatkowego dyskomfortu. Bez wątpienia możesz mieć z tym trudności, ale z drugiej strony, jeśli walczysz z nieuniknionym, tylko zwiększysz te nieprzyjemne uczucia.
Nie możesz rozwiązać problemu utraty bliskiej osoby ani odzyskać czegoś, co straciłeś. Możesz jednak zaakceptować rzeczywistość i zmniejszyć jej wpływ na swoje emocje. Tylko w ten sposób będziesz mógł generować nowe alternatywy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.