Rodzaje konfliktów i ich cechy charakterystyczne

Wspólną cechą wszystkich typów konfliktów jest obecność napięcia między rozbieżnymi stanowiskami. Chociaż może to być pozytywne, ponieważ stymuluje zmiany, może być również początkiem katastrofy, jeśli nie wiesz, jak sobie radzić.
Rodzaje konfliktów i ich cechy charakterystyczne
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 19 września, 2021

Różne rodzaje konfliktów wynikają z rozmaitych form nieporozumień. Dzieje się tak, ponieważ w niektórych przypadkach interesy lub cele dwóch lub więcej osób lub grup są rozbieżne. Czasami różnice są tak duże, że nie sposób dojść do porozumienia.

To, co charakteryzuje wszystkie rodzaje konfliktów, to obecność stanowisk, które częściowo lub całkowicie wykluczają się wzajemnie. Oznacza to, że w zasadzie współistnienie tych dwóch stanowisk nie jest możliwe. W związku z tym albo jeden z nich jest narzucany drugiemu, albo osiągana jest alternatywa, która satysfakcjonuje obie zaangażowane strony.

Znajomość różnych rodzajów konfliktów ma znaczenie, ponieważ pozwala to na lepsze rozgraniczenie rodzaju sporu, ułatwiając sposoby rozwiązywania. Ogólnie możemy mówić o trzech rodzajach konfliktów, jak zobaczymy to poniżej.

„Zgoda sprawia, że ​​małe rzeczy rosną, niezgoda rujnuje wielkie”.

-Salustiusz-

Rodzaje konfliktów - kłótnia

1. Rodzaje konfliktów według treści

Mówiąc o rodzajach konfliktów według treści, odwołujemy się do wyraźnych motywacji lub celów, które naznaczają konflikt. Z tego punktu widzenia wyróżniamy następujące możliwości:

  • Konflikt władzy. Ma to miejsce, gdy dominacja lub legitymizacja władzy jest kwestionowana przez inną instancję władzy. Sama w sobie nie jest negatywna, ponieważ sprzyja kontroli i równowadze w demokracji.
  • Konflikt interesów. Występuje, gdy cele jednej osoby lub grupy są w jakiś sposób sprzeczne z celami innej osoby lub grupy. To, co jednym przynosi korzyści, może w pewnym stopniu zaszkodzić innym.
  • Konflikt wartości. W tym przypadku przeciwieństwem jest hierarchia wartości lub wartości same w sobie. Istnieją dwa lub więcej konkurujące ze sobą systemy etyczne i strony dostrzegają, że uprawomocnienie drugiego oznacza poświęcenie własnego światopoglądu.
  • Konflikty osobowości. Odpowiada rozbieżnościom, które są wytwarzane przez niezgodne sposoby bycia i działania. Jak wtedy, gdy na przykład ktoś jest bardzo głośny i drugiej osobie to przeszkadza.
  • Konflikty komunikacyjne. W tym przypadku być może nie ma prawdziwego konfliktu, a jedynie kiepskie radzenie sobie z komunikacją. Prowadzi to do pogłębienia lub podkreślenia różnic, które być może nie są tak istotne.

2. Rodzaje konfliktów zależnie od interakcji

Rodzaje konfliktów można również klasyfikować według tego, kto w nich uczestniczy. Ta kategoryzacja jest przydatna do określenia, kto jest aktywnym podmiotem w konfliktowej sytuacji. Pomaga to również określić możliwe sposoby rozwiązania. Z tego punktu widzenia spotykamy się z następującymi typami konfliktów:

  • Konflikt między grupami. To ten, który występuje między dwiema lub więcej grupami osób. W tym przypadku konflikt dotyczy społeczności, które są w konflikcie. Najbardziej oczywistym przykładem jest wojna.
  • Konflikty wewnątrzgrupowe. Występują, gdy w ramach grupy powstają frakcje, które konfrontują się lub generują między sobą napięcia. Może wystąpić w każdym typie grupy, w tym na przykład w rodzinie.
  • Interpersonalne. Występują, gdy dwie konkretne osoby są ze sobą w konflikcie. Nie dotyczy to bezpośrednio żadnej grupy. Przykładem są konflikty między dwoma współpracownikami lub w związku.
  • Intrapersonalne. To inny rodzaj konfliktu niż wszystkie wcześniej przedstawione. W tym przypadku nie ma rozbieżności z innymi, ale polem bitwy jesteś ty sam. Wewnątrz samej osoby znajdują się sprzeczne siły, motywacje lub zainteresowania.
Kłótnia koleżanek

3. Konflikty według poziomu rzeczywistości

Tego typu konflikty mogą początkowo wydawać się zaskakujące, ale są bardzo częste. W tym przypadku ostatecznym czynnikiem jest percepcja i intencja. Odnosi się do faktu, że nie wszystkie konflikty są jednakowo realne i nie mają takich samych zastosowań praktycznych. W tej grupie znajdujemy następujące rodzaje konfliktów:

  • Prawdziwy. To konflikt, który istnieje obiektywnie. Rzeczywiście, istnieją cele, zainteresowania lub postawy, które ze sobą kolidują.
  • Wyimaginowany. Odpowiada to przypadkom, w których nie ma obiektywnego konfliktu, a jedynie błędne wyobrażenie na jego temat. Jedna osoba wierzy, że istnieją różnice z drugą, podczas gdy w rzeczywistości ich nie ma. Postrzega się to w taki sposób, choć nie jest prawdą.
  • Stworzony. Jest to wyimaginowany konflikt, ale w tym przypadku jest on przez kogoś celowo wygenerowany. Opiera się na kłamstwach i manipulacji. Na przykład, gdy ktoś oskarża kogoś o agresywność i uszkadzanie jego wizerunku przed innymi.

Należy wyjaśnić, że wszystkie rodzaje konfliktów mają również różne poziomy intensywności. W niektórych przypadkach są one jedynie lekkim napięciem, podczas gdy w innych mają poważne konsekwencje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernandez, M. S. L. (2017). Teoría del conflicto y tipos de conflicto. Susana Gil Martínez.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.