Zarządzanie emocjami u sportowców

Rozwój zarządzania emocjami w kontekście sportowym ma dziś szczególne znaczenie. Jest tak samo ważny jak trening czynników fizycznych, technicznych i taktycznych.
Zarządzanie emocjami u sportowców
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach wiemy, że emocje wpływają na różne obszary naszego życia. W ten sam sposób odgrywają ważną rolę w życiu sportowców i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na ich działania (Hanin, 2000). Innymi słowy, w każdym sporcie ważne jest zarządzanie emocjami u sportowców.

Z tego powodu szczególnego znaczenia nabiera rozwój czynników emocjonalnych w kontekście sportowym. Jest on tak samo ważny jak trening czynników fizycznych, technicznych i taktycznych. Czynniki emocjonalne są ściśle związane z wynikami sportowymi.

Inteligencja emocjonalna jest bezpośrednio i pozytywnie związana z wiekiem, a sportowcy kontaktowi to ci, którzy najlepiej zarządzają swoimi emocjami (Sánchez, Ortega i Chacón, 2018). Należy jednak zauważyć, że inteligencja emocjonalna nie jest przeciwieństwem tradycyjnego pojęcia inteligencji, reprezentowanego w wielu przypadkach ilorazem inteligencji. Jest jego uzupełnieniem.

Zarządzanie emocjami u sportowców jest dziś niezwykle ważne.

Chociaż potwierdzono, że emocje są czynnikiem decydującym o wynikach sportowych, nie jest to jeden z filarów wielu interwencji psychologicznych przeprowadzanych ze sportowcami. Jego brak mógł wystąpić z różnych powodów. Mogło to być spowodowane brakiem wiedzy na temat zastosowania programów interwencyjnych w zakresie inteligencji emocjonalnej, błędnymi przekonaniami na temat uwzględniania tego czynnika – takimi jak myślenie, że jest to wrodzona zdolność, której nie można wyszkolić – lub brakiem czasu na szkolenie (Weinberg i Gould, 2010).

„Złość, uraza i zazdrość nie zmieniają serca innych – zmienia tylko Twoje”.

-Shannon L. Olcha-

Ręce sportowca na starcie

Neymar, gracz, który wciąż nie nauczył się radzić sobie z frustracją

Brazylijska Federacja Sportu zasugerowała, że brak psychologów dla ich sportowców w niedawnej przeszłości był dla nich możliwą porażką na arenie międzynarodowej. Brazylia była jedną z pierwszych drużyn, które zabrały ze sobą psychologów na mecze Mistrzostw Świata. Jednak, co zaskakujące, podczas ostatnich Mistrzostw Świata byli jedną z niewielu drużyn, które nie skorzystały z pomocy specjalistów od zdrowia psychicznego. Niemniej jednak wielu zwróciło uwagę, że ich gwiazda, Neymar, prawdopodobnie bardzo skorzystałby na obecności kompetentnego profesjonalisty.

Właściwie sam Neymar przyznał w publicznym oświadczeniu, że jeszcze nie nauczył się radzić sobie z rozczarowaniem i że zachowuje się jak niedojrzały sportowiec. Nie dlatego, że jest rozpieszczony, ale dlatego, że nie potrafi radzić sobie z frustracją.

Problemami Neymara mógł zająć się profesjonalista. Niemniej jednak osoby odpowiedzialne za konfigurację doboru zespołu wydawały się nie zauważać, jak istotna mogła być obecność psychologa. Specjalista mógłby ustalić wytyczne i przeprowadzić interwencje w celu ukierunkowania emocji, zarówno na poziomie grupy, jak i na poziomie indywidualnym.

„Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że inteligencja emocjonalna nie jest przeciwieństwem inteligencji, nie jest triumfem serca nad głową – jest wyjątkowym skrzyżowaniem obu”.

-Dawid Caruso-

Iniesta, uzyskanie pomocy psychologicznej na czas

Sam Andrés Iniesta przyznał, że w latach 2009-2010 cierpiał na depresję, zaraz po osiągnięciu ogromnego sukcesu jako piłkarz. Zaczął się czuć źle i miał wrażenie, że nosi na sobie ogromny ciężar, którego nie mógł się pozbyć. Nie rozumiał jednak, dlaczego tak się czuje. Przeszedł testy, ale nie stwierdzono u niego żadnych zaburzeń. Niemniej jednak z pewnością nie czuł się dobrze i wkrótce znalazł się w spirali depresji. W końcu uznał, że potrzebuje profesjonalnej pomocy. Inaczej nie uciekłby z tej sytuacji.

W swoich słowach, odnosząc się do postaci psychologa, stwierdził: „Kiedy potrzebujesz pomocy, trzeba jej szukać: czasami jest to konieczne. Ludzie są specjalistami w czymś, po to właśnie są”.

Zarządzanie emocjami u sportowców jest kluczowym aspektem ich sukcesu i dobrego samopoczucia.

Iniesta

Depresja się nasila

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że w 2018 roku ponad 300 milionów ludzi na świecie cierpiało na depresję, a ponad 260 milionów na zaburzenia lękowe.

W ostatniej dekadzie nauka odkryła rolę, jaką emocje odgrywają w naszym życiu. Naukowcy doszli do wniosku, że to, jak dobrzy lub źli jesteśmy w zarządzaniu naszymi emocjami, ma znaczący wpływ na konstruowaną przez nas przyszłość, nawet bardziej niż nasze IQ.

Zasadę tę można zastosować również w coraz bardziej profesjonalnym świecie sportu. Bez wątpienia ważne jest, aby wziąć pod uwagę rolę, jaką zarządzanie emocjami, wraz z treningiem fizycznym, odgrywa w życiu profesjonalnych sportowców.

„Mamy szczęście, że jesteśmy piłkarzami; moim zamiarem w wyjaśnianiu tego momentu nie jest skłonienie ludzi do powiedzenia „oh, biedactwo”, daleko mi do tego. Tylko, że elementy życia [piłkarza], uczucia, trudności są takie jak u wszystkich innych”.

-Andres Iniesta-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gould, D., & Weinberg, R. (2010). Fundamento de psicología del deporte y del ejercicio físico. España, Editorial Médica Panamericana,.
  • Hanin, YL (2000). Emociones en el deporte. Cinética humana.
  • Meyer, BB, y Fletcher, TB (2007). Inteligencia emocional: una descripción teórica e implicaciones para la investigación y la práctica profesional en psicología del deporte. Revista de psicología deportiva aplicada , 19 (1), 1-15.
  • Sánchez, M. C., Ortega, F. Z., & Cuberos, R. C. (2018). Inteligencia emocional en deportistas en función del sexo, la edad y la modalidad deportiva practicada. Sportis: Revista Técnico-Científica del Deporte Escolar, Educación Física y Psicomotricidad4(2), 288-305.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.