Poznaj najbardziej powszechne problemy emocjonalne

Poznaj najbardziej powszechne problemy emocjonalne
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zrozumienie swoich emocji może pomóc Ci poznać swoje powszechne problemy emocjonalne.

Aby zrozumieć powszechne problemy emocjonalne, musisz wiedzieć skąd pochodzą. Znajomość i zaakceptowanie ich przyczyny stanowi to pierwszy krok do poprawy, co pomoże Ci nad nimi pracować.

Emocje mogą wpływać na to w jaki sposób myślisz lub co czujesz. Kiedy doświadczasz problemów emocjonalnych, możesz doświadczać silnych objawów, które czasami nie przejdą same z siebie. Takie problemy mogą wiązać się z innymi chorobami.

Istnieją różne rodzaje problemów emocjonalnych, jednak dzisiaj poruszymy siedem  nich. Te siedem problemów emocjonalnych jest zarówno powszechnych, jest i wyniszczających. Mogą nie pozwolić Ci stać się prawdziwym sobą.

“Emocje są jak dzikie konie i potrzeba wielkiej mądrości, by je okiełznać.”

-Paulo Coelho-

Serce i kompas - problemy emocjonalne

Powszechne problemy emocjonalne

Jeśli rozpoznasz u siebie którykolwiek z poniższych problemów emocjonalnych, koniecznie czytaj dalej. Aby rozpocząć pracę nad poprawą swojego stanu, musisz najpierw zrozumieć co jest nie tak:

  • Represja / tłumienie emocji.
  • Zaprzeczenie emocjonalne.
  • Brak kontroli emocjonalnej.
  • Depersonalizacja emocjonalna.
  • Sprzeczne emocje.
  • Zależność emocjonalna.
  • Poszukiwanie przyjemności.

Represja / tłumienie emocji

Tłumienie emocji oznacza świadomość tego, że się pojawiają, ale nie chcesz ich wyrażać lub nie wiesz jak to zrobić i tego nie doświadczasz. Tłumienie emocji oznacza do pewnego stopnia brak ich zrozumienia.

Tłumisz swoje uczucia, ponieważ myślisz, że nie powinieneś ich odczuwać. Taka dezorientacja sprawia, że tracisz wolność emocjonalną.

Jeśli nie będziesz wyrażać swojego smutku lub złości, takie emocje zaczną się nawarstwiać, aż w końcu wybuchniesz.

“Uczucia i emocje są uniwersalnym językiem, który należy honorować. Są autentycznym wyrazem tego, kim jesteśmy.”

-Judith Wright-

Zaprzeczanie emocjonalne

Kiedy wypierasz się swoich emocji i zaprzeczasz ich istnieniu, sprawiasz jedynie, że przybierają na sile. Mogą Cię zranić, a Ty możesz nawet tego nie zauważyć. Być może bardzo bolą Cię plecy, a ból ten pojawia się z powodu skrywanych emocji.

Krzycząca kobieta - problemy emocjonalne

Brak kontroli emocjonalnej

Kiedy w Twojej głowie pojawiają się bardzo złe myśli i czujesz się smutny lub martwisz się, możesz zacząć się źle zachowywać i zacząć podejmować złe decyzje. Emocje mogą przejąć nad Tobą władzę i sprawić, że zaczniesz stracić kontrolę. Brak kontroli emocjonalnej może mieć złe konsekwencje.

Depersonalizacja emocjonalna

Ten mechanizm obronny nie pozwala Ci nawiązać więzi emocjonalnej z kimś lub czymś, jak pęknięcie w emocjonalnym cyklu unikania tego, co Cię zraniło w przeszłości. To nie pozwala Ci cieszyć się życiem.

“Abyśmy byli w stanie zachować spokój umysłu, musimy zrozumieć w jaki sposób destrukcyjne emocje wpływają na nas, a konstruktywne emocje mogą nam pomóc.”

-Dalai Lama-

Sprzeczne emocje

Konflikt emocjonalny stanowi przeszkodę na Twojej drodze. Taki konflikt może być trudny do zidentyfikowania, ponieważ nie jest widoczny. Jednak można go odczuć.

Życie nie jest czarno-białe. Emocje nie są czarno-białe. Jeśli myślisz, że nie możesz doświadczyć więcej niż jednej emocji jednocześnie, powinieneś wiedzieć, że możesz. Co więcej, możesz nawet mieszać emocje!

Kobieta za szybą z deszczem

Zależność emocjonalna

Czasami trudno jest odpuścić i nie utknąć w uczuciach z przeszłości. Co więcej, wiąże się to z nierozwiązaną traumą lub emocjami, które nie zostały przetworzone w niewłaściwy sposób.

Medytacja mindfulness może okazać się pomocna, gdy starasz się uwolnić się od przeszłości.

Poszukiwanie przyjemności

W tym przypadku problem polega na braku radzenia sobie z frustracją. Co więcej, jeśli ktoś nie doświadczył nieprzyjemnych emocji, poszukuje tylko przyjemnych uczuć.

“Jeśli praktykujesz medytację mindfulness, robisz to wykorzystując umiejętność skupiania się na chwili.”

-Daniel Goleman-

Serce i rozum

Podsumowują, oduczanie się ruszania do przodu może pomóc Ci znaleźć odpowiedź na to, co wywołuje Ci ból. Dlatego też nadszedł czas na wytrenowanie własnej inteligencji emocjonalnej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.