Kiedy partnerzy zaczynają tworzyć poważny związek, ich rodziny również często rozpoczynają proces praktycznej i symbolicznej konwergencji. Różni członkowie rodziny nie tylko dzielą wspólne chwile, ale mogą także wyznaczać bieg relacji. Niestety, nie zawsze jest to łatwe. Wręcz przeciwnie, krewni bywają źródłem konfliktów i dyskomfortu. Dlatego dzisiaj zasugerujemy kilka pomocnych wskazówek, jak żyć w zgodzie z teściami.
Stworzenie nowej jednostki małżeńskiej oznacza przystosowanie rodziny, które może wywołać tymczasowy etap dezorganizacji. Wejście nowego syna lub synowej do grupy, jaką jest rodzina, jest niezbędne dla kontynuacji linii rodu. Ich pojawienie się nie zawsze jest jednak witane z dojrzałością i szacunkiem. Bycie częścią już ustalonej struktury rodzinnej nie jest łatwe. Wymaga elastyczności i tolerancji.
Jeśli którakolwiek ze stron w tym równaniu nie jest skłonna do kompromisu, negocjacji, empatii i zaakceptowania naturalnych zmian wynikających z istnienia związku, pojawia się konflikt. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci żyć w zgodzie z teściami.
Jak żyć w zgodzie z teściami?
Niezależnie od tego, czy jesteś w nowym związku, czy też mieszkasz ze swoimi teściami od dłuższego czasu, możesz nie znać ich zasad lub poziomów zaufania niezbędnych do udanej interakcji. Nieporozumienia mogą dotyczyć nie tylko teściów, ale także innych krewnych Twojego partnera.
Nie ma na to żadnej magicznej formuły. W końcu każdy jest inny i każda rodzina ma swoją własną dynamikę i zasady. Jednak poniższe wskazówki powinny okazać się pomocne.
1. Zaakceptuj fakt, że jest to czas przejściowy
Fakt, że dziecko jest w długotrwałym związku, żeni się lub zakłada własną rodzinę, jest ważnym momentem przejściowym dla rodziny nuklearnej. Jak każda zmiana, ta transformacja jest trudna i wymaga czasu, zanim zostanie zaakceptowana.
Dlatego bądź cierpliwy wobec swoich teściów, ale także wobec siebie. Nie udawaj, że wszystko jest proste i doskonałe. Bądź spokojny i pozwól sobie poznać tych ludzi (i niech oni poznają Ciebie).
2. Zdefiniuj role
Konflikt może się pojawić, jeśli Wasze role nie są dobrze zdefiniowane i przyjmujesz pozycję, która Ci nie odpowiadają. Od samego początku wszyscy musicie wiedzieć, że aby stworzyć wspólne życie, należy najpierw ustalić priorytety dla swoich ról.
Może to oznaczać spędzanie mniej czasu z rodziną lub zmianę pewnej dynamiki. Jest to jednak kluczowe, jeśli chcesz stworzyć zjednoczony front przeciwko wszelkim możliwym skargom lub roszczeniom rodzin, które są raczej polityczne.
Nie oznacza to zapominania o ważnej roli, jaką rodzice, rodzeństwo i inni krewni nadal odgrywają w życiu partnera. Musisz szanować ich miejsce, ich opinie i relacje, które mają z Twoim partnerem, bez przekształcania ich w rywalizację.
3. Porozmawiaj ze swoim partnerem
Życie z teściami może być problemem, który generuje największy dyskomfort. Może też być potencjalnym źródłem konfliktów. Z tego powodu ważne jest, abyście rozmawiali o tym z partnerem, negocjowali i dochodzili do wspólnych wniosków. Pomyśl, jak ważne jest dla Was wspólne szczęśliwe życie. Zastanów się, ile razy będziesz się spotykać z teściami i jak elastyczne są te terminy. Uzgodnij, w jakim stopniu chcesz dzielić się sobą ze swoimi rodzinami.
Pamiętaj, że tutaj nie ma dobrych ani złych odpowiedzi odpowiedzi. Optymalne rozwiązanie powinno być wygodne dla Was obojga. Jednak musicie być ze sobą zgodni, aby później nie pojawiły się wyrzuty ani pretensje.
4. Okazuj serdeczność i szacunek
Dogadywanie się z teściami nie oznacza, że musicie zostać wspaniałymi przyjaciółmi i powiernikami swoich tajemnic. Może istnieć między Wami powinowactwo lub nie, więc nie wywieraj nadmiernej presji na siebie lub na nich.
Do szczęśliwego współistnienia wystarczy serdeczność i szacunek. Możesz to pokazać małymi gestami, takimi jak życzliwość w interakcjach, unikanie kontrowersyjnych tematów, pomoc w domu lub oferowanie swojego czasu.
5. Twórz własne więzi
Relacje między teściową i synową oraz zięciem i teściem mają zazwyczaj bardzo złą prasę. Dlatego najlepiej być przygotowanym na najgorsze. W jakiś sposób przyjmuje się za pewnik, że pojawi się rywalizacja i nieporozumienia, a wspólne życie będzie gorzką przeprawą. Jednak, podobnie jak w przypadku innych osób, może się okazać, że masz wspólne zainteresowania, hobby lub poglądy ze swoimi teściami.
Dlatego też powinieneś starać się pielęgnować z nimi własną więź. Może to być tak proste, jak zwracanie na nich uwagi, złożenie życzeń w dniu ich urodzin lub zapytanie, jak się czują. Otworzenie się i dzielenie emocjami pomaga budować emocjonalną intymność i więzi. Po drodze możesz nawet odkryć, że masz z nimi większe powinowactwo, niż myślałeś.
6. Bądź asertywny
Ponieważ są to szczególnie skomplikowane relacje, musisz być asertywny. Ten styl komunikacji pozwoli Ci stawiać zdrowe granice, jeśli czujesz, że teściowie Cię obrażają. Pomoże Ci również wyrażać swoje opinie i prośby w sposób stanowczy i pełen szacunku. Jest to szczególnie przydatne przy rozwiązywaniu konfliktów. Być może jednak musisz nad tym najpierw popracować.
Aby uniknąć kłótni, często puszczasz krzywdzące komentarze bokiem. Ale ostatecznie sprawiają one, że czujesz się urażony, a sytuacja stanie się trudniejsza. Alternatywnie możesz powiedzieć o tym partnerowi. To jednak stawia go w trudnej sytuacji mediacji między Tobą a jego rodzicami.
Jeśli wiesz, jak zwracać się do osoby, z którą masz problem i odpowiednio się wyrażać, będziesz miał wielką przewagę. Jeśli potrafisz słuchać, okazywać empatię i jednocześnie stawiać asertywne prośby, prawdopodobnie przywrócisz złe relacje na dobre tory.
7. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne
Jak widzisz, dogadywanie się z teściami nie zależy tylko od tego, jak oni zachowują się w stosunku do Ciebie, a Ty w stosunku do nich. Między Tobą a Twoim partnerem musi istnieć dobra komunikacja i musisz wiedzieć, jak zarządzać szeregiem umiejętności osobistych. Jeśli brakuje któregoś z tych elementów, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Wreszcie, jeśli po zastosowaniu się do wszystkich powyższych wskazówek, Twoje relacje z teściami nadal są konfliktowe i wyczerpujące i nie możesz zachować serdeczności i szacunku z obu stron, najzdrowszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zachowanie rozsądnego dystansu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Carreño Meléndez, J., & Morales Carmona, F. (2016). La familia política como factor de conflictos en la pareja con esterilidad. Perinatología y Reproducción Humana, 30(2), 82-89. https://www.elsevier.es/es-revista-perinatologia-reproduccion-humana-144-articulo-la-familia-politica-como-factor-S0187533716300334
- Estremero, J., & Bianchi, X. G. (2004). Familia y ciclo vital familiar. Manual para la salud de la mujer, 19. Hospital Italiano de Argentina. https://www.hospitalitaliano.org.ar/multimedia/archivos/servicios_attachs/6681.pdf#page=20
- Legorreta, L. (s. f.). ¿Cómo llevarte bien con tu familia política? https://www.nucleofamiliar.org/pareja/como-llevarte-bien-con-tu-familia-politica/