To, jak radzisz sobie z konfliktami, wiele o Tobie mówi

Co mówią o Tobie strategie, których zwykle używasz do rozwiązywania konfliktów? Jakimi metodami zwykle się kierujesz? Czy któryś z nich pogłębia problem? Dowiedz się więcej z tego artykułu.
To, jak radzisz sobie z konfliktami, wiele o Tobie mówi
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2022

To, jak radzisz sobie z konfliktami, wiele o Tobie mówi. Wierzymy, że nasza pozycja w obliczu konfliktu zdradza naszą naturę i pokazuje, kim naprawdę jesteśmy. Wydaje się to całkowicie prawdopodobne. W końcu sposób, w jaki radzimy sobie z różnicami i napięciami, jest związany z tym, jak odnosimy się do siebie i jak obserwujemy to, co dzieje się wokół nas.

Złe zarządzanie konfliktem potęguje dyskomfort, mimo że niektóre sposoby działania mogą przynieść chwilową ulgę. W końcu albo odczuwasz zauważalny dyskomfort w samym sobie, albo zwiększasz napięcie w relacjach międzyludzkich. Innymi słowy, złe radzenie sobie z takimi sytuacjami utrudnia znalezienie wspólnej płaszczyzny.

Twoje dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, jak radzisz sobie z konfliktami. Jednak, aby robić to poprawnie, musisz być dojrzały. Takie sytuacje wymagają dużej empatii, a także pogody ducha i konstruktywnej postawy. Nie tak łatwo sobie z nimi poradzić.

Za każdym razem, gdy jesteś z kimś w konflikcie, istnieje jeden czynnik, który może zadecydować o tym, czy zniszczycie ten związek, czy go pogłębicie. Tym czynnikiem jest nastawienie”.

-William James-

przyjaciele kłócą się

Codzienny konflikt

Nie ma jednego sposobu na uniknięcie nieporozumień w miłości, rodzinie lub relacjach zawodowych. Co więcej, musisz nieustannie stawiać czoła ograniczeniom, które nakłada na Ciebie życie w społeczeństwie. To może generować napięcie. Ponadto przestrzeganie zasad nie zawsze jest łatwe. Konflikt jest więc w mniejszym lub większym stopniu częścią życia codziennego.

Konflikt rodzi konflikt. Jeśli masz do czynienia z sytuacją, która powoduje stres, możesz zdecydować się na wdrożenie szeregu środków, które często nie są zbyt adaptacyjne. Najbardziej podstawowa jest reakcja walki lub ucieczki. Jeśli nie jesteś w stanie jej zastosować, możesz poddać się i sprzeciwić temu, czego naprawdę chcesz i uważasz, że powinieneś zrobić.

Osobowość wpływa na to, jak radzisz sobie z konfliktami

Osobowość wpływa na zarządzanie konfliktem, ale zarządzanie konfliktem wpływa również na osobowość. W efekcie wpływ jest dwukierunkowy. Badanie przeprowadzone w 2011 roku wykazało związek między pięcioma cechami osobowości a radzeniem sobie w sytuacjach konfliktowych. Cechy te pokrywały się z cechami proponowanymi przez Model Wielkiej Piątki: ugodowość, otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja i neurotyzm.

Wnioski z badania były następujące:

  • Osoby, u których dominują wszystkie te czynniki, z wyjątkiem neurotyzmu, zwykle rozwiązują konflikty, szukając sposobów na pogodzenie dwóch przeciwstawnych stanowisk.
  • W profilach, w których dominuje życzliwość, dominują również strategie unikania. Rzadko dochodzi do egzekwowania opinii.
  • Najlepszymi negocjatorami konfliktów są osoby, u których dominują cechy ugodowości, otwartości na doświadczenia, sumienności i ekstrawersji.

Sposób radzenia sobie z konfliktami i strachem

Jednym z czynników, który w większości warunkuje sposób radzenia sobie z konfliktami, jest strach. W szczególności strach przed przegraną. Na przykład, być może nie mówisz swojemu partnerowi, czego nie lubisz w Waszym związku, ponieważ boisz się kłótni. Nie zwracasz też uwagi szefowi na to, co Twoim zdaniem jest niesprawiedliwe, ponieważ boisz się utraty pracy lub narażenia na odwet. Podobnie możesz nie dzielić się swoimi opiniami z rodziną, ponieważ wiesz, że oni myślą dokładnie odwrotnie.

Strach ma wiele objawów, a jednym z nich jest agresja. Przyjmujesz postawę obronną, ponieważ interpretujesz oznaki zagrożenia u drugiej osoby, czy to na płaszczyźnie fizycznej, czy psychicznej, bądź obu jednocześnie. Prowadzi to do próby „pozbycia się ich” poprzez unieważnianie ich głosu, obecności lub punktu widzenia. Stanowią zagrożenie i czujesz się uprawniony do obrony swojej pozycji.

Problem polega na tym, że konfliktów zwykle nie rozwiązuje się przez systematyczne ustępowanie lub bierne atakowanie. Często zdarza się, że tego typu strategie radzenia sobie powodują więcej konfliktów związanych z samym konfliktem.

kłócąca się para

Konflikt i kłótnia to nie to samo

Kluczem do nauczenia się radzenia sobie z konfliktami jest zrozumienie, że nie muszą one być równoznaczne z kłótnią czy konfrontacją. Jeśli nie chcesz, żeby tak było, to tak nie będzie. To zależy wyłącznie od Ciebie. Tu trzeba podkreślić słowo wyłącznie, bo jak to mówią „do kłótni trzeba dwojga”.

Wiele konfliktów rodzi się i rozwija, a zaangażowani w nie osoby nie wiedzą dokładnie, dlaczego. To kolejny ważny czynnik. Zanim udasz, że rozwiązujesz konflikt, musisz go zrozumieć. Gdzie leżą różnice między Wami? Skąd bierze się napięcie? Co powoduje sprzeczność i dlaczego? Podejmując ćwiczenie zrozumienia tego, co się dzieje, zaczynasz rozwiązywać problem.

Konflikt jest dobrze rozwiązany, gdy zamiast postrzegać go jako nieuniknioną konfrontację, postrzega się go jako potrzebę nowego paktu. Coś zawodzi lub czegoś brakuje, więc musisz ponownie potasować karty i dojść do nowej umowy. Jeśli spojrzysz na to w ten sposób, nie będziesz miał większych trudności ze znalezieniem rozwiązania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Monteiro, A. P., Serrano, G., & Rodríguez, D. (2012). Estilos de gestión del conflicto, factores de personalidad y eficacia en la negociación. Revista de Psicología Social27(1), 97-109.
  • Pereira, M. L. N. (2008). Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas/Adequate human relationships through an assertive conducts and communication. Actualidades investigativas en educación8(1).
  • Reimann, C. (2000). Hacia la transformación de conflictos: evaluación de los enfoques recientes de gestión de conflictos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.