Jak wybrać odpowiednie programy telewizyjne dla dzieci

Niektóre programy dla dzieci mogą wpływać na ich rozwój poznawczy, zachowanie i emocje. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie opcje.
Jak wybrać odpowiednie programy telewizyjne dla dzieci
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2023

Dzisiejsze dzieci to cyfrowi tubylcy. Urodziły się w świecie, w którym głównym bohaterem jest technologia, a ekrany telefonów i Internet stały się częścią życia. Dlatego trzymanie ich z dala od urządzeń elektronicznych niekoniecznie zawsze jest możliwe lub korzystne. Z drugiej strony ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać odpowiednie programy telewizyjne dla dzieci. Takie, które jednocześnie będą źródłem nauki.

Należy pamiętać, że treści audiowizualne, z którymi stykają się dzieci, mają ogromny wpływ na ich psychikę. Kształtują i wpływają one na ich połączenia mózgowe i przetwarzanie sensoryczne. Co więcej, jeśli maluchy są wciąż jak czyste płótna, modeluje to ich wartości, postawy i zachowania

Jak więc możemy dowiedzieć się, które programy telewizyjne są najbardziej odpowiednie dla dzieci? Sprawdźmy.

dzieci oglądające telewizję

Znaczenie wyboru odpowiednich programów dla dzieci

Można by pomyśleć, że ekrany telefonów i urządzenia technologiczne nie są szczególnie polecane dzieciom. Jednak większość młodych ludzi styka się z technologią w młodym wieku. Dla niektórych rodziców, którzy zawsze się spieszą, mają mało czasu i dużo obowiązków, gra na telefonie lub serial na tablecie może być prawdziwym ratunkiem w zabawianiu ich dzieci.

Ponadto, jako cyfrowi tubylcy, dzieci bardzo dobrze czują się przed ekranami i naprawdę je lubią. Co więcej, mogą również uczyć się i doskonalić swoje umiejętności, oglądając ulubiony serial. Istnieją jednak pewne parametry, które należy wziąć pod uwagę w tym zakresie. Nie każda ekspozycja na treści multimedialne jest jednak korzystna.

Zero technologii przed ukończeniem 2 roku życia

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że dzieci w wieku poniżej dwóch lat nie powinny być narażone na działanie ekranów. Jest to zalecenie wspierane przez wielu ekspertów i stowarzyszenia w świetle niektórych badań dotyczących wpływu ekspozycji na ekrany na rozwój dziecka.

Na tych wczesnych etapach życia mózg dziecka jest bardzo słabo rozwinięty. Przechodzi również ważne zmiany w objętości, strukturze i łączności neuronowej. Aby te zmiany zaszły prawidłowo i aby ten krytyczny okres zakończył się sukcesem, niemowlę musi wchodzić w interakcje z prawdziwym środowiskiem. Może na przykład poruszać się, manipulować przedmiotami, a przede wszystkim wchodzić w interakcje z opiekunami i być przez nich stymulowanym.

Ekrany nie tylko utrudniają wykonywanie tych niezbędnych czynności, zajmując czas, ale mogą również generować szereg problemów i długoterminowych konsekwencji. Są to na przykład:

  • Problemy z uwagą i zwiększone ryzyko wystąpienia objawów ADHD.
  • Opóźnienia poznawcze i językowe.
  • Zwiększona impulsywność i trudności z kontrolą impulsów.
  • Zaburzenia snu.
  • Stany permanentnego podniecenia.
  • Trudności w rozwoju empatii i umiejętności wychwytywania sygnałów niewerbalnych.

Dlatego w pierwszych latach życia zaleca się maksymalne ograniczenie narażenia dzieci na ekrany.

Wybór odpowiednich programów dla dzieci

Po ukończeniu drugiego roku życia pewne rozrywki audiowizualne można włączyć do codziennych zajęć dzieci, ale w ograniczonym zakresie. Na przykład maluchom poniżej piątego roku życia nie powinny zajmować więcej niż godzinę dziennie. Ponadto treść musi mieć charakter edukacyjny i być dobrej jakości.

Co to jednak oznacza? Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich programów dla dzieci. Może to być na przykład prezentacja obrazów, wybór ujęć, rytm narracji i muzyka w tle.

Istnieją pewne programy dla dzieci (takie jak słynny Cocomelon ), które są szczególnie uzależniające dla dzieci. Programy te wydają się je niemal hipnotyzować, całkowicie przykuwając ich uwagę. W efekcie maluchy godzinami wpatrują się w ekran. Jest to spowodowane hiperstymulacją.

Te seriale dla dzieci obejmują niezwykle krótkie sceny, szybkie zmiany ujęć oraz naprawdę uderzające i jednoczesnie występujące światła i dźwięki. Te negatywnie wpływają na zdolności wykonawcze najmłodszych. Uwaga dzieci jest wychwytywana przez korę czuciową, a nie przedczołową. Udowodniono, że wystarczy dziesięć minut oglądania telewizji, aby zauważyć różne efekty wywołane przez odpowiedni program instruktażowy i program o szybkim tempie.

Jakie wartości chcesz wpoić dziecku?

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę treść programów dla dzieci, używany przez nich język i wartości, które przekazują. To istotne, aby seriale dla dzieci przekazywały powszechnie akceptowane wartości, takie jak znaczenie rodziny, solidarności, uczciwości, wysiłku czy szacunku dla różnic.

Jednak ważne jest również, aby narracja nie ograniczała się do konkretnych działań bohaterów, ale kładła nacisk na refleksję nad tym, co było przed i po. Innymi słowy, powinna uczyć dzieci przewidywania i ponoszenia konsekwencji. Zalecenia te wynikają z badania przeprowadzonego przez Kolegium Pedagogów Katalonii (Hiszpania), w którym przeanalizowano niektóre z głównych seriali dla dzieci i związane z nimi wartości. Stwierdza, że chociaż niektóre programy, takie jak Pszczółka Maja i Psi Patrol, zachęcają do altruizmu i koleżeństwa, inne nie są tak pozytywne.

Na przykład w Pocoyo bohater może być postrzegany jako raczej samotny, ponieważ nie widzimy jego rodziny. Przechodząc do Świnki Peppy, gdzie bohaterka jest raczej niestabilną postacią o upartej postawie i niewielkiej kontroli emocjonalnej. Dla dzieci ich ulubione bajki są często wzorem do naśladowania. Dlatego jeśli nie są najlepszymi wzorami, może to być problematyczne i wpływać na ich zdolność do nawiązywania relacji z rówieśnikami i nauczycielami.

rodzina ogląda telewizję

Wybierz odpowiednie programy telewizyjne dla dzieci

Ostatnim zaleceniem jest znaczenie oglądania telewizji z dziećmi. Jeśli jesteś obecny, możesz zainicjować rozmowę na temat tego, co oglądają, udzielić wskazówek, zadać im pytania i zachęcić do refleksji i krytycznego myślenia.

To nie tylko wzmocni więź między Wami, ale także sprawi, że te momenty będą o wiele bardziej pouczające i wzbogacające. To także sposób na powstrzymanie ich przed przyjęciem niewłaściwych zachowań lub postaw przedstawionych na ekranie. Krótko mówiąc, wybór odpowiednich programów telewizyjnych ma decydujące znaczenie dla ich mózgu oraz rozwoju emocjonalnego i społecznego. Z tego powodu jest to niezwykle ważna praktyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez Serés, M. V. (2017). Series infantiles. Una aproximación de análisis pedagógico. Colegio Oficial de Pedagogía de Catalunya. https://www.pedagogs.cat/reg/es/3244
  • Soni, A., & Srivastava, S. Growing Cartoon Trends Pose as Hyper-stimulant to Adolescents that Cultivates Addiction, Impair Creativity, and Inhibits Arithmetic Efficiency. https://doi.org/10.31234/osf.io/zpfs5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.