Emocjonalna samokontrola niepokoju

W chaotycznym świecie naszym obowiązkiem jest uspokojenie umysłu i radzenie sobie z niepokojem. Jednym ze sposobów jest zastosowanie szeregu technik emocjonalnych. Najwyższy czas poznać je bliżej.
Emocjonalna samokontrola niepokoju
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Emocjonalna samokontrola niepokoju opiera się na kluczowej przesłance: w świecie, w którym wiele rzeczy jest poza naszą kontrolą, musimy nauczyć się kontrolować te obszary, które rzeczywiście zależą  od nas. O które obszary chodzi? Właściwie jest ich kilka, a nawet więcej, niż nam się wydaje, ale największe znaczenie mają nasze stany emocjonalne.

Żyjemy w rzeczywistości zdominowanej przez zmiany i ciągłą niepewność. Nie będzie więc dla nas zaskoczeniem, że stany takie jak lęk i stres stanowią barometr, który odzwierciedla psychologiczne wyzwanie, przez które przechodzi duża część populacji.

Bardzo łatwo jest poczuć pewien chaos. Wrażenie, że jest się zdanym na łaskę wydarzeń zewnętrznych i że prawie wszystko wymyka się nam z rąk.

Jednak nawet mając przed sobą niespokojny, a nawet groźny ocean, możemy stawić temu czoła znacznie lepiej, jeśli zarządzamy naszymi emocjami. Zapewnienie spokoju umysłowi i odpowiednie strategie pozwolą nam zapalić wewnętrzną latarnię, aby się nie zgubić.

Zarządzanie emocjonalne to taka łódź ratunkowa, która pomaga z większym zdecydowaniem i sukcesem pokonać większość trudności. Zobaczmy więc teraz, jak lepiej radzić sobie z niepokojem.

Zmęczona kobieta

Emocjonalna samokontrola niepokoju: na czym ona polega?

Badania nad tym, jaki wpływ ma samokontrola emocjonalna na niepokój znacznie wzrosły w ostatnich latach. Dziedzinę samoświadomości i regulację tych stanów psychofizjologicznych uważa się za kluczową, decydującą w obszarze zaburzeń lękowych. Istnieje jednak pewien szczegół, który musimy rozważyć.

Kiedy mówimy o „samokontroli”, nadal kojarzymy ten termin z ideami takimi jak „powstrzymywanie, korygowanie lub próba zdominowania czegoś z dużym nakładem energii”. To zasadniczy błąd.

Obszar kontroli emocji związany jest bowiem z identyfikacją, akceptacją i regulacją. Nie należy tłumić cierpienia ani ukrywać swojej złości bez wcześniejszego tych emocji, bez wiedzy, co się za nimi kryje. Tylko wtedy, gdy zrozumiemy, z czego składa się to, co nas boli, będziemy mogli zmniejszyć jego wpływ.

W ten sposób badania, takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie w Arkansas, wskazują, że obecnie strach i niepokój to prawie ta sama jednostka. Strach to nic innego jak emocja obronna, która ustawia nas w stanie czujności. Dlatego edukacja osoby w zakresie regulacji i samokontroli emocjonalnej ułatwi lepsze zarządzanie tymi stanami psychicznymi.

Spójrzmy zatem na serię kluczowych elementów, z których składa się emocjonalna samokontrola niepokoju.

Nie chodzi o unikanie, ale o akceptację

Niewielu rzeczy unikamy z taką samą obsesją, jak tych, które przeszkadzają, sprawiają ból, martwią… Zdobyliśmy dużą biegłość w unikaniu niewygodnych emocji, nie wiedząc, że robiąc to, jeszcze bardziej zintensyfikujemy ich obecność.

Przykład: czasami emocja, którą odczuwamy w obliczu zagrożenia czymś, co nas tak bardzo martwi, może być znacznie gorsza niż sam stresujący bodziec.

Udręka, którą odczuwamy przed egzaminem, jest znacznie bardziej upośledzająca niż sam test akademicki. Dlatego pierwszą strategią emocjonalnej samokontroli lęku jest akceptacja każdej odczuwanej emocji.

Musisz dać jej przestrzeń jednocześnie nie tłumiąc jej. Musimy zaakceptować ją jako to, czym naprawdę jest: stanem psychofizjologicznym o określonym celu.

Strach chce, żebyśmy działali. Niepokój chce, byśmy uruchomili rozwiązania problemu, który nas niepokoi. Smutek żąda introspekcji, refleksji i podejmowania decyzji. Ze swej strony gniew chce, abyś rozwiązał to, co odbiera ci spokój.

Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować, a zaakceptuj to, co nie zależy od Ciebie

Życie jest pełne wyzwań, zwrotów losu i komplikacji, których nikt się nie spodziewa. Nikt z nas nie kontroluje dużej części tych wydarzeń. Ale jest coś, co mamy w naszych rękach: możemy stawić temu czoła w najlepszy możliwy sposób. I tu na scenę wkraczają nasze emocje.

  • Masz prawo odczuwać strach, złość, zdumienie i żal … ale te stany nie mogą Cię zablokować ani upośledzić twoich działań.
  • Masz kontrolę nad swoją osobą i każda Twoja reakcja musi mieć jeden cel: dostosować się do tego, co się dzieje. Adaptacja to nie poddanie się, lecz odpowiednie reagowanie, aby kontynuować posuwanie się naprzód z zachowaniem równowagi, pomysłowości i odporności.
Zmęczony mężczyzna

Samokontrola emocjonalna niepokoju: technika rozszerzonej samoświadomości

Kiedy czujemy się niespokojni i zestresowani, mamy tendencję do wycofywania się lub przesadnej reakcji (na przykład podczas ataku paniki).

Odpowiednia strategia pracy nad emocjonalną samokontrolą niepokoju obejmuje uświadomienie sobie chwili obecnej i uwolnienie lub rozszerzenie tych emocji w oczyszczający, odpowiedni i zdrowy sposób. W jaki sposób? Wypróbuj następujące klucze:

  • Co czuję tu i teraz? Znajduję ołówek i papier i zapisuję każdą myśl i uczucie. Następnie analizuję je i próbuję je zracjonalizować.
  • Zdaję sobie sprawę, że mam potrzebę samoobrony i staje się i czujny, jakby miało się stać coś złego. W takiej sytuacji wolę poprosić o pomoc, porozmawiać z kimś, komu ufam, o tym, jak się czuję. Razem złagodzimy lęki i zmartwienia.
  • Od kilku dni jestem pogrążony w myślach, jestem spięty, ciało mnie boli, a umysł nie przestaje zwracać się ku tym samym niepokojom. Czas uwolnić się od napięcia… Może mi pomóc uprawianie sportu, chodzenie, bieganie lub wykonywanie innych czynności twórczych.

Podsumowując, te strategie nie pomogą nam w pełni poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi, to prawda. Są jednak przydatne w panowaniu nad codziennym niepokojem, w stanach większego stresu i zmartwień, które często nas dosięgają. Weźmy to pod uwagę i zastosujmy je, gdy tego potrzebujemy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.