Jak rozpoznać czyjś styl przywiązania na pierwszej randce?

Nasz styl przywiązania wiele mówi o tym, jak się do siebie odnosimy. Może być dobrym predyktorem tego, jak dana osoba będzie się zachowywać w życiu prywatnym. To informacja, która jest niezbędna przy wyborze partnera. W tym artykule podajemy pewne informacje, abyś mógł wyciągnąć własne wnioski.

Para leżąca z lizakiem w kształcie serca, symbolizującym, jak rozpoznać styl przywiązania

Czy wiesz, jak na pierwszym spoktaniu rozpoznać styl przywiązania drugiej osoby? Ta umiejętność może być przydatna i pomoże Ci uniknąć późniejszego cierpienia. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego masz takiego pecha w miłości, właśnie to może być tego przyczyną. Chociaż nie zawsze można „wybrać”, w kim się zakochasz, świadomość tego, jak dana osoba łączy się z Tobą na poziomie emocjonalnym, może być ogromną pomocą.

Posiadanie partnera na przykład o stylu unikającym jest zawsze skorelowane z wyraźną niezdolnością z jego strony do zrozumienia emocji, zarówno własnych, jak i innych. To ludzie, którzy mają poważne problemy z osiągnięciem autentycznej intymności. Co więcej, idą przez życie z dużym dystansem do innych.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Mediolanie-Bicocca (Włochy) i opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychology dowodzą, że posiadanie partnera zdefiniowanego przez bezpieczne przywiązanie zwiększa prawdopodobieństwo, że związek będzie miał przyszłość. Szczęśliwą przyszłość.

Z drugiej strony, niepewne przywiązanie przejawiają się agresywną dynamiką w związku.

W wielu przypadkach sposób, w jaki łączymy się z naszymi opiekunami w dzieciństwie, określa to, jaką będziemy mieć relację z naszymi partnerami.

uśmiechnięta para
Znalezienie partnera, z którym połączy Cię bezpieczna i dojrzała więź, będzie kluczem do szczęśliwszego związku.

Jak rozpoznać styl przywiązania na pierwszej randce?

Zanim zagłębimy się w to, jak zidentyfikować styl przywiązania na pierwszej randce, wyjaśnijmy, czym jest „przywiązanie”. Termin ten określa to, w jaki sposób łączyliśmy się z naszymi rodzicami w dzieciństwie. Teorię tę opracował John Bowlby i wyjaśnił, że istnieją cztery typologie stylu przywiązania: bezpieczny, niespokojny, unikający i niezorganizowany.

Te pierwsze doświadczenia mają ogromny wpływ na życie człowieka. Niektóre dzieci mają opiekunów, którzy dbają o ich każdą potrzebę i wiedzą, jak zapewnić im bezpieczne i wzbogacające uczucie. Z drugiej strony inni muszą radzić sobie z emocjonalnym chłodem, porzuceniem lub nadużyciami.

To, czego doświadczamy w pierwszych latach życia determinuje sposób budowania relacji emocjonalnych w wieku dorosłym.

Mario Mikulincer Phillip i R. Shaver wyjaśniają w swojej książce Attachment in Adulthood (2016), że około 35-40 procent ludzi twierdzi, że czuje się niepewnie w swoich związkach. Tylko 60-65% osób uważa, że jest w stanie cieszyć się bezpieczną, kochającą i satysfakcjonującą relacją.

To jasne, że szczęśliwe dzieciństwo stanowi podstawę satysfakcjonującego życia. Dlatego możliwość jak najszybszego zidentyfikowania stylów przywiązania u osób, z którymi się spotykasz, gwarantowałaby w pewien sposób „poprawne podejście” do kwestii poszukiwania partnera.

Chociaż szacuje się, że style przywiązania są takie same przez całe nasze życie, są ludzie, którym udaje się przezwyciężyć ból i emocjonalne braki doświadczane w relacji z rodzicami oraz budować szczęśliwe i satysfakcjonujące relacje w wieku dorosłym.

Zapytaj o ostatni romantyczny związek partnera

Rozmowa o poprzednich związkach jest dość powszechna na pierwszej randce. Jest to również przydatny temat, który pomoże Ci dowiedzieć się pewnych informacji o Twoim wybranku. Pamiętaj więc, aby zapytać go o jego ostatni związek.

Dzięki tym informacjom powinnaś być w stanie wywnioskować jego typ przywiązania.

  • Bezpieczne przywiązanie. Osoby te nie mają problemu z rozmawianiem na ten temat. Na ogół mają dłuższe, bardziej zaangażowane relacje. Ponadto zazwyczaj nie mówią negatywnie o swoich byłych partnerach.
  • Lękowe przywiązanie. Osoby o lękowym stylu przywiązania wykazują pewien emocjonalny niepokój. Rozmowa o poprzednich związkach sprawi, że poczują się niekomfortowo, a nawet źle. Ich związki są zawsze bolesne, a nawet traumatyczne.
  • Przywiązanie unikające. Tego typu osoby nie będą chciały rozmawiać na ten temat.
  • Zdezorganizowane przywiązanie. Wybranek powie Ci, że wolałby nie rozmawiać na ten temat, że to już przeszłość i nie ma znaczenia. Twierdzi, że dba tylko o to, co jest tu i teraz.

Zapytaj go o jego dzieciństwo

Aby zidentyfikować styl przywiązania u swojego „potencjalnego” partnera, powinnaś przyjrzeć się historii jego dzieciństwa i relacjom z jego postaciami odniesienia. Niemniej jednak jest to temat osobisty i raczej intymny. Może się okazać, że ludzie niechętnie o nim rozmawiają, szczególnie na pierwszej randce.

W takim przypadku postępuj ostrożnie. Zawsze możesz zacząć od rozmowy o swoim dzieciństwie, a następnie zachęcić drugą stronę do mówienia o jego dzieciństwie.

  • Bezpieczne przywiązanie. Osoby te będą normalnie mówić o swoim dzieciństwie, podkreślając zarówno dobre, jak i złe doświadczenia. Są uczciwi i z reguły mają dobre relacje z rodzicami.
  • Lękowe przywiązanie. Wybranek może szczegółowo opowiedzieć o swoim dzieciństwie. Zrobi to jednak w dość przypadkowy sposób, mieszając przeszłość z teraźniejszością i wplatając historie dotyczące dynamiki swojej rodziny.
  • Przywiązanie unikające. Osoba ta będzie kłamać lub unikać pytania.
  • Zdezorganizowane przywiązanie. Partner powie, że nie pamięta dobrze swojego dzieciństwa. Może opisywać kluczowe momenty, kiedy był szczęśliwy, ale nie będzie mówić szczegółowo o swoich rodzicach.
Kobieta wątpi w słowa partnera
Zwykle w pierwszych tygodniach związku z nowym partnerem możesz już wyczuć wzorce przywiązania.

Jak rozpoznać styl przywiązania w pierwszych tygodniach związku?

Na pierwszej randce Twój potencjalny partner zwykle będzie próbował pokazać się w dobrym świetle. Może to przenieść się na elementy jego osobowości i postawy. Jednak w miarę upływu dni i tygodni możesz wydedukować jego styl przywiązania. Oto kilka wskazówek:

  • Bezpieczne przywiązanie. Masz do czynienia z osobą, której można zaufać, kimś, kto wie, jak reagować na Twoje emocje i potrzeby. Nie jest on też zdominowany przez lęki ani niepewność. Nie przejawia zazdrosnych zachowań, jest niezależny i uważny. Wie, jak dbać o Ciebie i o siebie, zachowując zdrowe granice.
  • Niespokojne przywiązanie. Osoby te są zdominowane przez wiele lęków i zorientowane na budowanie zależnych relacji. Boją się, że zostaną porzuceni lub że ich partnerowi coś się stanie, że zostaną zdradzeni lub że powtórzy się to, co wydarzyło się w poprzednich związkach. Osoby z tym rodzajem przywiązania są naprawdę niepewnymi ludźmi.
  • Przywiązanie unikające. To najbardziej złożony styl przywiązania. To ludzie, którzy nie dają się kochać, są nieuchwytni i nieufni. Jasne jest, że brakuje im miłości, ale nie wiedzą, jak ją ofiarować ani jak ją przyjąć.
  • Zdezorganizowane przywiązanie. Osoby te są nieprzewidywalne. Czasami ujawniają się jako ludzie bardzo potrzebujący uczucia, naprawdę serdeczni i życzliwi. Jednak po kilku dniach pojawiają się wątpliwości i nieufność. Muszą wiedzieć, że jesteś im oddana.

Szersza perspektywa

Chociaż prawdą jest, że nigdy nie będziesz w stanie w 100 procentach zidentyfikować typu przywiązania u partnera na wczesnych etapach związku, zawsze istnieją pewne oznaki, postawy i zachowania, dzięki którym możesz czytać między wierszami.

Pamiętaj, że styl przywiązania może się zmieniać w zależności od różnych zmiennych, a nawet kontekstu. Na przykład dana osoba może wykazywać bezpieczny styl przywiązania ze swoją rodziną i ambiwalentny styl przywiązania ze swoim partnerem lub przyjaciółmi. Dlatego wnioski należy wyciągać tylko po spojrzeniu na sytuację z szerszej perspektywy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Honari, Bahareh & Saremi, Ali. (2015). The Study of Relationship between Attachment Styles and Obsessive Love Style. Procedia – Social and Behavioral Sciences. 165. 10.1016/j.sbspro.2014.12.617.
  • Santona A, De Cesare P, Tognasso G, De Franceschi M, Sciandra A. The Mediating Role of Romantic Attachment in the Relationship Between Attachment to Parents and Aggression. Front Psychol. 2019 Aug 6;10:1824. doi: 10.3389/fpsyg.2019.01824. PMID: 31447749; PMCID: PMC6691345.
Scroll to Top