Bezpieczne przywiązanie czyli siła zdrowej więzi

Bezpieczne przywiązanie czyli siła zdrowej więzi
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wykonanie tego co do Ciebie należy, aby Twoje dzieci miały bezpieczne przywiązanie, chroni ich zdrowie psychiczne. W rzeczywistości uratuje je przed wszelkimi problemami wynikającymi z niezdrowej więzi w dzieciństwie. Ale czy jesteś gotów wspierać bezpieczne przywiązanie?

Kiedy zajmujemy się przywiązaniem, zwykle koncentrujemy się na dzieciach. Ale dzisiaj przyjrzymy się opiekunom i rodzicom. Mieli własne doświadczenia, gdy byli dziećmi.

To normalne, że rodzice wychowują dzieci, ponieważ sami zostali wychowani. Albo idą na drugą skrajność. W każdym razie, opierają swoje rodzicielstwo na swoich doświadczeniach i wnioskach, które z niego wynieśli. Bezpieczne przywiązanie to element wychowania, któremu musimy poświęcić należytą uwagę.

“Bezpieczne przywiązanie to zdolność do posiadania więzi; tworzenie pewnej i bezpiecznej bazy.”
-Asa Don Brown-

Bezpieczne przywiązanie, którego nigdy nie mieliśmy

Dla osoby dorosłej bardzo trudno jest zapewnić bezpieczne przywiązanie swojemu dziecku, jeśli sami będąc dzieckiem, miały poczucie zagrożenia lub niepokoju. Dlatego ważne jest, aby opiekunowie pracowali nad tą częścią siebie. Mogą to zrobić sami lub z pomocą terapeuty. Jeśli zrobią to dobrze, mogą uzyskać niezbędne elementy bezpiecznego przywiązania.

Jakie są te składniki? Poczucie stałego bezpieczeństwa, chęć bycia blisko i emocjonalna regulacja. Jeśli rodzicowi brakuje lub nie uwewnętrznia tych aspektów, będzie im ciężko przekazać je swoim dzieciom. Bez tego będą sprzyjać niepewne przywiązanie.

Rozmowa pary u terapeuty

Bezpieczne przywiązanie – w jaki sposób może nam pomóc terapia

Ten proces może wydawać się naprawdę trudny, szczególnie dla tych, którzy nigdy nie mieli bezpiecznego przywiązania w żadnym związku. Dlatego właśnie terapeuta będzie pracował nad bezpiecznym przywiązaniem od podstaw. W końcu bezpieczne przywiązanie dotyczy nie tylko relacji między rodzicami i dziećmi, ale także innych rodzajów relacji, takich jak romantyczne relacje i przyjaźnie.

Terapeuta pomoże Ci w różnych obszarach: zidentyfikowaniu emocji, zrozumieniu ich i ich uzewnętrznieniu. W tym przypadku powszechne jest powstrzymywanie lub znieczulenie emocjonalne. Problemy mogą wynikać z traumy. Ale rozmowa o problemach i uczynienie ich częścią twojej opowieści znacznie ułatwi Ci otwieranie się w celu bezpiecznego przywiązania.

Kiedy nauczysz się odnosić do ludzi z bezpiecznym przywiązaniem i kiedy opuścisz już swoje niepewne lub niepokojone przywiązanie, teraz jest czas, aby zrobić kolejny krok i połączyć się z dziećmi w nowy sposób.

Nawet jeśli celem jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego przywiązania, ważne jest, aby najpierw zadbać o siebie. Pomocne może być myślenie o swoich dzieciach i znalezienie w nich motywacji, aby poczuć się dobrze.

Stopy dziecka i rodzica - bezpieczne przywiazanie

Czy chcesz, aby Twoje dzieci cierpiały na emocjonalną zależność i depresję w późniejszym życiu? Czy chcesz utrudnić im utrzymywanie stałych relacji z kimkolwiek i być głęboko bojącym się porzucenia? Zdarza się to dużo częściej, niż myślimy.

Praca nad poprawą jest ważna nie tylko dla naszych dzieci, ale także dla nas samych. Będziemy cieszyć się równowagą. Będziemy szczęśliwsi. A nasze relacje będą o wiele lepsze. To jest warte każdego wysiłku! Nauczmy się więc odnosić do innych w zdrowy sposób i dawać naszym dzieciom bezpieczne przywiązanie, którego sami nigdy nie mieliśmy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.