Jak rozpoznać, czy Twój partner jest alkoholikiem?

Rozpoznanie alkoholizmu może być trudne. Możesz nie chcieć tego widzieć lub nie zdawać sobie sprawy z oznak, które na to sugerują. Możesz nawet użyć pewnych strategii, aby znormalizować rodzaje zachowań, które w rzeczywistości są nienormalne.
Jak rozpoznać, czy Twój partner jest alkoholikiem?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2023

Spożywanie alkoholu jest powszechne i normalizowane w naszym społeczeństwie. Alkohol jest głównym gościem wielu przyjęć i spotkań, służy do świętowania i dzielenia się, często towarzysząc głównym posiłkom. Dlatego może być Ci trudno określić, czy Twój partner jest alkoholikiem i czy potrzebuje pomocy w tym zakresie.

Sprawa staje się jeszcze bardziej złożona, jeśli weźmiemy pod uwagę, że alkoholizm ma kilka twarzy. Jellinek opisał pięć grup alkoholików o różnych cechach i wzorcach konsumpcji. Na przykład dana osoba niekoniecznie musi pić codziennie lub spożywać alkohol w dużych ilościach, aby wykazać uzależnienie. Jak więc ustalić, czy ktoś ma problem z piciem? Poniżej omówimy tego rodzaju sytuacje.

Czy Twój partner jest alkoholikiem?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczem do ustalenia, czy dana osoba jest alkoholikiem, nie jest częstotliwość lub intensywność konsumpcji alkoholu. Musimy patrzeć na to, w jaki sposób dana osoba pije. Czy robi to dla przyjemności? A może po to, żeby nie czuć się źle? Czy potrafi bawić się bez alkoholu?

Następujące znaki mogą być sygnałami ostrzegawczymi:

1. Utrata kontroli

Piwo na spotkaniu ze znajomymi czy lampka wina do posiłku może nie mieć większego znaczenia. Problem pojawia się, gdy dana osoba tak naprawdę nie ma kontroli nad swoją konsumpcją i pije więcej lub dłużej niż planowała. Nie może przestać pić, kiedy już zacznie. Nazywa się to konsumpcją kompulsywną.

Kobieta martwi się o swojego partnera z problemami alkoholowymi
Kompulsywne spożywanie alkoholu jest jedną z najbardziej wyraźnych cech osób, które mają problemy z alkoholem.

2. Waga alkoholu w życiu

Ważność substancji jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech uzależnienia i odnosi się do faktu, że alkohol staje się centrum życia jednostki. Skupia się ona głównie na konsumowaniu, myśleniu o piciu, albo na zdobywaniu alkoholu.

Picie staje się centrum uwagi, myśli i zachowania osoby. Zajmuje pierwsze miejsce na jej liście priorytetów.

3. Tolerancja i abstynencja

W wielu przypadkach, w miarę postępu uzależnienia od alkoholu, osoba musi pić coraz więcej, aby uzyskać to samo uczucie, które osiągała przy mniejszych ilościach. Ma to na celu osiągnięcie przyjemnych efektów alkoholu lub po prostu dobre samopoczucie.

Z drugiej strony, po zaprzestaniu konsumpcji mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego. Ciało i umysł odczuwają brak alkoholu i reagują wytwarzaniem nieprzyjemnych stanów emocjonalnych. Może to być na przykład niepokój i lęk lub objawy fizyczne, takie jak pocenie się, drżenie, nudności lub problemy ze snem.

4. Porzucenie ról i czynności z powodu konsumpcji

Aby ustalić, czy Twój partner jest alkoholikiem, zwróć uwagę, czy wprowadził zmiany w swoich codziennych czynnościach i zachowaniach. Uzależnienie mogło doprowadzić go do porzucenia lub zaniedbania obowiązków, które do tej pory nie były problemem.

Alkoholizm często wymaga czasu, aby stać się widocznym dla ludzi wokół osoby chorej, ponieważ zmiany następują stopniowo. Nie ma tak wielu oczywistych różnic między jednym dniem a następnym. Jednak małe anomalie mogą być niezwykle istotne, jeśli widzisz daną osobę co jakiś czas.

5. Afekcja emocjonalna, poznawcza i behawioralna

Zatrucie alkoholowe może wpływać na stan psychiczny Twojego partnera, powodując drażliwość i niestabilne nastroje. Na poziomie poznawczym jego zdolność do oceniania i podejmowania decyzji może ulec zmianie, jak również jego pamięć. Później mogą zacząć pojawiać się luki w pamięci, a mowa i koordynacja mogą być utrudnione. Ponadto często pojawiają się niewłaściwe zachowania, agresywność i działania ryzykowne.

Jeśli Twój partner jest alkoholikiem, mogą pojawić się również dysfunkcje seksualne. Co więcej, jego zachowanie może stać się nieobliczalne i nieprzewidywalne, a z powodu jego drażliwości mogą pojawiać się ciągłe i bezpodstawne kłótnie.

6. Ingerencja w życie codzienne

Krótko mówiąc, największą oznaką tego, że Twój partner jest alkoholikiem, jest jego niezdolność do zaprzestania picia, nawet jeśli konsumpcja wpływa na jego zdrowie, nastrój, pracę i relacje.

Przygnębiony mężczyzna i napój alkoholowy, reprezentujący sposób identyfikacji alkoholika
Niezdolność do zaprzestania picia może doprowadzić alkoholika do utraty wszystkiego, co ma.

Jak pomóc partnerowi alkoholikowi?

Alkoholizm nie tylko powoduje poważne szkody w życiu chorego, ale może również głęboko wpłynąć na jego bliskich. Jako ich partner możesz być dla niego wsparciem i motywacją. Jeśli jednak nie podejmiesz odpowiednich działań, możesz również utrwalić uzależnienie i spowodować ogromne cierpienie emocjonalne.

Kilka ważnych zaleceń

  • Pomóż mu uświadomić sobie, że spożywanie alkoholu jest problematyczne i że może mieć problem z uzależnieniem. Nie będzie mu łatwo to zaakceptować, więc musisz być ostrożny i nie oskarżać go. Porusz ten temat, gdy partner będzie trzeźwy i podaj konkretne przykłady, dlaczego uważasz, że jest to problem.
  • Nie pomagaj mu ukrywać uzależnienia ani unikać konsekwencji. Aby uniknąć społecznego zakłopotania lub by wyświadczyć przysługę, możesz ulec pokusie, aby pomóc ukryć lub zminimalizować problem. Często nawet przejmujesz kontrolę nad pewnymi sytuacjami, aby uchronić partnera przed konsekwencjami jego działań. Jednak przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego i może utrudnić Ci bycie w pełni świadomym tego, co się dzieje.
  • Bądź wyrozumiały i oferuj wsparcie. Alkoholizm to poważna sprawa. To choroba, pod którą mogą kryć się różne problemy i cierpienia. Unikaj obwiniania partnera i przyjmij empatyczną postawę. Zaproponuj, że go wysłuchasz i spróbujesz zrozumieć powód jego picia. Zapewnij go również, że będziesz z nim przez cały okres rekonwalescencji.
  • Dbaj o siebie. Twoje wsparcie może być bardzo pomocne dla Twojego partnera, jeśli chodzi o przezwyciężenie uzależnienia, ale powinieneś zadbać o to, by ten proces nie zaszkodził Twojemu własnemu zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu. Twoim zadaniem nie jest być lekarzem lub terapeutą partnera, porzucić swoje życie dla niego ani znosić wszelkiego rodzaju nadużyć. Upewnij się, że wyznaczasz zdrowe granice, aby chronić swoje dobre samopoczucie.
  • Poszukaj profesjonalnej pomocy. W końcu to profesjonaliści mogą pomóc Twojemu partnerowi przezwyciężyć uzależnienie, głównie poprzez leki, psychoterapię i grupy wsparcia. Motywuj go do szukania pomocy i staraj się być po jego stronie tak często, jak to możliwe.

Jeśli Twój partner jest alkoholikiem, bądź świadomy tego, z czym się mierzysz

Jeśli Twój partner jest uzależniony od alkoholu, czeka go długi i złożony proces powrotu do zdrowia. Prawdopodobnie będzie cierpieć z powodu częstych nawrotów, niektóre nawyki i procedury będą wymagały modyfikacji i mogą przyjść gorsze czasy. Pomocne może być samodzielne uzyskanie informacji. Istnieje wiele wiarygodnych źródeł dotyczących uzależnień i ich leczenia. Możesz też sam wziąć udział w psychoterapii.

Towarzyszenie osobie w rekonwalescencji jest wyczerpujące i może prowadzić do zaniedbywania siebie lub poczucia całkowitego przytłoczenia. Dlatego nie wahaj się polegać na swoim środowisku i poproś o profesjonalną pomoc, jeśli jej potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Psychiatric Association. (2013) Diagnostic and statistical manual of mental disorders. (5th ed.). https://doi.org/10.1176/appi.books.9780890425596
  • Irles, D. L. (2001). Alcoholismo: Una visión familiar. Salud y drogas1(1), 113-128.
  • Leggio, L., Kenna, G. A., Fenton, M., Bonenfant, E., & Swift, R. M. (2009). Typologies of alcohol dependence. From Jellinek to genetics and beyond. Neuropsychology review19(1), 115-129.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.