Jak możemy dotlenić mózg?

Czy wiesz, że Twój mózg zużywa 25 procent tlenu, który dostaje się do Twojego ciała? Kiedy nie otrzymasz odpowiedniej ilości, pojawiają się objawy, takie jak brak koncentracji i zmęczenie. Z tego artykułu dowiesz się, jak zapewnić dotlenienie mózgu i jak rozpoznać wszelkie sygnały ostrzegawcze braku tlenu.
Jak możemy dotlenić mózg?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2023

Odpowiednie dotlenienie mózgu jest niezbędne do zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania. Narząd ten zużywa 25 procent tlenu, który dostaje się do organizmu. Jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości, możesz doświadczycz wyczerpania, trudności w rozumieniu innych, braku koncentracji, a nawet depresji. W dłuższej perspektywie może to spowodować jeszcze poważniejsze problemy, takie jak udar. Więc jak możemy dotlenić mózg?

Brak dotlenienia jest również czynnikiem wpływającym na zdrowie psychiczne. Jednocześnie stany takie jak lęk utrudniają dotlenienie mózgu. Prowadzi to do osłabienia twojego umysłu. To z kolei sprzyja stanom depresyjnym.

Istnieją pewne subtelne oznaki, które sugerują, że Twój mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Na przykład bycie zapominalskim lub łatwe rozpraszanie się wraz z uczuciem zmęczenia bez wyraźnego powodu lub czasami uczuciem depresji. W tym artykule porozmawiamy o znaczeniu dotlenienia mózgu i sposobach jego osiągnięcia.

„Każdy człowiek mógłby, gdyby miał na to ochotę, być rzeźbiarzem własnego mózgu”.

-Santiago Ramón y Cajal-

Jak możemy dotlenić mózg?

Czasami Twój mózg nie ma dostępu do odpowiedniej ilości tlenu z powodów innych niż oddychanie lub niepokój. Jednym z nich jest funkcjonowanie wątroby. Narząd ten między innymi oczyszcza organizm z toksyn. Dlatego kiedy mówimy o „oczyszczaniu organizmu”, w dużej mierze mamy na myśli oczyszczanie wątroby.

Jeśli Twoja wątroba działa prawidłowo, dotlenia Twoją krew. W ten sposób otwiera drogę odpowiedniej ilości tlenu do mózgu. Efektem jest lepsza pamięć, koncentracja i nastrój. Tak więc, rozważając, czy Twój mózg jest dotleniony, najpierw musisz wziąć pod uwagę stan swojej wątroby.

Kolejnym elementem, który uniemożliwia prawidłowe dotlenienie mózgu i o którym wspominaliśmy wcześniej, jest niepokój. Jak potwierdza artykuł opublikowany przez Academic Press, gdy pojawia się u nas niepokój, wzrasta produkcja kortyzolu, hormonu stresu.

Ta substancja ma działanie fizjologiczne, które zmniejsza zdolność organizmu do dostarczania tlenu do mózgu. Następnie tworzy się błędne koło: im większy stres, tym mniejsze dotlenienie, a im mniejsze dotlenienie, tym większy stres.



Kobieta ćwiczy w parku
Podczas ćwiczeń fizycznych do krwi uwalniane są substancje przekaźnikowe. Wędrują do mózgu i wpływają na jego dynamikę.

Jak zapewnić dotlenienie mózgu

Rozważając znaczenie dotlenienia mózgu, najbardziej oczywistym pytaniem jest: jak możemy to zrobić? Trzy podstawowe fundamenty tego procesu to zdrowa dieta, kontrola stresu i częsta aktywność fizyczna.

Artykuł opublikowany przez Harvard Medical School twierdzi, że nasze mózgi wymagają stałego dostarczania wysokiej jakości żywności. Dostarcza nam ona witamin, minerałów i przeciwutleniaczy dla optymalnego funkcjonowania. W artykule tym stwierdzono również, że nasilenie objawów lękowych jest związane z poziomem tlenu we krwi (Mc. Dowell i in., 2021).

Artykuł opublikowany przez Uniwersytet Kostaryki stwierdza, że ćwiczenia fizyczne indukują określone procesy – takie jak dotlenienie. Poprawia to m.in. szybką i sprawną komunikację pomiędzy różnymi obszarami mózgu.

Oprócz powyższych wskazówek, oto kilka mało znanych działań poprawiających dotlenienie mózgu.

Postawa ciała

Prawidłowa postawa ciała sprzyja dopływowi tlenu do mózgu. Siedzenie z wyprostowanymi plecami i stopami płasko na podłodze, bez krzyżowania nóg, ułatwia pracę przepony, zapewniając jej niezbędną przestrzeń. W ten sam sposób pomaga to lepiej pracować wszystkim narządom znajdującym się pod kopułą przepony.

Oddech

Prawidłowe oddychanie ułatwia dostęp tlenu do mózgu. Aby to osiągnąć, proponujemy następujące ćwiczenie.

  1. Usiądź i zakryj prawe nozdrze, naciskając je jednym palcem.
  2. Weź głęboki wdech przez lewe nozdrze.
  3. Wstrzymaj oddech na pięć sekund.
  4. Zrób wydech tym samym nozdrzem, licząc do pięciu, nie otwierając ust.
  5. Powtórz dziesięć razy. Następnie przełącz się na drugie nozdrze i ponownie wykonaj całą sekwencję.

Energiczne ziewanie

Bardzo ważne jest utrzymanie regularnej aktywności fizycznej. Idealnie byłoby wykonywać ćwiczenia codziennie, przez co najmniej 15 minut. Istnieje też kilka technik, które możesz wykonać natychmiast, jeśli czujesz, że Twój mózg nie jest wystarczająco dotleniony.

Energiczne ziewanie polega na ułożeniu otwartej dłoni na twarzy, umieszczeniu kciuka pod jedną kością policzkową i małego palca pod drugą. Podczas głębokiego ziewania podeprzyj pozostałe palce między brwiami.

Kobieta wykonuje ćwiczenia oddechowe
Dopóki oddychasz prawidłowo, dostęp tlenu do mózgu jest ułatwiony.


Może zainteresuje Cię przeczytanie Siedem witamin dla zdrowszego mózgu


[/atomik -czytaj też]

Zdrowy tryb życia

Na krótką metę skutki niedotlenienia mózgu mogą pozostać niezauważone. Jednak z czasem pojawi się ciągłe zmęczenie, trudności ze snem i słaba wydajność. Ostatecznie Twój mózg stanie się bardziej wrażliwy i będzie szybciej się starzeć.

Wielu problemów można uniknąć dzięki zdrowemu trybowi życia. Zdrowe odżywianie, dobry wypoczynek, aktywność fizyczna i relaks to proste czynności. Jednak bez wątpienia zapewnią Ci lepszą jakość życia i dotlenią Twój mózg.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.