Głos w Twojej głowie: czy należy do Ciebie?

Wszyscy słyszymy głosy w naszych głowach. I niekoniecznie są one związane z zaburzeniami psychicznymi. Pojawiają się one po raz pierwszy, gdy uczymy się mówić. Mają też bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Dowiedz się więcej tutaj.
Głos w Twojej głowie: czy należy do Ciebie?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2023

Czasami jest miły i mądry. W innych momentach jest Twoim najgorszym wrogiem i krytykuje Cię za wszystko, co robisz. Czym tak właściwie jest głos w Twojej głowie? Czy to produkt halucynacji słuchowych? Czy to część Twojej świadomości? I czy wszyscy słyszą te głosy?

Naukowcy zaczęli badać psychologiczne zjawisko wewnętrznego głosu pod koniec lat 90. Do tej pory znaleźli kilka interesujących danych. Twierdzą, że ten proces umysłowy sprzyja celom psychologicznym, takim jak planowanie, rozwiązywanie problemów, refleksja i samowiedza. Jednak czasami można również doświadczyć innych, mniej korzystnych zjawisk.

Wewnętrzny głos jest czymś, co wszyscy posiadamy, a doświadczanie halucynacji słuchowych jest powszechne.

mężczyzna zastanawia się, jaki głos słyszę w moim umyśle
Twój wewnętrzny głos pozwala Ci rozmawiać ze sobą.

Głos w Twojej głowie

Przez długi czas to dziedzina filozofii próbowała zrozumieć i zdefiniować głos wewnętrzny. Dopiero w 1993 roku, dzięki badaniu przeprowadzonemu przez Huberta Hermansa i Harry’ego Kempena z Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii, temat ten został poruszony z perspektywy psychologicznej. Zdefiniowali to zjawisko mózgowe jako wewnętrzny dyskurs, który kształtuje człowieka.

Jest ono znane pod różnymi nazwami. Są to, między innymi, dialog wewnętrzny, wewnętrzny głos, ukryta mowa, odciski słuchowe itp. Psycholog Lew Wygotski zasugerował, że umiejętność ta pojawia się w wieku około trzech lat. Wtedy rozwój mowy dojrzewa i dziecko zaczyna oddzielać swój język od swoich myśli.


Może Cię również zainteresować Zalety samodzielnej rozmowy na odległość


[/atomik-read -zbyt]

Co tworzy głos w Twojej głowie?

Twój wewnętrzny głos jest mechanizmem wytwarzanym przez Twój mózg, kiedy mówisz do siebie w swojej głowie. Może to być pojedyncze słowo lub konkretna fraza, na przykład „Nie zapomnij zabrać ze sobą kluczy”. Jest to rodzaj komunikacji intrapersonalnej, która zwykle objawia się na trzy różne sposoby.

Uniwersytet w Grenoble (Francja) przeprowadził badanie, w którym przeanalizowano te typologie. Są one następujące:

  1. Dialog. Pozwala nam mówić do siebie.
  2. Kondensacja. Głos w Twojej głowie może przybrać formę obrazu, pojedynczych słów lub długich zdań.
  3. Intencjonalność. Głos może pojawić się w określonym celu. Na przykład, aby pomóc Ci rozwiązać problem. Alternatywnie, może wystąpić losowo i nie mieć większego sensu.

Cel Twojego wewnętrznego głosu

Głos w Twojej głowie sprzyja myśleniu z większą jasnością. Jego pierwszym celem jest służenie jako mentalny instrument do rozumowania i refleksji nad otaczającą rzeczywistością. Ponadto pozytywnie wpływa na Twoje relacje społeczne. Istnieje bezpośredni związek między dialogiem wewnętrznym a empatią.

Twój wewnętrzny dialog jest formą introspekcji, która pomaga Ci zrozumieć i połączyć się z otoczeniem. Jeśli Twój wewnętrzny głos przemawia do Ciebie pozytywnie, Twoja samoświadomość poprawia się i zapewnia pewne korzyści dla zdrowia psychicznego.

Mowa wewnętrzna jest powiązana z rozwojem umiejętności językowych i bardziej złożonych procesów umysłowych, takich jak planowanie czy rozwiązywanie problemów.

Ludzie, którzy nie mówią do siebie

Wszyscy mamy wewnętrzne głosy, ale niektórzy z nas w ogóle nie przemawiają do siebie. Stan, w którym dana osoba nie korzysta z rozmów intrapersonalnych, nazywa się afantasją lub ślepotą umysłowo-oczną.

Polega na niemożności wyobrażania sobie, przeprowadzania wizualizacji, interakcji z samym sobą, mentalnego rysowania planów i śnienia. W związku z tym brak mowy wewnętrznej utrudnia przeprowadzanie złożonego rozumowania i planowania.


Może zechcesz przeczytać Teoria Dialogicznego Ja Huberta Hermansa


[/ atomik-czytaj też]

Halucynacje słuchowe

Co by się stało, gdyby głos w Twojej głowie był naprawdę uciążliwy i podpowiadał Ci negatywne lub groźne rzeczy? A gdyby tych głosów było więcej? Doświadczenie słyszenia głosów może czasami być związane z halucynacjami słuchowymi. To dość częste zjawisko. Od pięciu do 15 procent populacji może doświadczyć halucynacji w pewnym momencie swojego życia.

Chociaż te doświadczenia są często powiązane ze schizofrenią, mogą wynikać z wielu innych czynników. Nie wszystkie z nich mają podłoże kliniczne. Oto rodzaje sytuacji, które zwykle wyzwalają ten mniej powszechne, ale niepokojące zjawisko.

  • Problemy ze słuchem.
  • Spożycie alkoholu lub narkotyków.
  • Samotność lub izolacja.
  • Cierpienie psychicznej traumy.
  • Podczas zasypiania jednostka słyszy słowa, które wydają się być “jak żywe”. To rodzaj halucynacji typowych dla pewnych faz snu.

Prowadzenie dobrego wewnętrznego dialogu z samym sobą, pełnego współczucia i refleksji, ułatwia nam lepsze radzenie sobie z emocjami i potrzebami.

Umysł z labiryntem w środku, który ma reprezentować, że to głos, który słyszę w swoim umyśle
Musisz nauczyć się dbać o swój wewnętrzny głos, ponieważ jest on istotną częścią Twojego istnienia.

Czy głos w Twojej głowie będzie zawsze?

Twój wewnętrzny głos jest nieodłączną częścią Ciebie. Dlatego Twoim zadaniem powinno być dbanie o niego. Musisz pamiętać, aby to, co Ci mówi, było zawsze korzystne dla Twojego dobrego samopoczucia. Może on jednak czasami działać na zasadzie automatycznego pilota. Nagle może stać się krytyczny i zdominowany przez negatywną perspektywę.

Co więcej, czasami może też zniknąć. Kiedy przechodzisz na przykład przez okres stresu, pozwalasz swojemu umysłowi wędrować i odłączyć się od wewnętrznego głosu. Oznacza to, że głos w Twojej głowie nagle cichnie, ponieważ bardziej skupiasz się na tym, co dzieje się na zewnątrz niż w środku.

Może to na Ciebie negatywnie wpłynąć, ponieważ sytuacja ta oznacza, że przestajesz zastanawiać się nad swoimi emocjami i potrzebami oraz zwracać na nie uwagę. Ponadto Twoje myśli stają się sztywne i negatywne. Już nie rozumujesz, tylko reagujesz. Ważne jest jednak, abyś nadal słuchał swojego wewnętrznego głosu i dbał o niego. To najlepszy towarzysz, jakiego możesz mieć w podróży życia. Pozwala Ci być bardziej świadomym swojego otoczenia, a także swoich uczuć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alderson-Day, B., & Fernyhough, C. (2015). Inner Speech: Development, Cognitive Functions, Phenomenology, and Neurobiology. Psychological bulletin141(5), 931–965. https://doi.org/10.1037/bul0000021
  • Grandchamp, R., Rapin, L., Perrone-Bertolotti, M., Pichat, C., Haldin, C., Cousin, E., Lachaux, J. P., Dohen, M., Perrier, P., Garnier, M., Baciu, M., & Lœvenbruck, H. (2019). The ConDialInt Model: Condensation, Dialogality, and Intentionality Dimensions of Inner Speech Within a Hierarchical Predictive Control Framework. Frontiers in psychology10, 2019. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.02019
  • Hermans, H. J. M., & Kempen, H. J. G. (1993). The dialogical self: Meaning as movement. Academic Press. https://psycnet.apa.org/record/1993-98537-000
  • Schweingruber, D., Wahl, D. W., Beeman, S., Burns, D., Weston, G., & Haroldson, R. (2022). Voices in and Uses of Internal Conversations. Social Currents0(0). https://doi.org/10.1177/23294965221139847

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.