My wszyscy, a w szczególności osoby z depresją, toczymy swoje własne bitwy. Praca, rodzina, związki… Każdy dzień jest nowym wyzwaniem na wiele różnych sposobów. Jednak często walką, która prowadzi do paraliżującej depresji, jest walka z samym sobą.
Eksperci twierdzą, że osoby z depresją mają tendencję do wzmacniania skutków swoich objawów. Raport opublikowany przez dr Kopala-Sibley sugeruje, że jeśli masz depresję, lepiej jest skupić się mniej na objawach, a bardziej na tym, jak się czujesz.
Samopoczucie może być główną przyczyną Twojej depresji. Eksperci twierdzą, że lepiej jest leczyć pierwotną przyczynę tego stanu, a nie tylko objawy.
Wnioski z tego badania potwierdzają teorię rozbieżności samego siebie według Higginsa. Zgodnie z tą teorią, jaźń ma trzy domeny: rzeczywistość, ideał i „powinność”. Badania Kopala-Sibley’a wskazują, że kiedy istnieje rozbieżność między ja-rzeczywistą, a ja-idealną, manifestuje się depresja.
Co powoduje rozbieżność w sobie?
Samoświadomość jest budowana w oparciu o wiele zmiennych. Chociaż ludzie zwykle wierzą, że „ja” jest pojedynczą istotą, to nieprawda. Jest jeszcze jaźń, która Cię definiuje, osoba, którą w rzeczywistości jesteś: rzeczywista jaźń.
Istnieją jednak równoległe jaźnie, takie jak jaźń, którą chciałabyś być, lub jaźń idealna. Istnieje również osoba odpowiedzialna, lub jak to określił Higgins, „powinność”. Jest to osoba, która według Ciebie powinna opierać się na zwyczajach i rolach społecznych, które przyjmujesz.
Może na przykład jesteś osobą kompetentną, inteligentną i pracowitą. Jeśli jednak Twoja praca nie pozwala Ci wyrazić tych cech, powstanie konflikt. W tym przypadku niedopasowanie między ja-rzeczywistym a ja-idealnym stanowi podatny grunt do rozwoju depresji.
Inną rzeczą, która zależy od postrzeganego dystansu między prawdziwym ja, a idealnym ja, jest samoocena. Jest ona ściśle powiązana z Twoim samopoczuciem psychicznym. Jeśli masz niskie poczucie własnej wartości, jesteś bardziej podatna na depresję.
Badania pokazują, że osoby z niską samooceną mają niższy poziom istoty szarej w obszarach mózgu. To ona pomaga Ci wyczuć, co myślą o Tobie inni.
Osoby z depresją i ich wewnętrzny dialog
Twoje rzeczywiste i idealne ja odnoszą się do siebie na podstawie historii, którą opowiadasz o sobie i tym, jak widzą Cię inni. Poczucie własnej wartości jest wyższe, gdy nie ma między nimi dużej różnicy. Jeśli doświadczasz objawów depresji, prawdopodobnie masz do czynienia ze znaczną rozbieżnością między swoim rzeczywistym a idealnym ja.
Wewnętrzny dialog, który prowadzą osoby z depresją, często sprawia, że wierzą oni, że ich rzeczywistość jest zbyt daleko od ideału. Jeśli chcesz wyeliminować ten dystans, możesz spróbować zmienić swoją wewnętrzną narrację. Skoncentrowanie się na tym, co możesz zmienić, aby zbliżyć się do swojego idealnego siebie, to dobry początek.
Uważność
Jeśli zmiana sposobu opowiadania własnej historii nie pomaga, to praktykowanie uważności to kolejna świetna strategia. Uważność może pomóc zlikwidować lukę między prawdziwym a idealnym ja.
Bezpośrednią korzyścią tego rodzaju strategii jest to, że nauczysz się obserwować własne myśli bez osądzania ich. Porzucenie osądu może znacznie złagodzić objawy depresji. Stopniowa akceptacja samego siebie to kolejny sposób na zbliżenie do siebie prawdziwego i idealnego ja.
Dostosowanie tego, kim naprawdę jesteś, do swoich ideałów
Celem tutaj nie jest doskonałość. Zamiast tego powinnaś przyznać, że możesz się rozwijać. Bycie delikatną i wrażliwą dla siebie tworzy środowisko, które znacznie bardziej sprzyja wyznaczaniu celów i pozbywaniu się tych, których nie potrzebujesz.
Negatywne stany emocjonalne często pogarszają dystans między Twoim rzeczywistym a idealnym Ja, co jeszcze bardziej może przybliżyć Cię do depresji. Praktykowanie powyższych strategii może pomóc w zarządzaniu własnymi oczekiwaniami, a co za tym idzie, frustracją, jaką mogą powodować.
W tym sensie depresja jest pobudką, aby zwrócić uwagę na wewnętrzne rozbieżności. To znak, że musisz je zidentyfikować i popracować nad nimi. Twoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie będą Ci wdzięczne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Bak W. (2014). Self-Standards and Self-Discrepancies. A Structural Model of Self-Knowledge. Current psychology (New Brunswick, N.J.), 33(2), 155–173. doi:10.1007/s12144-013-9203-4
Kopala‐Sibley, Daniel; Zuroff, David C. (2019) The self and depression: Four psychological theories and their potential neural correlates. US National Library of Medicine National Institutes of Health. doi: 10.1111/jopy.12456.
Pillay, Srini (2019) How Does Your “Sense of Self” Relate to Depression? New research explains why self congruence matters. Psychology Today