Echo zaburzenie osobowości - złamane poczucie własnej wartości

Echo zaburzenie osobowości - złamane poczucie własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Echo zaburzenie osobowości zostało tak nazwane po greckim micie o Narcyzie i Echo. Echo była leśną nimfą, która została ukarana przez Herę i musiała stale powtarzać ostatnie słowa każdej usłyszanej rozmowy.

W dzisiejszych czasach ta postać mitologiczna symbolizuje wszystkich ludzi, którzy każdego dnia walczą, aby ich usłyszano. W wielu przypadkach zadanie to staje się jeszcze trudniejsze z powodu posiadania w pobliżu narcyza.

Jednym z najnowszych terminów w psychologii jest echoizm. Rdzeń tego słowa prawdopodobnie sprawia, że kojarzysz go z czymś związanym ze słuchaniem bądź kwestią akustyczną.

Ale termin ten, jak już wspomniano powyżej, pochodzi od tej nimfy z góry Helikon, która była zakochana w pięknym pasterzu o imieniu Narcyz. Stąd też nazwa Echo zaburzenie osobowości.

Dr Craig Malkin, profesor psychologii w szkole Harvard Medical School, jako pierwszy wdrożył słowo “echoizm” w swojej książce “Przemyślenia o narcyzmie: tajemnica rozpoznania i radzenia sobie z narcyzami”.

Po opublikowaniu tej książki, zarówno środowisko naukowe, jak i ogół obywateli, wykazały ogromne zainteresowanie tą nową cechą osobowości.

Echoizm opisuje ludzi, którzy są silnie uzależnieni od innych i często znajdują się w niezdrowych związkach z narcyzami. To uczuciowe i wrażliwe emocjonalnie osoby, które czują się niekomfortowo będąc w centrum uwagi. Boją się również wyrażać własne potrzeby.

Osoby, które cierpią na Echo zaburzenie osobowości stawiają na pierwszym miejscu potrzeby i pragnienia innych osób. Zwykle są bierni i mało asertywni ze względu na presję ze strony narcyza ze swojego bliskiego kręgu społecznego.

Posąg Echo

Echo zaburzenie osobowości: pochodzenie i cechy

W nadchodzących latach prawdopodobnie będziesz słyszał ten termin coraz więcej. Społeczeństwo bardzo ciekawi Echo zaburzenie osobowości z powodu tego, w jaki sposób narcyzm przejawia się w dzisiejszym społeczeństwie.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Ruhry w Bochum w Niemczech w Publicznej Bibliotece Naukowej pokazują, że portale społecznościowe takie jak Facebook sprawiają, że ta cecha staje się coraz bardziej powszechna.

W związku z tym wielu ludzi odczuwa jak narcyzm wpływa na ich codzienne życie. Obecność narcyza ogranicza ich tożsamość, a przede wszystkim poczucie własnej wartości.

Z drugiej strony, jeśli przeczytasz historię Echo dokładniej, zauważysz coś wyjątkowego. Była ona najbardziej asertywnym i wspaniałym rozmówcą. Jej niezwykły rozum sprawiał, że każdy ulegał jej czarowi, gdy tylko zaczynała mówić.

Talent Echo został doceniony przez Zeusa, który zadecydował wykorzystać dziewczynę, aby zabawiała Herę, podczas gdy on wymykał się, by być z innymi kobietami.

Gdy Hera się o tym dowiedziała, ukarała Echo utratą własnego głosu. Jedyne, co mogła robić, to powtarzać ostatnie słowa innych ludzi. Cierpienie nimfy nasiliło się, gdy zakochała się w Narcyzie, który tylko się z niej śmiał z powodu klątwy.

Z tego powodu Echo wpadła w głęboką rozpacz i smutek. Odrzucenie i upokorzenie stały się dla niej o wiele bardziej bolesne niż utrata głosu. Echoizm ucieleśnia tę zasadniczą ideę.

Być może byłeś wcześniej bardzo zdolnym, silnym i dowcipnym człowiekiem. Niemniej jednak, obecność narcyza ma tę moc, by całkowicie Cię zniszczyć. Będziesz musiał się ukryć i znaleźć schronienie w tej ciemnej jaskini na Helikonie, tak jak Echo.

Narcyz leży na ziemi

Jakie cechy ma osoba cierpiąca na Echo zaburzenie osobowości?

Echo zaburzenie osobowości (EPD) nie oznacza jedynie niskiego poczucia własnej wartośći czy zależności. Jest to kwestia bardziej skomplikowana.

  • Osoby z EPD są bardzo wrażliwe emocjonalnie.
  • Wiedzą, jak słuchać innych i są bardzo empatyczni. Nie czują się jednak zbyt dobrze i pewnie dzieląc się swoimi myślami z innymi.
  • Ofiary EPD nie doceniają własnej wartości i rzadko uznają swoje własne osiągnięcia jako prawdziwe osiągnięcia.
  • Nie przejmują inicjatywy, ponieważ nie chcą przeszkadzać innym. Osoby cierpiące na Echo zaburzenie osobowości odrzucają swoje pragnienia, jeśli mają najmniejsze podejrzenie, że mogą one powodować problemy dla kogoś innego.
  • Osoby chore na EPD często mają narcystycznego rodzica. Jeden lub oboje rodziców nie zwracają uwagi (lub aktywnie odrzucają) na ich emocjonalne i osobiste potrzeby.
  • Warto wspomnieć, że ludzie z EPD rozumieją i zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Mają wiele wewnętrznych konfliktów. Starają się, aby ich usłyszano, próbują ustalać granice, jasno określać własne potrzeby itp. Jednak nie zawsze są w stanie osiągnąć swoje cele, co prowadzi do ciągłego wewnętrznego konfliktu.
  • W tym samym czasie, echoiści często są w emocjonalnych związkach z narcyzami. Dane typy osobowości żywią się nawzajem. Jednak żadna ze stron nie odczuwa z tego związku najmniejszej satysfakcji.
Echo zaburzenie osobowości - Dziewczyna w sukni leży na kanapie

Czy to zaburzenie jest dolegliwością psychiczną?

Echo zaburzenie osobowości nie jest dokładnie dolegliwością psychiczną. Echoizm to cecha, która składa się z pechowych mechanizmów przetrwania.

EPD pochodzi z niepewności w dzieciństwie. Narcyz przede wszystkim pochował wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Krok po kroku dziecko nauczyło się nie odzywać, żyć w ciszy i nikomu nie przeszkadzać. Nauczyło się być tą osobą, którą narcyści po prostu wykorzystują i manipulują.

Aczkolwiek każdy potrafi opuścić te osobiste jaskinie. Na przykład, Echo poprosiła Nemezis o zemstę. Jednak nie musisz aż tak przesadzać. W końcu kara Narcyza nie pomogła Echo odzyskać swojej gadatliwości, swojego daru.

Jedyne, co musisz zrobić to pracować nad poczuciem własnej wartości. Zrozum, że zasługujesz na to, aby Cię widziano, aby mieć głos, wyrażać własne potrzeby i przyjmować miłość od innych.

Czasami nie jest złym pomysłem, aby wziąć przykład z Narcyza i spojrzeć na własne odbicie, aby przypomnieć sobie, jak wartościowy jesteś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.