Jak poradzić sobie ze stratą psa?

Utrata psa to bolesne doświadczenie, które wymaga samoopieki, miłości własnej i czasu na wyleczenie.
Jak poradzić sobie ze stratą psa?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2023

Jeśli niedawno straciłeś psa, to naturalne, że jesteś smutny. Nie jest to łatwy proces. Co więcej, żałoba po śmierci zwierzaka często jest pomijana i bagatelizowana. Masz jednak prawo opłakiwać odejście swojego czworonożnego przyjaciela. Jak poradzić sobie ze stratą psa?

Jak wspomnieliśmy, nie jest to łatwe zadanie. Śmierć psa (albo kota, albo innego zwierzęcia, które kochamy) może być równie trudna, jak utrata krewnego. Badanie przeprowadzone przez firmę Harris Interactive wykazało, że 90 procent właścicieli psów i kotów w Stanach Zjednoczonych uważa swojego zwierzaka za członka rodziny. Dlatego w obliczu takiej straty odczuwamy prawdziwy ból. Jak sobie z tym poradzić?

Ból po stracie zwierzaka

Chociaż kiedy mówimy o żałobie, zwykle kojarzymy ją ze śmiercią bliskiej osoby, prawda jest taka, że pojęcie żałoby jest szerokie i może odnosić się do każdego rodzaju znaczącej straty w naszym życiu. Obejmuje to również śmierć zwierzęcia. Opłakujemy nasze zwierzęta, ponieważ je kochaliśmy, a kiedy umierają, oznacza to dla nas znaczną stratę.

Chociaż niewiele się o tym mówi, ważne jest, aby rozpoznać ten rodzaj żałoby, mówić o niej i sprawić, by była widoczna. Taka sytuacja może wstrząsnąć Twoim światem emocjonalnym i ważne jest, abyś znalazł potwierdzenie dla swoich emocji smutku i złości. Musisz także wiedzieć, jak poruszać się po ścieżce żałoby i uzyskać wszelką niezbędną pomoc.

Smutna dziewczyna z poznawczym bezruchem
Utrata zwierzaka może być jednym z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka.

Jak poradzić sobie ze stratą psa?

Jak już wspomnieliśmy, nie jest łatwo poradzić sobie z tą sytuacją. W końcu pies to członek rodziny, przyjaciel i partner na całe życie. W 2015 roku grupa japońskich naukowców przeprowadziła badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Science. Zdefiniowali bliski związek między ludźmi a psami jako stałe zauroczenie. To pomaga nam zrozumieć, jak ogromna może być strata zwierzęcia.

W tym miejscu chcemy podzielić się z Tobą kilkoma małymi strategiami dotyczącymi tego, jak poradzić sobie ze stratą psa. Chociaż każdy przypadek jest inny, te wskazówki pomogą Ci przetrwać pierwsze chwile.

1. Liczy się to, co czujesz, a nie to, co mówią inni

W obliczu śmierci Twojego psa może się wydawać, że Twoja żałoba nie jest tak uzasadniona i jest w dużej mierze niewidoczna. Możesz nawet poczuć się tak, jakbyś nie miał „prawa” do opłakiwania utraty zwierzaka tak bardzo, jak w przypadku innego rodzaju straty.

Możesz również otrzymywać komentarze, które unieważniają Twoje emocje, takie jak „To nic wielkiego”, „To był tylko pies”. Nic dziwnego, że takie słowa w ogóle nie pomagają. Tak naprawdę tylko Cię ranią i sprawiają, że Twoje negatywne emocje stają się jeszcze bardziej przytłaczające w Twoim obecnym stanie emocjonalnym. Pamiętaj, masz prawo czuć się tak, jak się czujesz.

2. Zrozum fazy żałoby

Fazy żałoby zaproponowane przez psychiatrę Elisabeth Kübler-Ross są powszechnie znane. Występują one również w żałobie po śmierci psa. Niekoniecznie pojawiają się one liniowo lub w tej samej kolejności, ani nie musisz doświadczać ich wszystkich. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, czym one są, by móc je rozpoznać.

  • Odmowa.
  • Gniew.
  • Targowanie się.
  • Depresja.
  • Przyjęcie.

Zrozumienie, jak się czujesz, może pomóc Ci ukierunkować emocje, takie jak szok (zaprzeczenie), które zwykle pojawia się na początku. W tym stanie tak naprawdę nie wierzysz, że Twój pies zniknął i że już nigdy go nie zobaczysz. Oczekujesz nawet, że przyjdzie i przywita się z Tobą, kiedy wrócisz do domu. To normalne. Daj sobie czas.

3. Pozbądź się poczucia winy

Poczucie winy często pojawia się obok żalu. Jeśli Twój pies był chory lub miał problem, którego nie wykryłeś na czas, zwykle pojawia się w Tobie poczucie winy. To uczucie jest w pewien sposób niezależne od tego, co się wydarzyło i zawsze jest powiązane z tym, co myślałeś, że mogłeś zrobić, aby uniknąć straty.

Poczucie winy to stan emocjonalny, nad którym musisz pracować. To nie Twoja wina, że Twój pies nie żyje. Nawet jeśli jego śmierć była spowodowana wypadkiem, w którym brałeś udział, pamiętaj, że nie miałeś złych intencji. Stopniowo uwalniaj się od poczucia winy, w przeciwnym razie naprawdę trudno będzie Ci się wyleczyć.

4. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię rozumieją

Kolejną wskazówką, jak poradzić sobie ze śmiercią psa, jest otaczanie się ludźmi, którzy przeszli przez to samo. Możesz uczestniczyć w grupie terapeutycznej, poszukać informacji na forum internetowym, poprosić o radę grupę lub stowarzyszenie, albo zapytać znajomych, których znasz, którzy przeszli przez to samo doświadczenie.

Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, przynajmniej spróbuj otaczać się ludźmi, którzy wczują się w Ciebie, potwierdzają Twoje emocje i rozumieją, przez co przechodzisz (lub przynajmniej szanują to). Spędzanie czasu z ludźmi, z którymi czujesz się komfortowo w tak skomplikowanych chwilach, jak ta, może być niezwykle uzdrawiające. To także akt troski o siebie i miłości własnej.

5. Przeprowadź pożegnalny rytuał

Rytuały to działania symboliczne. Od zawsze wykonywano je w celu pożegnania naszych bliskich. Wystarczy pomyśleć o pogrzebach. Dlatego jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, pożegnaj się z psem tak, jak chcesz. Możesz napisać list lub rozsypać jego prochy w jednym z jego ulubionych miejsc. Zrób coś, co będzie Ci o nim przypominać i co pozwoli Ci zakończyć ten etap życia.

Kobieta pisząca o zachodzie słońca na temat technik śledzenia nastroju
Napisanie listu do zagubionego zwierzaka może być wyzwalające.

Przezwyciężanie bólu czy integrowanie?

W tym artykule przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak poradzić sobie ze stratą psa. Jednocześnie interesująca jest refleksja nad językiem, którego używamy do mówienia o emocjach związanych ze stratą. To ciekawe: czy zamiast przezwyciężać, powinniśmy mówić o stawianiu czoła, zarządzaniu lub tranzycie emocji?

Chociaż w języku potocznym często używamy pojęcia „pokonywania” bólu, prawda jest taka, że mamy tendencję do włączania strat do naszego życia. Nigdy o nich nie zapominamy, ponieważ są one częścią naszej historii. Jest to rodzaj integracji, w której stale wprowadzamy poprawki.

Pamięć o przyjacielu

Pamiętaj, że Twój ból jest uzasadniony i nie powinieneś próbować go kontrolować ani mu zaprzeczać. Słuchaj tego, czego potrzebujesz w każdej chwili i pozwól sobie na płacz i złe samopoczucie. Są to procesy niezbędne do uzdrowienia i zakończenia procesu żałoby. Będziesz pamiętać swojego psa z uczuciem nostalgii i niekończącej się miłości, ale już nie z tak intensywnym bólem.

Jednak nie spiesz się, aby osiągnąć ten etap akceptacji. Zrozum, że to normalne, że czujesz ból. W końcu Twój pies był ukochanym zwierzakiem, przyjacielem i partnerem, który dzieliłeś życie.

„Uczciwe słuchanie jest jednym z najlepszych lekarstw, jakie możemy zaoferować umierającym i pogrążonym w żałobie”.

-Jean Cameron-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nagasawa, M. et al. (2015). Oxytocin-gaze positive loop and the coevolution of human-dog bonds. Science, 348(6232), 333-336.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.