Wyobraź sobie, że nagle tracisz kontakt z rzeczywistością, dostrzegasz i czujesz bodźce, których tak naprawdę nie ma, lub doświadczasz dziwnych i nierealnych myśli. To właśnie dzieje się podczas psychozy. Jest to niepokojąca sytuacja, która uniemożliwia choremu prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym. Biorąc pod uwagę powagę tego zaburzenia, warto wiedzieć, jak pomóc osobie cierpiącej na psychozę.
Być może nigdy nie znajdziesz się w takiej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że takie epizody mogą również wystąpić u osób bez zaburzeń psychicznych.
Badanie przeprowadzone przez Center for Network Biomedical Research wskazuje na bardzo zmienną częstość występowania ognisk psychotycznych w regionach pięciu krajów europejskich oraz w Brazylii. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego zgłasza rocznie około 100 000 przypadków psychozy.
Przerwa psychotyczna
Zacznijmy od wyjaśnienia, że psychoza sama w sobie nie jest zaburzeniem. Zgodnie z psychologią kliniczną, jest to stan psychiczny powstały w ramach różnych zaburzeń psychicznych. Charakteryzuje się zerwaniem lub utratą kontaktu z rzeczywistością. Powoduje to zmiany w postrzeganiu, myślach i zachowaniu jednostki.
Podręcznik diagnostyczno-statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM-5) wymienia kilka stanów, w których może pojawić się psychoza. Jest to na przykład schizofrenia, zaburzenia urojeniowe i zaburzenia schizoafektywne, a także wiele innych. W publikacji tej wspomniano również o krótkotrwałym zaburzeniu psychotycznym, zwanym inaczej izolowanym wybuchem psychotycznym.
Przerwa psychotyczna obejmuje główne objawy psychozy, ale jest ograniczona do okresu od jednego dnia do jednego miesiąca. W przeciwieństwie do innych przypadków diagnozy, po tym okresie epizod zwykle ustępuje, a chory wraca do normalnego funkcjonowania.
Oznacza to, że wybuch psychotyczny jest zwykle doświadczany jako sporadyczny i odosobniony przypadek. Jednak możliwe jest również, że może się powtórzyć lub powstać z powodu podstawowego zaburzenia psychicznego. W obu przypadkach główne objawy to urojenia, halucynacje i dezorganizacja języka. Może również wystąpić zachowanie katatoniczne.
Co robić w obliczu wybuchu psychozy?
Podczas epizodu chory odrywa się od rzeczywistości i ma poważne trudności w funkcjonowaniu w codziennej rutynie. W wielu przypadkach doświadcza również cierpienia lub dyskomfortu psychicznego. Więc jak pomóc osobie cierpiącej na psychozę lub epizod psychotyczny? Według poradnika przygotowanego przez Andaluzyjską Służbę Zdrowia (2021) należy postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi.
Zwróć uwagę na wczesne znaki ostrzegawcze
Zanim pojawi się wybuch psychozy, jednostka może wykazywać pewne niezwykłe objawy i zachowania, które ją ostrzegają i pozwalają poszukać pomocy na czas. Dlatego warto być czujnym.
Osoby chore mogą wykazywać apatię, izolację, wahania nastroju lub zaburzenia snu i apetytu. Jednak objawami, które powinny włączyć dzwonki alarmowe, są dziwne wrażenia wzrokowe lub słuchowe, nieprawidłowe przekonania lub idee (na przykład myślenie, że inni ludzie są wrogo nastawieni wobec chorego) lub poczucie, że wszystko jest mniej realne niż wcześniej.
Bądź dostępny i empatyczny
Aby pomóc komuś, kto cierpi na załamanie psychotyczne, musisz zrozumieć sytuację, której doświadcza i jak skomplikowana i stresująca może ona być dla niego. Zwykle ludzie czują się zdezorientowani, co może prowadzić do nieprzewidywalnych działań. Pamiętaj, że dla nich wszystko, co czują i przez co przechodzą, jest prawdziwe. Dlatego jeśli zasugerujesz, że tak nie jest, mogą przyjąć postawę defensywną lub zamknąć się w sobie.
Powinieneś starać się mówić spokojnie, używając krótkich i prostych zdań, w prywatnym otoczeniu, z niewielką ilością rozpraszających bodźców. Wyraź swoje zaniepokojenie bez osądzania i atakowania. Postaraj się, aby poczuli się zrozumiani i zainteresuj się tym, jak się czują.
Ułatw osobie chorej kontakt z rzeczywistością
Musisz pomóc poszkodowanemu odzyskać kontakt z rzeczywistością. Ćwiczenia uziemiające mogą być przydatne w tej kwestii. Sugeruje to organizacja non-profit Mental Health America.
Ćwiczenia te polegają na wykorzystaniu pięciu zmysłów do ponownego połączenia się z tu i teraz. Na przykład zaoferuj jednostce gorący posiłek lub napój, pokaż jej przedmioty, które może szczegółowo obejrzeć, pozwól jej powąchać różne olejki eteryczne lub porozmawiaj o pogodzie lub o tym, jaka jest jej postawa w tym momencie.
Zaoferuj praktyczną pomoc
Poza aspektem emocjonalnym być może będziesz musiał zaoferować osobie chorej pomoc w codziennych zadaniach, takich jak towarzyszenie jej w określonych spotkaniach i zajęciach, przypominanie o przyjmowaniu leków lub wspieranie jej w podejmowaniu decyzji. Pamiętaj, że dla osoby w takiej sytuacji normalne funkcjonowanie i wykonywanie zwykłych zadań jest skomplikowane.
Szukaj profesjonalnego wsparcia
Przerwa psychotyczna jest trudna do opanowania i zawsze wymaga pomocy lub porady pracownika służby zdrowia. W ostrej fazie może być nawet konieczne wezwanie pogotowia ratunkowego. Z pewnością w perspektywie średnio- i długoterminowej interwencja psychiatrii, psychologii klinicznej i innych specjalności jest niezbędna, aby zapobiegać nawrotom lub kontrolować postęp choroby (Centrum ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego, 2015).
Jak stwierdzono w publikacji Centrum Zapobiegania i Interwencji Wczesnej Psychozy, osoba cierpiąca może niechętnie przyjmować leki, przechodzić psychoterapię lub zgadzać się na hospitalizację. Dlatego jej bliscy mogą pomóc, pokazując korzyści, jakie to przyniesie, i wspierając jednostkę w trakcie tego procesu.
Jeśli jesteś krewnym osoby cierpiącej na psychozę, możesz chcieć poszukać profesjonalnej opieki również dla siebie. W końcu sytuacja może być denerwująca i stresująca. Dlatego posiadanie wskazówek i bezpiecznej przestrzeni do rozmowy o tym może być pomocne.
Jak pomóc osobie cierpiącej na psychozę?
Wreszcie, aby pomóc osobie cierpiącej na psychozę, trzeba być dobrze poinformowanym w tym temacie. Zrozumienie, czym jest psychoza, jak objawia się jej atak i jakie są jej przyczyny, pomoże złagodzić strach, który odczuwasz w obliczu niepewności co do tego, co się dzieje.
Kluczowe znaczenie ma również zachowanie spokoju, zwłaszcza jeśli osoba cierpiąca jest blisko ciebie, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki możesz przekazać jej spokój ducha i bezpieczeństwo. W tym celu polecamy konsultację z profesjonalistą, który udzieli niezbędnych informacji, rozwieje wątpliwości, obali wszelkie mity i wesprze w czasie pomocy bliskiej osobie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- American Psychological Association [APA]. (2014). Manual de diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales (DSM-5). https://www.eafit.edu.co/ninos/reddelaspreguntas/Documents/dsm-v-guia-consulta-manual-diagnostico-estadistico-trastornos-mentales.pdf
- Bromley, S., Choi, M. y Faruqui, S. (2015) First episode psychosis. An information guide. Center for Addiction and Mental Health. https://drmiarademeyer.co.za/wp-content/uploads/2022/05/first-episode-psychosis.pdf
- Early Psychosis Prevention & Intervention Center (EPPIC). (2000). Recovering from Psychosis. http://www.p3-info.es/PDF/EpiccSpanish.pdf
- Instituto Nacional de Salud Mental de Estados Unidos. (s.f.). Cómo comprender qué es la psicosis. Consultado el 19 de mayo de 2023. https://www.nimh.nih.gov/health/publications/espanol/como-comprender-que-es-la-psicosis
- JAMA Psychiatry. (2017). Un estudio revela que la incidencia internacional de la psicosis es altamente variable. En Centro de Investigación Biomédica en Red. https://www.cibersam.es/noticias/un-estudio-revela-que-la-incidencia-internacional-de-la-psicosis-es-altamente-variable
- García-Herrera, J., Hurtado Lara, M., & Quemada González, C. (2021). Cómo ayudar a alguien que está experimentando psicosis. Servicio Andaluz de Salud. Consejería de Salud y Familias. Junta de Andalucía. https://asociacionafemen.org/wp-content/uploads/2021/10/Como-ayudar-a-alguien-que-est-a%CC%81-experimentando-psicosis.pdf
- Mental Health America. (s. f.). How do I stay grounded in reality? Consultado el 15 de mayo de 2023. https://screening.mhanational.org/content/how-do-i-stay-grounded-in-reality/?layout=actions_f