Ostry stres epizodyczny - nawracające ataki

Ostry stres epizodyczny - nawracające ataki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Bóle głowy, nadciśnienie, problemy sercowo-naczyniowe… Ostry stres epizodyczny wpływa na bardzo specyficzny typ osobowości. A to może być niebezpieczna sytuacja. Przeanalizujemy to nieco dokładniej w tym artykule.

Ostry stres epizodyczny często ma poważne skutki zdrowotne. Definiuje psychologiczny stan wysokiego zużycia, który pojawia się i znika. Który pojawia się z intensywnością przez pewien okres, a następnie znika na krótki czas. Należy również zauważyć, że zwykle wiąże się to z bardzo specyficznym profilem osobowości.

Mówimy o profilu, który amerykańscy kardiolodzy Meyer Friedman i Raymond Rosenman określili w latach pięćdziesiątych XX wieku jako „osobowość typu A”. Są ludźmi, którzy lubią rywalizację, bardzo wymagającymi wobec siebie i żyjącymi w ciągłym poczuciu pilności.

Są to nieco problematyczne wzorce zachowania i przetwarzania emocjonalnego. Charakteryzuje ich niecierpliwość, impulsywność, złe kierowanie emocjami, a czasem wręcz wrogość. Jednak najniebezpieczniejsze jest to, że ten profil osobowości cierpi z powodu wyższego wskaźnika problemów sercowo-naczyniowych.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Mężczyzna ze spuszczoną głową

Ostry stres epizodyczny: typologia, objawy, czynniki wyzwalające i leczenie

Ostry stres epizodyczny jest jedną z trzech najczęstszych typologii tego stanu psychicznego. Zatem czymś istotnym z terapeutycznego punktu widzenia jest poznanie czynnika wyzwalającego (tzw. “wyzwalacza”), który pośredniczy w fizycznym i psychicznym “zużyciu” danej osoby.

Jest jeszcze jeden element, który musimy wziąć pod uwagę. Wiele osób cierpiących na tego typu stres nie szuka profesjonalnej pomocy. Jest dla nich rzeczą oczywistą, że ciągły stres jest częścią ich osobowości.

Konieczne jest jednak zaoferowanie odpowiednich środków psychologicznych, aby doprowadzić do zdrowszej zmiany, w przypadku której Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne nie będzie zagrożone.

Jakie są objawy ostrego stresu epizodycznego?

Jak już wskazaliśmy, istnieje problematyczny aspekt ostrego stresu epizodycznego: chory nie dostrzega, że ​​potrzebuje pomocy. Nie widzi, że jego sposób reagowania jest nieproporcjonalny lub że źle zarządza swoimi emocjami. Rozumie, że życie jest samo w sobie złożone i dlatego musi dostosować się do niego za wszelką cenę.

Należy też zauważyć, że wraz z ostrym epizodycznym stresem często występują ataki paniki.

Co powoduje ostry stres epizodyczny?

Ostry epizodyczny stres jest wyraźnym skutkiem nadwrażliwego, wymagającego stylu osobowości. To osoby, które żyją zorientowane na natychmiastowość, w poczuciu ciągłego niepokoju i niespełniania swoich celów.

Tak zwana osobowość typu A, zdefiniowana przez amerykańskich kardiologów Meyera Friedmana i Raymonda Rosenmana, jest przede wszystkim złym menedżerem swojej frustracji, złości i wściekłości. Zmusza się do rywalizacji, do potrzeby udowodnienia sobie, że może osiągnąć to, co zamierza.

Ale kiedy tak się nie dzieje, pojawia się pustka i panika. Zatem badania, takie jak te przeprowadzone przez dr Marka P. Petticrewa wskazują, że wzorzec behawioralny związany z osobowością A to niewiele więcej niż „klejnot w koronie” choroby wieńcowej.

Zabiegi pomagające w stresie

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia stresu. Jednak nie wszystkie techniki są odpowiednie dla każdej osoby, dlatego przede wszystkim musimy zindywidualizować i poznać potrzeby każdej z nich.

Tak więc ogólnie osoby z ostrym stresem epizodycznym mogą odnieść korzyści z następujących strategii terapeutycznych.

Techniki kontroli emocji

Osoby, które mają trudności z kontrolowaniem emocji i impulsów, odnoszą duże korzyści z technik kontroli emocji. Wśród najbardziej odpowiednich w tych przypadkach znajdziemy takie rozwiązania jak:

Mężczyzna na terapii

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc osobie zrozumieć, jak myśli i zrozumieć, jak te procesy psychiczne wpływają na jej stany emocjonalne i zachowanie.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę tylko na jeden ważny aspekt. Czasami dajemy się wciągnąć w zachowania, które przypisujemy jako normalne lub jako cechy naszej osobowości, podczas gdy w rzeczywistości są to wyraźne stany patologiczne.

Akceptowanie stresu w naszym stylu życia osłabia nasze samopoczucie i ma poważny wpływ na zdrowie. Miejmy to na uwadze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Petticrew, M. Lee, K. & McKee, M. (2012). Type A Behavior Pattern and Coronary Heart Disease: Philip Morris’s “Crown Jewel”. Am J Public Health, 102(11): 2018-2025.
  • Friedman, H. & Booth-Kewley, S. (1987). Personality, Type A Behavior, and Coronary Heart Disease: The Role of Emotional Expression. Journal of Personality and Social Psychology. 53(4): 783-792.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.