Formacja reaktywna: niesamowity mechanizm obronny

Formacja reaktywna to mechanizm obronny, który ma na celu chronić nasze superego.
Formacja reaktywna: niesamowity mechanizm obronny
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2023

Formacja reaktywna jest mechanizmem obronnym. Pojawia się, gdy ktoś doświadcza instynktownego lub nieświadomego pragnienia, które świadomie odrzuca. To prowadzi jednostkę do rozwinięcia impulsu przeciwnego do tego, który odrzuca.

Oto przykład: powiedzmy, że kobieta nie zgadza się ze sposobem bycia swojej matki, ponieważ ta jest zbyt kontrolująca. To uczucie prowadzi ją do inkubacji nienawiści do sposobu, w jaki jej matka próbuje interweniować i ograniczać jej życie. Jednak ta nienawiść jest dla niej odrażająca i w głębi duszy kobieta czuje, że jest złą osobą, ponieważ nienawidzi swojej matki. Konsekwentnie rozwija zachowanie formacji reaktywnej i robi wszystko, co w jej mocy, aby opiekować się matką i sprawiać jej przyjemność.

Formacja reaktywna jest złożonym mechanizmem obronnym, za pomocą którego niedopuszczalne uczucia i impulsy są modyfikowane, aby stały się akceptowalne”.

-Robert Isaacson-

Oczywiście ten mechanizm formacji reaktywnej powstaje i zachodzi w nieświadomości. Jednostka nie zdaje sobie sprawy, że go rozwinęła. Po prostu czuje silny impuls do działania w określony sposób. Z reguły proces ten zdradzają przesadne demonstracje.

Freud i formacja reaktywna

Zygmunt Freud jako pierwszy opisał formację reaktywną. Włączył ją do swoich klasyfikacji nerwic obsesyjnych. Twierdził, że formacja reaktywna zachodzi, gdy podmiot walczy z bolesnym nieświadomym pragnieniem i zastępuje je „pierwotnym objawem obronnym”, zwanym także „przeciwsymptomem”.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów użytych przez Freuda w odniesieniu do tego mechanizmu jest schludność, skrupulatność i skromność, które rozwijają się u wielu nastolatków i dorosłych. Psychiatra ten uważał, że są to formacje reaktywne, pozostające w oczywistej sprzeczności z pragnieniami dziecięcej seksualności, w których zanurzony jest podmiot.

Dlatego formację reaktywną można postrzegać jako skuteczny mechanizm obronny, o ile elementy zaangażowane w konflikt (nieświadome pragnienie i ocenzurowany „wyrzut”) są globalnie usuwane na korzyść postaw lub zachowań reprezentujących skrajne cnoty moralne.

Formacja reaktywna: nadopiekuńczość i rozluźnienie

Jeden z najbardziej typowych przypadków formacji reaktywnej jest przeciwieństwem naszego pierwszego przykładu. Występuje, gdy matka lub ojciec żywi urazę lub ukryte poczucie odrzucenia w stosunku do swoich dzieci. Społeczeństwo i moralność mówią nam jednak, że musimy kochać nasze dzieci bezwarunkowo. Z tego powodu wrogość wobec dzieci rodzi nieuświadomione poczucie winy.

Z reguły w takich przypadkach powstawanie reakcji rodzi u rodziców silną potrzebę nadopiekuńczości swoich dzieci. Ale tak naprawdę chronią samych siebie przed własnymi uczuciami wrogości wobec dzieci. Boją się, że odrzucenie je zrani. Dlatego nadmierna ochrona jest sposobem na uniknięcie tych szkód lub ich naprawienie. Rodzi to kontrolujących rodziców, którzy prowadzą do rozwijania zależności u swoich dzieci.

Dziecko przytula matkę

Dzieje się też odwrotnie. Nieświadome poczucie winy może prowadzić do nieograniczonej pobłażliwości. Zasadniczo tego typu rodzice pozwalają swoim dzieciom robić, co chcą. Nie wyznaczają granic, ponieważ próbują zrekompensować odrzucenie, które do nich czują. Zachęcają swoje dzieci do nieodpowiedzialnych postaw i szkodliwych zachowań. Czynią z nich osoby wymagające i zależne.

Inne przypadki występowania tego mechanizmu

Inne częste przypadki formacji reaktywnej występują u mężczyzn określanych jako „macho” lub kobiet błędnie nazywanych „feminazistkami”. Czasami mężczyzna nie może tolerować własnej kruchości, ponieważ nauczono go, że każdy przejaw wrażliwości lub czułości postawi pod znakiem zapytania jego męskość. Dlatego staje się fałszywie twardy i lekkomyślny, nakładając na siebie niepotrzebny ciężar i wyzwania. Coś podobnego dzieje się z kobietami, które są nadwrażliwe na najmniejszy przejaw męskości.

Są też przypadki, które idą nieco dalej. Są to scenariusze, w których mechanizm obronny jest bardziej intensywny i głębszy, dając początek niezwykle sztywnym zachowaniom, które stają się kompulsywne.

W takich przypadkach pojawiają się „fanatycy”. Odczuwają silne popędy seksualne, ale stają się aniołami czystości. Mogą też poświęcać się dla innych, do granic możliwości. Prawdopodobnie próbują pozbyć się nieświadomego poczucia winy.

Rodzaje formacji reaktywnej

W zależności od nasilenia zachowań kompensacyjnych i ich znaczenia wyróżnia się dwa rodzaje formacji reaktywnej: zlokalizowane i uogólnione.

Zlokalizowana formacja reaktywna

Ten rodzaj pojawia się, gdy stłumione pragnienie jednostki nie jest kluczowe dla struktury i funkcjonowania jej osobowości. Jej zachowanie zwykle nie jest zbyt nachalne dla jej dobrego samopoczucia. Ponadto ma tendencję do skupiania się na jednym obszarze swojego życia. W związku z tym bardziej negatywne objawy wywołane przez ten mechanizm obronny nie będą pojawiać się zbyt często.

Uogólniona formacja reaktywna

Ten rodzaj obejmuje pragnienia i zachowania, które są o wiele ważniejsze dla jednostki. Ludzie z uogólnioną formacją reaktywną nieświadomie chcą uniknąć jednego ze swoich głównych pragnień. Dlatego alternatywne zachowania, które przyjmują, są na ogół niezwykle sztywne i mogą nawet zacząć przejmować kontrolę nad ich życiem. Nic dziwnego, że często prowadzą do różnego rodzaju problemów.

Jak dobrze się znasz?

Trzeba podkreślić, że jednostki nie są świadome tych procesów. Nie uznają uczuć lub pragnień, które odrzucają, ani nie zdają sobie sprawy, że rozwinęły się u nich impulsy ukrywające je. Okazują samooszukiwanie się i niejasne zachowanie wobec innych, ale nie jest to zamierzone.

Czasami formacja reaktywna zachodzi nie tylko u jednej osoby, ale w całej grupie. Może to być na przykład rodzina, grupa ideologiczna, zespół roboczy i inne. Środowiska te często podsycają poczucie winy w obliczu pewnych subiektywnych sytuacji. Na przykład mogą idealizować miłość i umieszczać ją na poziomie doskonałości, a nie w kategoriach ludzkich (niedoskonałości). Sprzyja to powstawaniu formacji reaktywnej.

Kobieta wybierająca maskę do założenia

Istnieją przypadki, w których formacja reaktywna staje się naprawdę silną przeszkodą w postępie jednostki. W takich przypadkach mechanizm ten jest narzucony i może nawet wpłynąć na całe życie osoby. Co więcej, może stanowić zagrożenie dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego. W tym momencie jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest psychoterapia. Sprzyja to powstawaniu i przyswajaniu nieświadomych treści umysłu.

Badania dotyczące formacji reaktywnej

Chociaż nie wszystkie mechanizmy obronne zostały tak dogłębnie przeanalizowane, wiele badań dostarczyło przekonujących dowodów na istnienie formacji reaktywnej.

  • W przeglądzie dotyczącym tego zjawiska stwierdzono, że ludzie wykorzystują formację reaktywną jako mechanizm obronny do chronienia ego. Badanie ujawniło, że gdy poczucie własnej wartości było zagrożone, ludzie odpowiadali stwierdzeniem, że wierzą w coś przeciwnego do swoich prawdziwych uczuć.
  • W jednym badaniu kobiety, które doświadczyły wysokiego poziomu poczucia winy seksualnej, zgłaszały niższy poziom pobudzenia po wystawieniu na bodźce erotyczne. Jednak pomiary fizjologiczne wykazały, że w rzeczywistości były one bardziej pobudzone.
  • Jedno z badań wykazało, że kiedy białym uczestnikom powiedziano, że zapisy fizjologiczne wskazują, że mają rasistowskie przekonania na temat czarnoskórych ludzi, po opuszczeniu laboratorium dali oni czarnoskóremu bezdomnego więcej pieniędzy niż osoby, które nie zostały oskarżene o rasizm.
  • W innym badaniu naukowcy odkryli, że gdy istniała rozbieżność między ukrytą a jawną orientacją seksualną uczestników, częściej patrzyli oni z góry na tych, którzy identyfikowali się jako homoseksualiści.

Badania te pozwalają nam zaobserwować, jak w różnych sytuacjach ludzie popierają określone punkty widzenia, podczas gdy nieświadomie czują coś przeciwnego.

Czy formacja reaktywna jest szkodliwa?

Ten mechanizm obronny jest sposobem ochrony przed lękiem i napięciem, które pociąga za sobą ciągła walka między id a superego. Dlatego formacja reaktywna nie musi być uważana za coś negatywnego. Jednak może powodować różnego rodzaju problemy, gdy jest stosowana patologicznie. Osoby, które często używają tego mechanizmu, mają tendencję do przyjmowania zachowań, które są naprawdę szkodliwe dla ich własnej psychiki.

Aby leczyć ten rodzaj zachowania, gdy staje się on problemem zdrowotnym, najlepiej jest udać się do terapeuty. Specjalista będzie w stanie zidentyfikować problem. Jego celem byłoby zbadanie i zaakceptowanie myśli, pragnień, uczuć lub impulsów, które wywołały niepokój, który w pierwszej kolejności doprowadził do formacji reaktywnej. Może to być jednak trudny i długotrwały proces.

Wreszcie formacja reaktywna ma na celu przekształcenie uczucia, niedopuszczalnego lub społecznie odrzucanego pomysłu w jego przeciwieństwo. Celem jest uczynienie go bardziej akceptowalnym dla wymagań superego. W związku z tym, podobnie jak wszystkie mechanizmy obronne ego, ma ukrytą funkcję regulacyjną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baumeister, R. F., Dale, K., & Sommer, K. L. (1998). Freudian defense mechanisms and empirical findings in modern social psychology: Reaction formation, projection, displacement, undoing, isolation, sublimation, and denial. Journal of personality66(6), 1081-1124.
  • Dutton, D. G., & Lake, R. A. (1973). Threat of own prejudice and reverse discrimination in interracial situations. Journal of Personality and Social Psychology28(1), 94.
  • Fernández, L. (2018). Sigmund Freud. Praxis Filosófica, (46), 11-41.
  • Morokoff, P. J. (1985). Effects of sex guilt, repression, sexual” arousability,” and sexual experience on female sexual arousal during erotica and fantasy. Journal of Personality and Social Psychology49(1), 177.
  • Sierra, J. C., Ortega, V., & Zubeidat, I. (2003). Ansiedad, angustia y estrés: tres conceptos a diferenciar. Revista mal-estar e subjetividade3(1), 10-59.
  • Weinstein, N., Ryan, W. S., DeHaan, C. R., Przybylski, A. K., Legate, N., & Ryan, R. M. (2012). Parental autonomy support and discrepancies between implicit and explicit sexual identities: Dynamics of self-acceptance and defense. Journal of Personality and Social Psychology102(4), 815.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.