Chociaż przyjaźń pojawia się często w wyniku przypadkowych spotkać, to możesz zrobić kilka rzeczy, aby lepiej wybierać przyjaciół. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Musisz nauczyć się lepiej wybierać przyjaciół, ponieważ przyjaźń to jednak z najważniejszych relacji międzyludzkich, jakie istnieją. Jednak zarazem może przynosić najwięcej rozczarowań.
Czasami, po latach przyjaźni z daną osobą, możesz się na niej zawieść albo nagle zorientować się, że ta osoba jest toksyczna. Zdarza się, że ludzie rozpaczają, ponieważ nie mają prawdziwych przyjaciół. Jeżeli znajdujesz się akurat w tym miejscu, być może powinnaś nauczyć się dobierać swoich przyjaciół.
W dzisiejszych czasach nawiązywanie przyjaźni stało się dość proste dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. A przynajmniej może Ci się tak wydawać. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez magazyn Time wykazują, że wiele osób nie ma bliskich przyjaciół.
Być może dzieje się tak ponieważ nie wiedzą jak powinni wybierać przyjaciół we właściwy sposób. Oto kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne.
Podpowiedzi, które pomogą Ci lepiej wybierać przyjaciół
1. Rozmawiajcie o wspólnych zainteresowaniach
Jedna z pierwszych podpowiedzi, która pomoże Ci lepiej wybierać przyjaciół, to rozmowa o wspólnych zainteresowaniach. Chociaż możesz odczuwać sympatię wobec osoby, którą spotkasz po raz pierwszy, zawsze warto porozmawiać. Podczas konwersacji możecie przekonać się czy macie wspólne pomysły lub zainteresowania.
Ale dlaczego jest to konieczne? To proste: musisz planować różne rzeczy z przyjaciółmi, aby poznać ich jeszcze lepiej i wzmocnić Wasz związek. Jeżeli nie masz wolnego czasu na spotkania, wyobraź sobie, że miałabyś spróbować zaplanować weekendowy wypad. Byłoby to niemożliwe.
Dlatego rozmowa o wspólnych zainteresowaniach pomoże Ci znaleźć osoby o podobnych poglądach, z którymi chciałabyś spędzać swój wolny czas.
2. Jeśli chcesz lepiej wybierać przyjaciół, dowiedz się, czy kontaktują się z Tobą jedynie, gdy czegoś potrzebują
Druga podpowiedź, która pomoże Ci lepiej wybierać przyjaciół, to próba upewnienia się, czy dana osoba zwraca się do Ciebie ponieważ chce spędzić z Tobą czas robiąc coś razem, czy też kontaktuje się z Tobą jedynie, gdy Ciebie potrzebuje. Będziesz w stanie z łatwością to wykryć ponieważ zapewne poprosi Cię o spełnienie jakiejś przysługi.
Jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać, zaczniesz czuć się źle. Zapewne zorientujesz się, że tylko Ty prosisz swojego “przyjaciela” o spotkanie na kawę lub pogaduchy. Poza tym rzadko kiedy jest dostępny, gdy potrzebujesz porozmawiać i się wygadać. To istotne kwestie, które musisz wziąć pod uwagę.
3. Jak traktują inne osoby?
Ta porada jest niezbędna i niezwykle ważna. Owszem, dana osoba może traktować Cię dobrze, ale nie oznacz to, że ma takie same wartości jak Ty. Dlatego też w rzeczywistości możesz wcale nie chcieć nawiązać z nią przyjaźni. Z tego powodu musisz koniecznie przeanalizować jak traktuje innych, a zwłaszcza innych przyjaciół i członków rodziny.
Wyobraź sobie, że zawsze czujesz się bardzo komfortowo w towarzystwie swojego przyjaciela. Macie wspólne opinie i możecie dyskutować o wszystkich kwestiach bez jakichkolwiek problemów.
Jednak pewnego dnia podczas interakcji ze swoim partnerem lub rodzicami pokazują Ci część swojej osobowości, o której nie miałaś pojęcia i która Ci się nie podoba. Właśnie dlatego zwracanie uwagi na takie okoliczności pomoże Ci wyciągnąć własne wnioski i podjąć właściwą decyzję.
4. Poradź sobie z kontrowersyjnymi problemami
Polityka może stanowić kontrowersyjny temat, dlatego warto się z nim rozprawić. W tym punkcie chodzi o wybranie najbardziej delikatnych tematów, o których może porozmawiać z przyjaciółmi, aby dowiedzieć się, jak na nie zareagują. Być może zorientujesz się, że dla niektórych z nich są to tematy tabu, zaś inni uważają, że liczy się tylko ich opinia.
Rozmowa o kontrowersyjnych kwestiach pomoże Ci również określić stopień tolerancji, jaki posiadają Twoi przyjaciele. Nawet jeśli nie macie podobnego zdania na określony temat, musisz szanować opinie innych. Poza tym musisz również ich słuchać, tak jak sama chcesz być słuchana.
5. Nie wpadaj w obsesję na punkcie znalezienia idealnego przyjaciela
Ostatnia podpowiedź wiąże się z tym, abyś nie wpadała w obsesję na punkcie znalezienia idealnego przyjaciela. To sprawi, że będziesz cały czas szukać i czuć, że nigdzie nie pasujesz. Właśnie to opisano w artykule “Negatywne konsekwencje płynące z maksymalizowania selekcji przyjaciół” (dostępny w języku angielskim).
Powinnaś lepiej wybierać przyjaciół, ale nie możesz dopuścić do zamknięcia się w nieugiętych schematach.
Widzisz więc, że Twój cel powinno stanowić wybieranie ludzi, którzy wnoszą coś pozytywnego do Twojego życia. Poza tym musisz przeanalizować przyjaciół lub długotrwałe znajomości,, których obecnie posiadasz. Czy wywierają na Ciebie pozytywny wpływ?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Barker, E. (2014, 14 marzo). How To Make Friends Easily And Strengthen The Friendships You Have. Time. Recuperado 14 de julio de 2022, de https://time.com/24122/how-to-make-friends-easily-and-strengthen-the-friendships-you-have/
- Newman, D. B., Schug, J., Yuki, M., Yamada, J., & Nezlek, J. B. (2018). The negative consequences of maximizing in friendship selection. Journal of Personality and Social Psychology, 114(5), 804.