Geopolityka: w jaki sposób działa świat?

Geopolityka: w jaki sposób działa świat?
Roberto Muelas Lobato

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Roberto Muelas Lobato.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Bary mają kilka różnych funkcji. Jednym z nich jest uczynienie naszego świata lepszym miejscem. Czy kawa lub piwo nigdy nie rozwiązały jednego z Twoich problemów? Czasami ludzie proponują rozwiązania w barach, które są lepsze niż te, które wprowadza rząd. Chociaż nasze nieformalne rozwiązania mogą wydawać się lepsze niż rzeczywistość, musimy być realistami i mówić o czymś takim, jak geopolityka.

Geopolityka to nauka, która bada wpływ geografii, zarówno ludzkiej, jak i fizycznej, na międzynarodową politykę i stosunki międzynarodowe.

Jest to metoda badania polityki zagranicznej w celu zrozumienia, wyjaśnienia i przewidywania międzynarodowych zachowań politycznych za pomocą zmiennych geograficznych. Jeśli chcesz być najbardziej podziwianą osobą w tych debatach, a przynajmniej taką, która najlepiej wyraża swoje pomysły, czytaj dalej ten artykuł.

Możemy wyróżnić cztery filary geopolityki. To warunkuje osiągnięcia polityczne różnych krajów. W rzeczywistości zachowanie każdego kraju powinno odpowiadać tym filarom. Pierwszym filarem jest to, że wszystkie kraje chcą osiągnąć i utrzymać władzę. Po drugie, najważniejszą rzeczą dla każdego kraju jest utrzymanie jedności terytorialnej. Dlatego kraje będą bronić swoich granic. Wreszcie, kraje potrzebują połączeń z innymi krajami, które są niezawodne i długotrwałe.

“Geopolityka to nauka, która bada wpływ geografii na międzynarodową politykę i stosunki międzynarodowe”.

Plastikowy żołnierz na mapie

Geopolityka: zdobywanie i utrzymywanie władzy

Głównym celem każdego kraju jest przetrwanie. Konieczne jest uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu władzy. W tym przypadku posiadanie władzy ma zdolność wpływania na inny kraj. To sprawia, że kolejny kraj robi to, czego chce pierwszy, nawet jeśli krzywdzi tym inny kraj lub jeśli jest to coś, czego nie chce robić. Chociaż siła militarna jest najczęstszym rodzajem władzy, nie jest to jedyny typ, na którym polegają kraje. Jest też miękka siła, złożona z kultury, edukacji, biznesu, innowacji itd. Ten rodzaj władzy również może wpływać na inne kraje.

Osiągnięcie pozycji władzy niekoniecznie oznacza bycie najpotężniejszym krajem. W większości krajów jest to dalekie od możliwości. Dlatego wystarczy być silniejszym niż państwa, z którymi konkurujesz. Aby to osiągnąć, państwo może realizować działania wewnętrzne, takie jak zwiększenie potencjału ekonomicznego lub wojskowego. Może także wzmocnić lub wyeliminować sojusze z innymi krajami.

Strategie zwiększające siłę w geopolityce

Niektóre z strategii, które zwykle są używane w celu zwiększenia siły, to:

  • Przeciwwaga. Ta strategia polega na równoważeniu siły w kilku krajach. W przypadku Bliskiego Wschodu, kraje takie jak Arabia Saudyjska i Iran mają podobną władzę. Jeśli utrzymają podobną moc, żadne z nich nie przejmie kontroli nad regionem, a negocjacje między nimi będą łatwiejsze.
  • Szantaż. Kiedy mamy więcej władzy niż inny kraj lub mamy jakieś zasoby, których chce drugi kraj, możemy użyć szantażu, aby je zdobyć. Na przykład grożąc wojną lub nawiązaniem korzystniejszych relacji biznesowych.
  • Wykrwawienie. Jeśli kraj znajduje się w złej sytuacji lub znajduje się w stanie wojny, a my nic nie robimy, możemy pozwolić mu się wykrwawić, a zatem pozwolić stracić władzę. W ten sposób nasz kraj zyskuje moc.
  • Przekazanie ciężaru innemu. Niech inny kraj przejmie problem. Jeśli sąsiednie państwo ma problemy, zawsze możesz czekać na pomoc innego kraju.
  • Wojna. Pójście na wojnę z innym krajem może zwiększyć naszą siłę, jeśli ją wygramy. Jednak ta strategia nie spotyka się z dużym poparciem i wymaga dużych inwestycji.
Mapa bliski wschód

Utrzymywanie władzy

Inne problemy pojawiają się, gdy osiągniemy pierwszy cel. Nie tylko chcemy mieć władzę, ale chcemy ją zatrzymać. Dlatego państwa starają się utrzymać swoją jedność terytorialną. Żaden kraj nie będzie chciał wewnętrznych buntów. One tylko szkodzą ich wizerunkowi i temu, jak widzą je inne państwa, co osłabia ich siłę. Wyraźnym przykładem jest Hiszpania i Katalonia. Ruchy separatystyczne stanowią zagrożenie dla przetrwania Hiszpanii.

Aby przetrwać, kraje muszą chronić swoje granice. Granice mogą stanowić zagrożenie, gdy sąsiednie państwo jest wrogiem. Granice między Hiszpanią i Marokiem, położone w miastach Ceuta i Melilla, były miejscem wielu sporów. Celem Hiszpanii jest utrzymanie dobrych stosunków z Marokiem. Przeciwna sytuacja może stanowić zagrożenie, ponieważ Maroko może pozostawić granicę otwartą dla tysięcy ludzi.

Co więcej, aby zwiększyć siłę, kolejnym koniecznym działaniem jest zapewnienie połączeń zewnętrznych. Utrzymanie relacji jest niezbędne dla przetrwania wszystkich krajów. Państwa muszą uzupełniać towary, których brakuje w ich ojczyźnie i sprzedawać swoje, aby poprawić swoją gospodarkę. Dobre relacje biznesowe mogą zwiększyć siłę kraju. Na podstawie tych czterech filarów możemy zinterpretować, jak państwo radzi sobie ze swoimi stosunkami międzynarodowymi. Jeśli uwzględnimy także geografię, graficzną reprezentację ziemi i granice między krajami, będziemy mówić o geopolityce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.