Jak lepiej poznać siebie

Praca z bardziej dostosowaną definicją swojej sytuacji, skłonnościami i celami jest naprawdę korzystna. Jak jednak możesz to osiągnąć?

Kobieta patrząca w lustro, przedstawiająca jak lepiej siebie poznać.

Czy kiedykolwiek spojrzałeś w lustro i zastanawiałeś się, kim naprawdę jesteś? W dzisiejszych czasach przechodzenie przez życie na autopilocie jest całkiem normalne. Odrywasz swoją świadomość od teraźniejszości i podróżujesz w czasie i przestrzeni, jakbyś był pasażerem pociągu, którego okna są zbyt małe, aby przez nie patrzeć, aby skutecznie analizować swoje emocje i motywacje. Jak lepiej poznać siebie?

Poznawanie siebie oznacza widzenie części siebie, których możesz wcale tak bardzo nie lubić. To przestrzenie, których dawno nie sprzątałeś i które są trochę przybrudzone. Jednak samowiedza może być potężnym narzędziem do osobistego rozwoju. Dzisiaj przedstawimy Ci kilka strategii poznania siebie.

Korzyści i problemy samowiedzy

Samowiedza to pojęcie, które odnosi się do umiejętności analizowania własnego zachowania, motywacji, emocji, myśli. Oznacza to, że jesteś w stanie stworzyć mniej lub bardziej dokładny obraz tego, kim jesteś, dopasowując go do swoich celów. Masz tendencję do myślenia, że znasz swoją tożsamość i masz ją dobrze zdefiniowaną. Jednak najprawdopodobniej tak nie jest.

Aby to wykazać, Vazire i Carlson (2010) dokonali przeglądu niektórych badań dotyczących samoświadomości. Wykazali, że ludzie mają pojęcie o tym, kim są i jak postrzegają ich inni, ale nie jest ono dokładne. Dlatego możemy powiedzieć, że wszyscy mamy kilka „ślepych punktów”, jeśli chodzi o obserwację siebie.

Nie oznacza to, że stosowanie w praktyce strategii poznawania siebie jest bezużyteczne. Badania Wilsona i Dunna (2004) dotyczyły potencjalnych korzyści płynących z samoświadomości. Doszli do wniosku, że korzyści są związane ze sposobem, w jaki podchodzimy do własnej tożsamości. Innymi słowy, jeśli patrzymy na siebie z optymistycznej perspektywy, na przykład kiedy czujemy się pewni naszego talentu, jest to korzystne.

Z drugiej strony bardziej pesymistyczny pogląd na siebie i nasze możliwości może zmniejszyć motywację do osiągnięć. W takich przypadkach samoświadomość staje się problemem, ponieważ przeważają nasze wyobrażenia o naszych wadach i słabościach.

mężczyzna myśli powoli

Jak lepiej poznać siebie – sześć strategii

Samowiedza będzie dla Ciebie korzystna, o ile podchodzisz do niej z realistycznej, ale delikatnej pozycji. Poniższe strategie poznawania siebie pomogą Ci głębiej zagłębić się w siebie i odkryć swój potencjał.

1. Trenuj uważność

Uważność jest techniką psychoterapeutyczną, która ma na celu zwiększenie stopnia uwagi, jaką poświęcasz swojemu doświadczaniu teraźniejszości. Technika ta jest z powodzeniem stosowana w leczeniu lęku, ruminacji i innych zaburzeń. Co więcej, dowody sugerują, że może to być przydatne narzędzie do samopoznania.

Badanie przeprowadzone przez Aránegę, Sáncheza i Péreza (2019) wykorzystywało uważność jako metodę poprawy samowiedzy. Pod koniec eksperymentu autorzy stwierdzili, że badana próba wykazała wyższy poziom samoświadomości. Stwierdzono także, że uważność zmniejsza stres o 15%.

2. Prowadź dziennik

Aby poznać siebie, spróbuj zapisać swoje myśli i uczucia w dzienniku. Po chwili możesz ponownie przeczytać to, co zapisałeś, i zidentyfikować wzorce, których do tej pory nie rozpoznawałeś. Lub pewne myśli, które okazały się bardziej powracające, niż sobie wyobrażałeś.

3. Porozmawiaj z bliskimi Ci osobami

Jak wspomniano wcześniej, wszyscy mamy swoje ślepe punkty dotyczące tego, jacy jesteśmy. Z tego powodu jedną ze strategii poznania siebie jest uzyskanie perspektywy kogoś, kto zna Cię naprawdę dobrze. Porozmawiaj z tą osobą o tym, jak Cię postrzega i zwracaj uwagę na te rzeczy, których zwykle nie zauważasz.

Jeśli uda Ci się zidentyfikować jakieś nieświadome działanie, spróbuj przeanalizować, dlaczego masz do tego tendencję.

4. Ćwicz jogę

Twoje ciało jest częścią Ciebie, stąd samopoznanie polega na poznawaniu go. Joga to ćwiczenie, które pomaga zwracać uwagę na doznania cielesne. Dlatego jest to doskonała praktyka, która pomoże Ci stać się bardziej świadomym swojego ciała.

5. Określ swoje zainteresowania

Nasze hobby wiele o nas mówią. Na przykład pielęgniarstwo jako powołanie może sugerować ukierunkowanie na innych.

W ten sposób zdefiniowanie swoich pasji może dostarczyć Ci niezwykle cennych informacji, które pomogą Ci w podejmowaniu decyzji.

Kobieta myśli

6. Rozważ pomoc psychologiczną

Z reguły wierzymy, że do psychologa powinniśmy udać się tylko wtedy, gdy przeżywamy zły okres. Jednak w rzeczywistości przestrzeń terapeutyczna to miejsce, w którym można również eksplorować pozytywne przestrzenie, takie jak projekt życiowy.

Na koniec pamiętaj, że psychologowie są profesjonalistami przeszkolonymi w zakresie analizowania zachowań i stosowania technik zwiększających zdolności. W związku z tym najlepiej nadają się do zaoferowania strategii poznania siebie i odkrywania własnych zasobów.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aránega, A. Y., Sánchez, R. C., & Pérez, C. G. (2019). Mindfulness’ effects on undergraduates’ perception of self-knowledge and stress levels. Journal of Business Research, 101, 441-446.
  • Vazire, S., & Carlson, E. N. (2010). Self‐knowledge of personality: Do people know themselves?. Social and personality psychology compass, 4(8), 605-620.
  • Wilson, T. D., & Dunn, E. W. (2004). Self-knowledge: Its limits, value, and potential for improvement. Annual review of psychology, 55(1), 493-518.
Scroll to Top