Jak bezboleśnie zmienić złe nawyki

Kobieta myśląca, przedstawiająca, jak zmienić złe nawyki.

Na początku każdego roku, podobnie jak wszyscy na świecie, prawdopodobnie zapisujesz sobie nowe postanowienia. Większość wiąże się ze zmianą pewnych nawyków. Może to być, na przykład, kultywowanie bardziej pozytywnego nastawienia lub lepszych umiejętności organizacyjnych. Jednak jest bardziej niż prawdopodobne, że porzucisz te wyzwania niemal natychmiast po wprowadzeniu ich. To dlatego, że nie wiesz, jak zmienić złe nawyki w bezbolesny sposób.

Jeśli myślisz o momencie rozpoczęcia tych przemian, prawdopodobnie przychodzą Ci na myśl słowa takie jak wysiłek, poświęcenie, lenistwo, walka, zobowiązanie. W ten sposób proces, który powinien być przyjemny i ekscytujący, staje się nakazem, który Cię dusi i ostatecznie go nienawidzisz. Jak możesz to zmienić? Oto kilka wskazówek.

1. Poszukaj dobrego powodu

Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz znaleźć ważny i przekonujący powód do wprowadzenia zmian, które chcesz wdrożyć. To będzie to, do czego możesz wrócić, gdy złapią Cię wątpliwości lub będziesz chciał się poddać.

Ten powód powinien pochodzić z Twojego wnętrza. Powinien być związany z miłością do siebie, troską o siebie i samorealizacją. Nie może opierać się na opiniach lub żądaniach innych.

Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, aby uniknąć społecznego odrzucenia i dostosować się do pewnych „standardów”, proces ten będzie wydawał się nieskończonym ciężarem i zmierzysz się z nim z poczuciem urazy, wstydu lub poczucia winy. Z drugiej strony, jeśli Twoim celem jest dobre samopoczucie, poprawa zdrowia i zwiększenie zwinności, poczujesz się znacznie bardziej połączony ze swoim celem.

W ten sam sposób, jeśli chcesz poszerzyć swój krąg społecznościowy, łatwiej będzie Ci to osiągnąć, jeśli naprawdę chcesz się spotykać i łączyć z innymi ludźmi. Jeśli jednak tak naprawdę tego nie chcesz i podejmujesz decyzję tylko dlatego, że wszyscy wokół Ciebie prowadzą aktywne życie towarzyskie, Twoje próby będą wymuszone i niewygodne.

Kobieta myśli o rozwiązaniach

2. Wybierz odpowiedni moment

Zwykle podejmujesz postanowienia w określonych terminach. Na przykład na początku tygodnia, miesiąca lub roku. Niemniej jednak mogą one nie być dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Musisz stawić czoła tego rodzaju wyzwaniom w momencie swojego życia, kiedy czujesz się spokojny, pewny siebie i zmotywowany. Jeśli czujesz się smutny, niespokojny lub nadmiernie sfrustrowany, najpierw zacznij pracować nad tymi emocjami. Nie są najlepszym punktem wyjścia dla żadnego projektu.

3. Uważaj na swoje słowa

Język, którego używasz, ma większą moc, niż myślisz. Dlatego upewnij się, że zwracasz uwagę na swoje słowa. Przede wszystkim przestań definiować siebie. Jeśli przez długi czas postępowałeś w określony sposób w jednym aspekcie swojego życia, przyzwyczaisz się do etykietowania siebie w ten sposób i nadal będziesz to robił, prawie nieświadomie.

„Po prostu jestem leniwy”, „Zawsze zostawiam wszystko na ostatnią chwilę”, „Jak zwykle nie mam pojęcia”, „Mam naprawdę zły humor”, „Zawsze źle się odżywiam”… Czy te słowa brzmią znajomo? Jeśli tak, upewnij się, że przestaniesz ich używać. Przestań je wypowiadać i myśleć o nich, ponieważ robiąc to utrwalasz obraz siebie, który chcesz zostawić za sobą. Zacznij widzieć, myśleć i mówić o sobie jako o osobie, którą chcesz się stać.

Odrzuć wyrażenia, takie jak „Muszę” lub „Powinienem”, gdy odnosisz się do nowych nawyków, które chcesz wdrożyć. Zamiast tego zastąp je innymi, które oznaczają pragnienie lub wolę, a nie obowiązek. Na przykład, zamiast mówić „muszę iść pobiegać”, powiedz „idę pobiegać”; zamiast mówić „Muszę nauczyć się wyznaczać granice”, powiedz „Chcę się nauczyć wyznaczać granice”. Te małe niuanse robią dużą różnicę.

4. Wyznaczaj małe, łatwe cele

Upewnij się, że wyznaczyłeś realistyczne cele, które możesz łatwo osiągnąć i które pozwolą Ci stopniowo nagradzać i doceniać swoje osiągnięcia. Wprowadzenie radykalnej zmiany w krótkim czasie prowadzi tylko do uczucia frustracji, rozpaczy i zniechęcenia, a ostatecznie sprawi, że zrezygnujesz. Dlatego podziel swoje cele na mniejsze kroki, które działają jak szczeble na Twojej drabinie w kierunku nowej wersji Ciebie.

Postaraj się rozpoznać i docenić każdy postęp. Nie przeocz ich ani nie lekceważ. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się swoim procesem i nie cierpieć, czując się z każdym dniem coraz bardziej dumny z siebie. Aby to zrobić, każdego wieczoru przeanalizuj swój dzień i zapisz cele, które osiągnąłeś.

kobieta pisząca

5. Bądź elastyczny

To ostatnie zalecenie jest bez wątpienia jednym z najważniejszych. A to dlatego, że sztywność i nadmierne samozapotrzebowanie sprawiają, że zmiana nawyków jest nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak bycie elastycznym oznacza, że pozwalasz sobie na przerwy, a nawet niepowodzenia po drodze. Musisz mieć świadomość, że się pojawią, a nawet mogą być konieczne w określonych momentach. Nie są synonimem porażki.

Jeśli nie byłeś w stanie poćwiczyć, to nie koniec świata. Jeśli znowu straciłeś panowanie nad sobą i podniosłeś głos w kłótni, okaż sobie współczucie. Nie niszcz tego, co już osiągnąłeś. Nie zawsze będziesz zachowywać się doskonale. Życie się toczy dalej i musisz się do niego dostosować. Pamiętaj, że zmiana nawyków jest na całe życie i musisz zostawić miejsce na nieprzewidziane wydarzenia, zmiany planów i wyjątkowe okoliczności.

Zmiana nawyków musi wynikać z głębokiego przekonania, być oparta na osobistych powodach i następować we właściwym czasie, spokojnie i elastycznie. Pośpiech, bycie zbyt wymagającym wobec siebie i poczucie obowiązku to najgorsi wrogowie tego procesu, co czyni go aktem poświęcenia zamiast miłości własnej. Dlatego zadbaj o perspektywę, z której zaczynasz swoją drogę. To może okazać się prawdziwym punktem zwrotnym.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aspano, M. I., Lobato, S., Leyton, M., Batista, M., & Jiménez, R. (2016). Predicción de la motivación en las etapas de cambio de ejercicio más activos. Retos. Nuevas tendencias en Educación Física, Deporte y Recreación, (30), 87-91.
  • Hernández, N., Alves, D., Arroyo, M., & Basabe, N. (2012). Del miedo a la obesidad a la obsesión por la delgadez: actitudes y dieta. Nutrición hospitalaria27(4), 1148-1155.
Scroll to Top