Wayne Dyer: motywacja bez barier

Wayne Dyer: motywacja bez barier
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ile razy słyszałeś motywujące frazy, które tak naprawdę nic dla Ciebie nie znaczyły? Cóż, jest kilku niezwykle znanych autorów, którzy sprawili, że ich słowa naprawdę mają znaczenie. Co więcej, mają pozytywny wpływ na miliony ludzi. Jednym z takich autorów był dr Wayne Dyer, powszechnie znany jako ojciec motywacji bez barier.

Wayne Dyer był autorem cytatów typu „świadomość rutyny oznacza zrobienie pierwszego kroku, aby ją zmienić ”. Dzięki temu i innym zwrotom sprawił, że ludzie poważnie spojrzeli na własne życie. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tej znanej postaci.

Kim był Wayne Dyer?

Wayne Dyer głęboko wierzył w motywację bez barier. Dlatego jego fani nazywali go czule „ojcem motywacji”. Wyrobił sobie markę w dziedzinie teorii usamodzielnienia się.

Wayne Dyer

Dyer urodził się w Detroit i miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Mieszkał w różnych domach zastępczych i sierocińcach, ale ostatecznie udało mu się pozostawić złe wspomnienia za sobą. Uzyskał tytuł licencjata i doktora psychologii na uniwersytetach Wayne i Michigan.

Został nauczycielem i nauczał na różnych poziomach, od najmłodszych dzieci po studentów. Jednak jego sława nadeszła dzięki jego pisarstwu. Jedna z jego najsłynniejszych książek nosi tytuł Your Erroneous Zones. Dzięki tej książce zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej.

Po opublikowaniu tej pracy w 1976 roku Dyer napisał ponad 40 kolejnych książek na temat motywacji, samopomocy i osobistego wzmocnienia. Pojawiał się w różnych programach radiowych i telewizyjnych i stał się motywującym guru i zapalonym mówcą aż do śmierci z powodu białaczki w 2015 roku.

Motywacja bez barier

Od najmłodszych lat Wayne Dyer interesował się motywacją i możliwościami człowieka. Z tego powodu na początku swojej kariery zaczął studiować Abrahama Maslowa. Dyer uważał, że psychologia humanistyczna powinna być czwartym paradygmatem psychologii, po psychoanalizie, psychologii behawioralnej i psychologii poznawczej.

Dyer już w swoich najwcześniejszych pracach demonstrował mocną wiarę w zdolność istot ludzkich do przekraczania samych siebie. Powiedział, że musimy być niezwykli w tym, co robimy.

„Możesz osiągnąć wszystko, czego naprawdę pragniesz, jeśli po prostu za tym podążasz”.

-Wayne Dyer-

Kobieta z podniesionymi rękami

Innymi słowy, Dyer uważał, że istoty ludzkie nie powinny mieć ograniczeń, a już na pewno nie w ich umysłach. Uważał, że aby w pełni rozwinąć swój potencjał, człowiek musi dążyć do niezwykłości. Nie powinniśmy nakładać na siebie granic, kiedy rzeczywistość już robi to za nas.

Z drugiej strony ten psychoterapeuta nie wierzył w teorie mówiące o normalizacji niezwykłości w innych kontekstach. Na przykład nie sądził, że normalizacja ciężkiej choroby może pomóc pacjentowi. Uważał, że tego rodzaju chorobę należy postrzegać jako wydarzenie nadzwyczajne, a co za tym idzie – pacjent powinien dążyć do najwyższego celu, jakim jest wyleczenie lub uzdrowienie.

Dyer, ojciec własnej teorii o motywacji bez barier, wierzył, że naszym prawdziwym celem jest życie z całkowitą radością, bez potrzeby traktowania nikogo w zły sposób. W tym celu musimy wykonywać wszelkiego rodzaju zadania, które ulepszają świat, zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich żyjących w nim istot. Co więcej, musimy pomyśleć o tym, kto zostanie, gdy nas nie będzie i co dla nich zostawimy.

Niezwykłe życie Wayne’a Dyera

Wayne Dyer bronił zdolności człowieka do cieszenia się niezwykłym życiem. Twierdził, że jego celem było sprawienie, by każdy mężczyzna i każda kobieta postrzegali siebie jako zdolnych do zmiany swoich pomysłów.

Dyer wierzył, że ludzie nie są wytworem rasy, religii ani tego, że rodzą się w tym czy innym miejscu. Według niego każdy był i jest wiecznym duchem. Co więcej, potępiał szkody wyrządzone przez etykiety, których używamy w życiu, i twierdził, że możemy zmieniać świat.

Mężczyzna tak bardzo wierzył w wieczność ludzkiego ducha, że na krótko przed śmiercią powiedział, że pragnie rozpocząć nową ścieżkę, która go czekała. Innymi słowy, dla tego pozbawionego granic motywatora, śmierć była niczym innym jak nową transformacją, która miała prowadzić do nowego początku.

„Jeśli zmienisz sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, rzeczy, na które patrzysz, zmieniają się”.

-Wayne Dyer-

Mała dziewczynka maluje na tablicy
Motywacja

Łatwo zgodzić się z teoriami motywacji Wayne’a Dyera bez barier. Nie ma wątpliwości, że jego słowa i praca zmieniły nie tylko jego życie, ale także życie wielu ludzi, którzy go słuchali. Był rzeczywiście niezwykłym człowiekiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.