Duma z samego siebie: poznaj jej znaczenie

Duma z samego siebie: poznaj jej znaczenie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Duma z samego siebie stanowi istotny element dobrego zdrowia mentalnego i emocjonalnego. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się dlaczego tak się dzieje i podpowiemy Ci jak kultywować to uczucie.

Czy czujesz się dumna z tego, kim jesteś? Jeśli odpowiedziałaś przecząco, to czy przynajmniej masz wrażenie, że takie uczucie byłoby korzystne? Niektóre osoby uważają, że duma z samego siebie to zwykła próżność, coś, co odczuwają jedynie osoby egocentryczne i samolubne.

Zapewne poczuliby się zaskoczeni słysząc, że to jeden z kluczowych nawyków, które pozwalają zachować dobre zdrowie emocjonalne. Użyliśmy słowa “nawyk”, ponieważ bycie dumnym z samego siebie stanowi często kwestię wytrwałości.

Odczuwanie szczęścia i satysfakcji z tego kim się jest jest całkowicie zdrowe i naturalne. Niestety nasz świat jest daleki od ideału. Żyjemy w indywidualistycznych i opartych na rywalizacji społeczeństwach, które podobno mają pomagać nam stawać się coraz silniejszymi.

Jednak w rzeczywistości większość z nas czuje się przytłoczony oczekiwaniami innych osób, przez co nie jesteśmy w stanie szczerze zaakceptować i cenić samych siebie.

Właśnie dlatego musisz odkryć swoją bezwarunkową miłość do samego siebie i nigdy nie rezygnować ze stawania się tym, kim naprawdę chcesz być.

Kiedy zorientuje się, że duma z samego siebie wiąże się z licznymi zaletami, przestaniesz postrzegać ją jako coś negatywnego. Pamiętaj, że największym projektem Twojego życia musi stać się Twój własny rozwój.

Szczęśliwa kobieta

Dlaczego duma z samego siebie jest aż tak ważna?

Odczuwanie dumy z samego siebie nie oznacza próżności czy narcyzmu. Nie polega również na pogardzaniu innymi, abyś wydawała się lepsza od nich. Wprost przeciwnie, bycie szczęśliwą z samej siebie pozwala Ci budować zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi osobami.

Nie tylko Ty czerpiesz korzyści z takiego stanu rzeczy. Oto kilka powodów, które przemawiają za kultywowaniem tego nawyku:

  • Kiedy jesteś dumna z samej siebie, nie potrzebujesz innych, aby odczuwać dumę. Dzięki temu nie polegasz na zewnętrznych źródłach aprobaty. To pozwala Ci wybrać Twoją własną ścieżkę i nie poświęcać swoich potrzeb i pragnień, aby zadowolić innych.
  • Jeśli czujesz się dumna z samej siebie, nie będziesz tolerować braku szacunku lub agresji innych osób. Duma z samego siebie jest mocno związana z poczuciem własnej wartości. Kiedy wiesz ile jesteś warta, jest Ci o wiele łatwiej ustalać granice i będziesz mniej się obawiać odrzucenia lub porzucenia.
  • Duma z samego siebie motywuje również do wytrwałości, nawet gdy widzą, że niedługo będą musieli stawiać czoła przeszkodom i wyzwaniom.
  • Osoby, które czują się naprawdę zadowolone z tego kim są, zyskują dostęp do uczucia spełnienia, które nigdy nie mogłoby przyjść z zewnętrznego źródła. Żadna ilość pochwał czy miłości nie będzie w stanie wypełnić pustki, jaką wywołuje nielubienie tego, kim jesteś.

Jak kultywować uczucie dumy z samego siebie?

Niektóre osoby zdobywają tą umiejętność w sposób naturalny, zazwyczaj w związku ze sposobem, w jaki były wychowywane. Jednak dla innych nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ wymaga pracy nad samym sobą i codziennego wysiłku.

Bez względu na to, w którym punkcie tego spektrum się znajdujesz, poniższe proste wskazówki pomogą Ci kroczyć po ścieżce do samospełnienia:

  • Zidentyfikuj swoje cnoty i zalety, doceń je i przyzwyczaj się do częstego myślenia o nich. Następnie wykonaj kolejny krok, ciesząc się nimi bez uczucia lęku i dzieląc się nimi z innymi. Nie wpadnij w pułapkę fałszywego poczucia skromności; ciesz się ze swoich osiągnieć i talentów. Rozpoznawanie i docenianie swoich talentów to zdrowa praktyka.
  • Zaakceptuj swoje wady, błędy i aspekty, które możesz poprawić. Jeśli chcesz odczuwać szczerą dumę z samego siebie, musisz naprawdę siebie poznać. Staw czoła swoim cieniom. To nie oznacza, że nie powinnaś zajmować się swoimi dysfunkcjonalnymi postawami lub zachowaniami. Wprost przeciwnie; kiedy dobrze poznasz samą siebie, będziesz w stanie zainwestować w swój rozwój osobisty wychodząc z miejsca bezwarunkowej miłości zamiast bojąc się swojej mrocznej strony.
  • Ćwicz tak często jak tylko możesz. Musisz zacząć stawiać siebie na pierwszym miejscu. Słuchaj swoich opinii, potrzeb oraz celów nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś i obawiasz się, że innym się to nie spodoba. Bycie wiernym samemu sobie jest warte wszelkich wysiłków.
Roześmiana kobieta

Nie musisz być idealna, aby czuć się dumna z samej siebie. Wystarczy, że będziesz obserwowała jak każdego dnia zbliżasz się do swoich celów, na swoich własnych warunkach.

Co dalej?

Kiedy nie masz pewności jaką decyzję powinnaś podjąć, wybierz ścieżkę, z której będziesz odczuwać największą dumę, tą która pomoże Ci stać się osobą, którą chcesz być. W końcu najważniejszym projektem Twojego życia jesteś Ty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Etxebarria, I. (2009). Las emociones autoconscientes positivas: el orgullo. Emociones positivas, 167-180.
  • Williams, L. A., & DeSteno, D. (2008). Pride and perseverance: The motivational role of pride. Journal of Personality and Social Psychology, 94(6), 1007–1017. https://doi.org/10.1037/0022-3514.94.6.1007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.