Być może zdajesz sobie sprawę z tego, że sztuka to doskonały sposób na leczenie niepokoju i stresu u dzieci. Ale czy wiedziałaś jak istotna jest rola sztuki w rozwoju dziecka, zarówno poznawczym, jak i fizycznym? Czytaj dalej, aby poznać niesamowite korzyści płynące ze sztuki!
Rola sztuki w rozwoju dziecka jest o wiele bardziej istotna niż może Ci się wydawać. Aktywności artystyczne pomagają dzieciom uczyć się innych przedmiotów, takich jak czytanie i matematyka. Poza tym wspierają jego rozwój wzrokowy, ruchowy i społeczny.
Wykorzystywanie sztuki jako sposobu wyrazu jest wzbogacające, ponieważ dzieci mogą używać jej jako narzędzia komunikacji. Różne rodzaje sztuki mogą wyjawiać myśli, uczucia i zainteresowania dzieci.
Lina Idárraga, edukatorka i specjalistka w dziedzinie sztuk wizualnych dzieci, uważa, że sztuka pozwala dzieciom wyrażać ich uczucia. Sztuka może również być pomocna dla osób z niepełnosprawnościami.
Idárraga uważa, że dzieci komunikują swoje pomysły i uczucia przez muzykę, taniec i ekspresję ciała. Jeśli dorośli dowiedzą się w jaki sposób interpretować ten język, będą w stanie lepiej zrozumieć wewnętrzny świat dziecka.
Psycholodzy uważają również, że sztuka ma pozytywny wpływ na każdą osobę, bez względu na jej wiek. Mimo tego wczesne dzieciństwo to idealny etap na nauczenie dzieci różnych dyscyplin artystycznych. Wszystko dlatego, że kiedy są małe, ich mózgi są jak gąbki i z łatwością przyswajają informacje.
Istotna rola sztuki w rozwoju dziecka
1. Muzyka
Tworzenie muzyki i jej słuchanie pomaga dzieciom rozwijać ich umiejętności intelektualne, słuchowe, ruchowe oraz mowę.
Język muzyki jest uniwersalny, a małe dzieci, które dorastają słuchając muzyki uczą się lepiej dogadywać się z innymi dziećmi i rozluźniają się. Muzyka pobudza również ich umiejętności słuchania i inteligencję emocjonalną.
Muzyka dla dzieci to świetne narzędzie do nauki. Rymy i powtórzenia wraz z ruchami rąk to świetny sposób na poprawę słownictwa dzieci i lepsze zrozumienie znaczenia słów.
Śpiewanie piosenek z niemowlęciem i słuchanie z nim muzyki nie tylko wytwarza zmiany na poziomie fizjologicznym, ale również zachęca do nawiązywania silniejszej więzi emocjonalnej z rodzicami.
2. Literatura
Psycholodzy edukacyjni specjalizujący się we wczesnoszkolnej edukacji zgadzają się co do tego, że nawyk czytania trudno jest rozwinąć w okresie dorosłości. Okazuje się, że miłość do czytania można zaszczepić jedynie w dzieciństwie.
Czytanie dziecku to to jedno z najbardziej wzbogacających doświadczeń na świecie. Pomaga mu rozwijać takie umiejętności poznawcze jak pamięć, język i wyobraźnia.
Dzieci odkrywają niesamowity świat w książkach. Dzielenie się książkami i opowieściami z dziećmi już od wczesnych lat ich życia sprawia, że zaczynają postrzegać takie zajęcie jako rozrywkę, a nie pracę domową. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie później włączyć książki do ich zabaw oraz sposobów spędzania czasu wolnego.
Bez względu na to, czy dzieci zaczną czytać w szkole czy też nie, jeśli umiejętność ta ma się w pełni rozwinąć, musi być wspierana w domu. Poza tym, kiedy czytasz ze swoim dzieckiem, wzmacniasz więź, która Cię z nim łączy.
3. Rysowanie i malowanie
Rysowanie i malowanie to dwie bardzo korzystne aktywności. Pomagają między innymi rozwijać motorykę małą, pisanie, czytanie, kreatywność i poprawiają poczucie własnej wartości.
Poza tym rysowanie i malowanie to doskonały sposób na wyrażanie uczuć i emocji przez dzieci. Co więcej, odgrywa znaczącą rolę w rozwoju ich osobowości oraz dojrzałości psychologicznej.
Jeśli chcesz pobudzić w dziecku naturalną kreatywność, eksperci polecają dawać mu możliwość swobodnego rysowania i malowania. Dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie wyrażać swoją wyobraźnię i i kreatywność. Daj mu takie materiały jak kredki, glina, farby do malowania palcami i akwarele. Pozwól mu eksperymentować na tablicy, kartonie, płótnie, a nawet na ścianach.
“W umyśle i dłoniach malarza kryje się wszechświat.”
-Leonardo da Vinci-
4. Teatr
Udział w przedstawieniach teatralnych może pomóc dzieciom nauczyć się tak istotnych wartości jak szacunek i tolerancja.
Teatr dziecięcy pozwala dzieciom postawić się na miejscy postaci, które bardzo się od nich różnią. Tym samym uczą się identyfikować się z postaciami dzięki przeżywaniu ich doświadczeń. To pomaga im stać się bardziej otwartymi i empatycznymi osobami.
Teatr może również otwierać drzwi do wyobraźni i kreatywności.
5. Ekspresja ciała
Ruch i ekspresja ciała wywierają pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i zdrowy rozwój. Dzieci uczą się poruszać się z pewnością siebie i zachowywać swoją elastyczność oraz naturalną umiejętność poruszania się, biegania oraz skakania. Oprócz tego pomaga im wyrobić w sobie równowagę, koordynację oraz kontrolę nad ciałem.
Poza tymi umiejętnościami fizycznymi ekspresja ciała poprzez ruch wpływa korzystnie na ich inteligencję emocjonalną. Dodatkowo odbija się pozytywnie na ich umiejętnościach społecznych i kreatywnych.
Wykorzystywanie sztuki do wspierania rozwoju dziecka pozwala dziecku wyrażać siebie w taki sposób, jaki mu odpowiada. Jeśli masz w domu dziecko, jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz dla niego zrobić, to wspieranie jego umiejętności artystycznych.
“Wyobraźnia nie staje się wielka, póki ludzie, bazując na swojej odwadze i sile, nie zaczynają wykorzystywać jej do tworzenia.”
-Maria Montessori-