Czytanie książek małym dzieciom i płynące z niego korzyści

Czy czytanie książek małym dzieciom oferuje jeszcze więcej korzyści natury psychologicznej? Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak. Nawyk czytania książek małym dzieciom ułatwia im rozwój niektórych ich zdolności poznawczych. Obejmują one między innymi lepszą pamięć, kreatywność i empatię. A także stymuluje w niezwykły wręcz sposób ich wyobraźnię.
Czytanie książek małym dzieciom i płynące z niego korzyści

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Czytanie książek małym dzieciom to wspaniałe spotkanie pomiędzy narratorem, czytającym, dzieckiem, słuchaczem i nawet autorem. To sposób spędzania wolnego czasu, który przynosi niewyobrażalną wręcz ilość korzyści.

Czytanie książek małym dzieciom pomaga stymulować i rozwijać wyobraźnię maluchów. Pomaga także stworzyć dla nich spokojną przestrzeń i możliwość wzmocnienia relacji łączącej ich z rodzicami.

Ale czy czytanie książek małym dzieciom oferuje jeszcze więcej korzyści natury psychologicznej? Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak. Nawyk czytania książek małym dzieciom ułatwia im rozwój niektórych ich zdolności poznawczych. Obejmują one między innymi lepszą pamięć, kreatywność i empatię. A także stymuluje w niezwykły wręcz sposób ich wyobraźnię.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas czytania książek dzieciom jest to, że opowiadane przez nas historie powinny być jednocześnie zabawne, różnorodne i, co najważniejsze, czytane tuż przed snem. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu wyjaśnimy Ci wszystko, z czym wiąże się ten uroczy wspólny rytuał łączący rodzica ze swoją pociechą.

„W książkach jest więcej skarbów niż we wszystkich łupach piratów ukrytych na Wyspie Skarbów”.
Walt Disney

Czytanie książek małym dzieciom stymuluje znacząco proces symbolizacji

Symbolizacja, czyli proces symboliczny, to zdolność do tworzenia znaczenia poprzez obrazy, słowa, historie lub frazy. Jest to akt reprezentowania czegokolwiek za pomocą zdefiniowanego uprzednio symbolu.

Kiedy czytamy książki małym dzieciom, pomagamy im tworzyć obrazy w ich umyśle. Są one ściśle związane z opowiadaniami, które im prezentujemy. Innymi słowy, pomagamy im symbolizować i nadawać kształt wizualny słowom.

Czytanie książek małym dzieciom pomaga rozwijać teorię umysłu

Teoria umysłu to zdolność do reprezentowania zarówno naszego umysłu, jak i umysłów innych ludzi. Innymi słowy, jest to zdolność do myślenia w sposób taki, w jak naszym zdaniem myśli ktoś inny. To zdolność do przyjęcia perspektywy innej osoby i przeanalizowania jej refleksji, pragnień i punktów widzenia z naszej własnej perspektywy.

Kiedy zatem czytasz jakieś opowiadanie swojemu dziecku, będzie ono miało okazję myśleć tak jak bohaterowie tej opowieści. Zastanawia się ono wtedy, co by zrobiło, gdyby samo znalazło się w takiej właśnie sytuacji.

Czytanie przed spaniem

Co więcej, teoria umysłu pozwala ludziom przewidywać także różnego rodzaju sytuacje. Zapobiega to również nadmiernemu egocentryzmowi, ponieważ pozwala dziecku wyobrazić sobie, że jest ono także kimś innym. Dzieci rozwijają tę umiejętność u siebie w wieku 4 lat. Ale nawet czytanie książek małym dzieciom pozwala mu stymulować rozwój tej jakże przydatnej w życiu każdego z nas cechy.

„Czytanie jest jedynie substytutem myślenia przez siebie samego. Oznacza to, że ktoś inny może kierować Twoimi myślami.”
-Arthur Schopenhauer-

Czytanie sprzyja stymulowaniu wyobraźni

Kiedy czytasz swoim dzieciom książki lub opowiadania, pomagasz im tworzyć nowe przestrzenie i całe skomplikowane światy w ich własnych umysłach. Kiedy słuchają one snutej przez Ciebie opowieści, wyobrażają sobie, że zostają przeniesione do innych miejsc i epok. Innymi słowy, budują w swojej głowie całkowicie fikcyjne scenariusze. W konsekwencji sprzyja to dekontekstualizacji lub łamaniu sztywności umysłowej poprzez rozwój wyobraźni.

Czytanie zachęca do budowy “rusztowań” w umyśle dziecka

Koncepcja rusztowania jest powszechnie stosowaną techniką w psychologii rozwojowej skierowanej w stronę małych dzieci. Odnosi się ona do poprawienia orientacji, a także zapewnienia pomocy i odpowiednich informacji, które dzieci otrzymują od swoich rodziców lub wychowawców. Pomaga to w ten sposób kierować ich dalszym rozwojem. Innymi słowy, rusztowanie jest podstawową strukturą, na której budujemy większe i bardziej znaczące budowle.

Matka czyta dziecku

Czytanie książek małym dzieciom pomaga im dłużej i głębiej zastanawiać się nad usłyszanymi słowami. A to z kolei stymuluje procesy myślowe. Gdy dzieci słuchają Twoich opowieści, znajdują zarazem odpowiedzi na niektóre z wiszących nad ich głowami pytań. Co więcej, historie bohaterów książek często zawierają ważne dla dzieci lekcje życia.

Inne korzyści oferowane przez czytanie książek małym dzieciom

Jak zapewne zdążyłeś się już zorientować, czytanie książek małym dzieciom niesie ze sobą naprawdę wiele trudnych do przecenienia zalet. Do tych, o których już wspomnieliśmy powyżej, możemy dodać także ułatwienie procesu rozumienia, zwiększenie zasobu słownictwa i, oczywiście, zwiększony poziom empatii. Czytanie dzieciom oferuje także możliwość odkrycia nowych punktów widzenia.

Nawyk czytania małym dzieciom sprzyja ich dalszemu rozwojowi. Stwarza także podstawy dla bardziej zaawansowanych struktur poznawczych i funkcji, które będą rozwijać się u nich nieco później. Czytanie opowieści to coś znacznie więcej, niż tylko czas spędzony razem z dzieckiem. Czytanie książek dziecku to podróżowanie, tworzenie swoistej magii między narratorem, a słuchaczem. Czytać dla dziecka to dać mu skrzydła, na których będzie ono w stanie latać.

„Książki są najspokojniejszymi i najbardziej stałymi przyjaciółmi. Są też najbardziej dostępnymi i najmądrzejszymi doradcami i najbardziej cierpliwymi nauczycielami.”
-Charles William Elliot-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.