Kolorowanie mandali - jakie korzyści przynosi?

Kolorowanie mandali - jakie korzyści przynosi?
Cristina Calle Guisado

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Calle Guisado.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Kolorowanie mandali daje nam możliwość pracy nad naszą uwagą i osiągnięcia stanu odprężenia bez względu na wiek. W rzeczywistości w księgarniach znajdziemy wiele kolorowanek dla dorosłych, które stały się popularnym zjawiskiem wydawniczym.

W dzieciństwie celem większości naszych zajęć jest zabawa, ale w miarę, jak dorastamy i mamy coraz mniej czasu jesteśmy zmuszeni odstawić ją na bok. Ponadto powoduje to, że jesteśmy bardziej zestresowani, ponieważ nie potrafimy się zrelaksować. Kolorowanie mandali może nam bardzo pomóc.

Wielu z nas, gdy byliśmy dziećmi przez wiele godzin używając naszych kredek malowało naszych ulubionych bohaterów, krajobrazy lub inne rysunki. Robiliśmy to bez oceniania wyniku, skupiając się wyłącznie na przyjemności kolorowania.

Ze względu na korzyści płynące z wykonywania tej czynności, duża liczba terapeutów projektuje mandale przeznaczone dla dorosłych, ponieważ znają ich liczne i niezwykłe korzyści. Kolorowanie tych geometrycznych rysunków pomaga nam zredukować stres, osiągnąć spokój, skupić się na tu i teraz, a przede wszystkim połączyć się z samym sobą.

Podczas kolorowania mandali udajemy się w podróż ku naszej esencji, oświetlając obszary nas samych, które do tej pory pozostawały ukryte. W ten sposób pozwalamy kiełkować mądrości naszej nieświadomości.

mandala

Mandala i jej historia

Mandale są figurami geometrycznymi, które mają wiele wariantów i występują praktycznie we wszystkich kulturach. Pochodzą z Indii, a ich dosłowne tłumaczenie to “święty krąg”. Są symbolem uzdrowienia, jedności, zjednoczenia i integracji.

W wielu kulturach mandale do rysowania i kolorowania to duchowy rytuał, który ułatwia “wewnętrzne oświecenie”. Jednak dla Carla Junga, jednego z największych szwajcarskich psychiatrów w historii, te figury mają leczniczy efekt, który daje spokój i ukojenie.

Mandale mogą różnić się kolorami i wzorami, ale wszystkie składają się z centralnego rysunku i różnych kształtów w czterech rogach. Dlatego też uważa się, że na poziomie psychologicznym mogą reprezentować całość naszej istoty. Według niektórych zwolenników tej praktyki, każda osoba reaguje na nie instynktownie, niezależnie od wieku, płci, rasy, kultury.

Magia mandali, a zarazem ich terapeutyczna moc, polega na tym, by dać się ponieść nieświadomości, nie martwiąc się o ostateczny wynik. Nie martwiąc się, czy robią to dobrze czy źle, czy mandala jest piękna czy brzydka… Musimy po prostu być obecni i skupieni, dając nam samym wolność kolorowania tak, jak chcemy.

Kolorowanie mandali jest nie tylko dla dzieci

Kolorowanie to coś, co zazwyczaj wiążemy z dzieciństwem. W miarę, jak dorastamy odstawiamy na bok kolorowe kredki i zakreślacze i używamy ich jedynie do notatek lub raportów.

Jednak, jak już widzieliśmy wcześniej, ta rozrywka może być bardzo korzystna. Nie tylko dlatego, że generuje dobre samopoczucie i spokój, ale także dlatego, że stymuluje różne obszary mózgu związane z umiejętnościami motorycznymi, zmysłami i kreatywnością.

“Kolorowanie sprawia, że dorosły znowu czuje się jak dziecko, przenosi go do szczęśliwszej i spokojniejszej epoki. Przypominanie sobie tych chwil pomaga nam się zrelaksować, a nawet spojrzeć na przyszłość z większym optymizmem”.

kredki i mandala

Pomimo tego, czego nauczyliśmy się o sztuce i kolorze, nie istnieje poprawny lub niepoprawny sposób kolorowania. Jednym z pozytywnych aspektów kolorowania jest to, że jest bardzo łatwy dla każdego, nawet jeśli dana osoba nie ma zdolności artystycznych ani doświadczenia.

Kolorowanie mandali może być uważane za akt medytacji, ponieważ pomaga nam skupić się na działaniach, które wykonujemy i obudzić naszą kreatywność. W tych chwilach wszystko znika i jesteśmy obecni tylko my i rysunek.

Wiele badań wykazało pozytywne efekty mandali na ludzką psychikę. Psycholodzy i arteterapeuci polecają tę aktywność, a nawet ją praktykują, doświadczając jej korzyści na sobie. Dlatego kolorowanki dla dorosłych stały się bestsellerem.

Ludzie, którzy chcą czerpać korzyści z tej aktywności powinni wiedzieć, że kolorowanie mandali pomaga nam połączyć się z naszym wewnętrznym dzieckiem. Dlatego jeśli uważasz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy w radzeniu sobie ze stresem lub lękiem, nie wahaj się sięgnąć po mandale.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.