Interpretowanie emocji innych ludzi: kwestia zaufania

Emocje - interpretowanie emocji innych ludzi

Czy wiesz, jak ważne jest interpretowanie emocji innych ludzi? Czy potrafisz to robić? Każdego dnia widzisz dziesiątki lub setki wyrazy twarzy innych ludzi. Te wyrazy twarzy sprawiają, że reagujesz w określony sposób, w zależności od tego jak je interpretujesz.

Jednak czy prawidłowo interpretujesz mimikę innych ludzi? W jakim stopniu ufasz swojemu osądowi? Do jakiego stopnia Twoja pewność w rozpoznawaniu ekspresji emocji zależy od informacji percepcyjnych lub innych informacji niepercepcyjnych?

Nie ma wątpliwości, że pozwala to uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Jednak przy wielu okazjach pozory mogą mylić. W tym artykule przedstawimy jak ważne jest interpretowanie emocji innych ludzi,

Zespół z Uniwersytetu w Genewie badał jak bardzo jesteśmy pewni naszej zdolności, jeśli chodzi o interpretowanie emocji innych ludzi. Ponadto naukowcy badali, które obszary mózgu aktywują się w tym procesie. Ich wyniki pokazały, że nasza interpretacja emocjonalna wynika bezpośrednio z doświadczeń przechowywanych w naszej pamięci.

Jednak te doświadczenia czasami wprowadzają nas w błąd. Innymi słowy, przeszłość nie jest doskonałym czynnikiem prognostycznym jeśli chodzi o przyszłość. Ten zespół opublikował wyniki badania w czasopiśmie Social, Cognitive and Affective Neuroscience w grudniu 2018 r.

Interpretowanie emocji innych ludzi

Każdego dnia podejmujesz dziesiątki lub setki decyzji. Wszystkie z nich oznaczają pewien stopień zaufania do kogoś lub czegoś. Jednak zaufanie to nie zawsze gwarantuje poprawność podjętej decyzji. Czasami podejmujesz złe decyzje, nawet jeśli byłeś całkowicie pewien tego, że zrobiłeś to właściwe. Dzieje się tak we wszystkich aspektach naszego życia.

Jeśli chodzi o interakcje społeczne, nieustannie interpretujesz mimikę osób wokół Ciebie. W tym sensie świadomość subiektywności jest najważniejsza, jeśli chodzi o interpretowanie emocji innych ludzi.

Mając to na uwadze, naukowcy byli zainteresowani badaniem tego, jak bardzo jesteśmy pewni naszych interpretacji zachowań emocjonalnych innych ludzi. Ponadto chcieli również odkryć, które obszary mózgu aktywują się podczas tych interpretacji.

Naukowcy postanowili zmierzyć zachowania związane z zaufaniem. Poprosili 34 uczestników o zinterpretowanie kilku twarzy, które pokazały mieszankę pozytywnych i negatywnych emocji. Każda twarz była otoczona dwoma różnymi poziomymi paskami . Niektóre twarze wyglądały na szczęśliwe lub wściekłe, podczas gdy inne były bardziej niejednoznaczne.

Kobieta z różnymi wyrazami twarzy

Uczestnicy musieli najpierw określić, jakie emocje ma każda ze 128 reprezentowanych twarzy. Następnie uczestnicy musieli wybrać, który z dwóch pasków był najgrubszy. Wreszcie, dla każdej podjętej decyzji musieli wskazać poziom zaufania do swojego wyboru. Skala wahała się od 1 (niezbyt pewnie) do 6 (bardzo pewnie). Paski zostały użyte do oceny ich zaufania do percepcji wzrokowej, która w tym przypadku służy jako mechanizm kontrolny.

Szokujące wyniki

Wyniki zaskoczyły naukowców. Według naukowców średni poziom ufności rozpoznawania emocji był większy niż poziom percepcji wizualnej. Jednak uczestnicy popełnili więcej błędów w rozpoznaniu emocji.

Naukowcy wyjaśnili, że uczenie się rozpoznawania emocjonalnego nie jest tak łatwe, jak uczenie się percepcyjnego osądzania. Druga osoba mogłaby kłamać, być nieszczera lub unikać wyrażania swoich emocji twarzy z powodu konwencji społecznych. Dlatego trudniej jest poprawnie ocenić naszą pewność w związku z tym, w jaki sposób interpretujemy emocje innych ludzi bez żadnych innych komentarzy, które mogłyby nas pomóc je ocenić.

Ponadto musisz bardzo szybko interpretować emocje innych ludzi, ponieważ wyrazy twarzy trwają krótko. Dlatego możesz czuć, że Twoje pierwsze wrażenie jest poprawne i ufasz swojej ocenie, jeśli chodzi o interpretację rozzłoszczonej twarzy. Z drugiej strony, ocenianie spostrzeżeń jest procesem dłuższym.

Twoja pamięć wpływa na Twoją pewność siebie

Korzystając z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, naukowcy zbadali mechanizmy neuronalne tego procesu rozpoznawania emocji. Wyjaśnili, że gdy uczestnicy oceniają poziome kreski, aktywowane są percepcja (obszary wzrokowe) i obszary uwagi (obszary czołowe).

Jednak oceniając ich zaufanie do rozpoznawania emocji, aktywowano obszary związane z pamięcią autobiograficzną i kontekstową, takie jak zakręt przyhipokampowy i zakręt obręczy.

Różne emocje

Pokazuje to, że systemy mózgowe przechowujące osobiste i kontekstowe wspomnienia są bezpośrednio zaangażowane w rozpoznawanie emocji. Ponadto naukowcy wyjaśnili, że to one określają jak dokładnie interpretujemy mimikę twarzy i naszą pewność tej interpretacji.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bègue, I., Vaessen, M., Hofmeister, J., Pereira, M., Schwartz, S., & Vuilleumier, P. (2018). Confidence of emotion expression recognition recruits brain regions outside the face perception network. Social Cognitive And Affective Neuroscience14(1), 81-95. doi: 10.1093/scan/nsy102
Scroll to Top