Inteligencja wieloogniskowa: co to jest?

Teoria wieloogniskowej inteligencji rozważa budowę myśli, przyglądając się różnym procesom zachodzącym w umyśle. Zasadniczo ma uczyć nas zarządzania naszymi myślami i uczynienia ich konstruktywnymi.
Inteligencja wieloogniskowa: co to jest?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2020

Inteligencja wieloogniskowa to teoria stworzona przez psychiatrę i psychoterapeutę Augusto Cury’ego. Analizuje, w jaki sposób budujemy myśli i jaki ma to wpływ na nasze samopoczucie emocjonalne. Jest to podejście egzystencjalne, a jego celem jest przede wszystkim nauka zarządzania umysłem w konstruktywny sposób.

Nasz sposób myślenia, w tym sposób przetwarzania informacji, do których mamy dostęp, ma decydujący wpływ na to, gdzie umieszczamy się w świecie. Jest to decydujący czynnik dla rozwoju naszych postaw i zachowań.

Tak więc, właściwie wykorzystana inteligencja wieloogniskowa pomaga prawidłowo zarządzać produkcją myśli. W rezultacie możemy przyjąć bardziej konstruktywne postawy i zachowania, skoncentrowane na celach, które są dla nas najbardziej korzystne i pozytywne.

Inteligencja wieloogniskowa

Inteligencja wieloogniskowa jest definiowana jako wynik interakcji między strukturami psychodynamicznymi, które istnieją w naszym umyśle.

Kobieta ma myśli negatywne

Mówiąc prościej – mózg wykonuje wiele procesów. Sposób, w jaki się one ze sobą łączą, prowadzi do tego, co nazywamy inteligencją wieloogniskową.

Inteligencja wieloogniskowa wyróżnia cztery procesy:

  • Konstrukcja myśli.
  • Transformacja energii psychicznej.
  • Samotrening.
  • Organizacja pamięci oparta na świadomej i nieświadomej historii.

Naszą istotą jest byt, który kieruje wszystkimi tymi procesami i nimi zarządza. Innymi słowy, każdym z nich można kierować świadomie.

Teoria zakłada, że ​​osiągamy to, gdy jesteśmy w stanie przeprowadzić krytyczną analizę. Pozwala nam to zobaczyć fakty z różnych punktów widzenia. Pozwala także przypisać znaczenie wszystkim negatywnym wydarzeniom.

Podstawy teorii

Teoria inteligencji wieloogniskowej opiera się na filozofii i psychologii egzystencjalnej, a także na archetypowej psychoanalizie. Jest to perspektywa, która ma skłaniać do logicznego myślenia. W ten sposób możemy przeanalizować, w jaki sposób niektóre myśli pochodzą od innych, jak w reakcji łańcuchowej.

Pozytywnym aspektem tego procesu jest to, że możemy przechwycić jedno z „ogniw” łańcucha i zatrzymać go, by w ten sposób zapobiec wpływowi, jaki mogłyby mieć na nas inne potencjalne negatywne myśli.

Inteligencja wieloogniskowa ma na celu zadawanie pytań, kwestionowanie i analizowanie wszystkich niepokojących myśli, które przychodzą nam do głowy. Byłby to wynik naszej emocjonalnej historii, zarówno po stronie świadomej, jak i nieświadomej.

Zgodnie z tą teorią wystarczy zaledwie pięć sekund, aby myśli wprowadzające niepokój i myśli przewidujące cierpienie pozostawiły pewien negatywny ślad w naszym mózgu.

Otwieranie okna

Przechowujemy nasze mentalne „zapisy” w korze mózgowej, co otwiera rodzaj „okna” o niszczycielskim działaniu. Oto przykład.

Wyobraź sobie, że musisz publicznie przedstawić prezentację i uważasz, że wszystko pójdzie nie tak. W rezultacie w ciągu zaledwie pięciu sekund otworzy się to „okno” i zaczniesz przewidywać całą serię negatywnych sytuacji, które z kolei wywołają wszelkiego rodzaju destrukcyjne emocje.

Jeśli przeciwstawisz się temu scenariuszowi, zwracając się ku racjonalnemu myśleniu, teoria ta mówi, że będziesz w stanie zapobiec otwarciu „okna”.

Stwierdza również, że z biegiem czasu i dzięki ćwiczeniom można zdobyć wystarczające umiejętności, aby w pierwszej kolejności zapobiec pojawieniu się negatywnego myślenia. Na tym właśnie polega inteligencja wieloogniskowa.

Trening inteligencji wieloogniskowej

Augusto Cury zaproponował różne działania mające na celu ćwiczenie wieloogniskowej inteligencji. Wszystko opiera się na zatrzymaniu się i uświadomieniu sobie myśli, które motywują nasze działania. Nazywa się to „zarządzaniem myślami”. Zalecane działania są następujące:

Głowa z kołami zębatymi w środku
  • Odpoczynek przez krótkie okresy. Musisz poświęcić kilka minut na relaks, kilka razy w ciągu dnia. Przez kilka minut oddychaj głęboko i pomyśl o znaczeniu i logice tego, co robisz lub zamierzasz zrobić.
    Podkreśl pozytywne bodźce. Chodzi o trenowanie koncentrowania uwagi głównie na pozytywnych rzeczach, które spotykają Cię każdego dnia.
  • Konstruktywne i kreatywne działania. Czytanie, pisanie, uprawianie sztuki w dowolnej formie lub wykonywanie szlachetnych czynności, takich jak uprawa roślin lub dbanie o środowisko. Wszystko to pomaga umysłowi stać się bardziej elastycznym i konstruktywnym.
  • Prawidłowy odpoczynek. W żadnym wypadku nigdy nie należy ograniczać godzin snu. Bardzo ważne jest również rozróżnienie między czasem pracy a czasem odpoczynku. Ten ostatni – odpoczynek – traktuj jak święty czas.

Inteligencja wieloogniskowa – kontrolowanie swoich myśli

  • Kontroluj swoje myśli przewidując. Uważaj na pomysły, które przewidują wymyślone rzeczy, które Twoim zdaniem mogą się wydarzyć w przyszłości. Jedyną rzeczą, którą należy martwić się w kwestii przyszłości, jest ustalanie celów lub projektów, a nie wyobrażanie sobie możliwych przyszłych scenariuszy. Kiedy Twoja wyobraźnia zaczyna buntować się, poświęcić temu czas.
  • Zachowaj świadomość jakości swoich myśli. Uważaj na niepokojące myśli, które próbują zaatakować Twój umysł, a następnie przeanalizuj je krytycznie.

Wszystko to jest sposobem na trenowanie naszych myśli, a jednocześnie przekształcanie destrukcyjnych emocji.

Jak zakłada inteligencja wieloogniskowa Augusto Cury’ego, z biegiem czasu wszystkie te czynności powinny prowadzić do osiągnięcia bardziej inteligentnego, spokojnego, spokojnego i konstruktywnego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Suárez, C. S., & Barrios, L. (2012). El cerebro triuno y la inteligencia ética: matriz fundamental de la inteligencia multifocal. Praxis, 8(1), 147-165.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.