Wegetariański styl życia: dlaczego ludzie go wybierają?

Jakie przekonania i zasady skłaniają ludzi do zostania wegetarianami? W tym artykule przyjrzymy się temu stylowi życia.
Wegetariański styl życia: dlaczego ludzie go wybierają?
Laura Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wegetariański styl życia staje się coraz bardziej popularny. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby wegetarian. Chociaż termin ten jest powszechnie znany, czy wiesz, co on właściwie oznacza? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Według Międzynarodowej Unii Wegetariańskiej (IVU) wegetarianizm polega na przestrzeganiu diety opartej na warzywach, z różnymi wariantami w zależności od tego, czy dieta obejmuje, czy wyklucza produkty mleczne, jaja i miód.

Ale jakie przekonania i zasady motywują ludzi do podjęcia decyzji o wprowadzeniu takich zmian do ich diety? IVU stwierdza, że ​​wegetarianizm to nie tylko dieta, ale także styl życia.

A więc najpierw przyjrzyjmy się, jak powstał wegetariański styl życia.

Jak narodził się wegetarianizm i wegetariański styl życia?

Pojęcia wegetarianizm i wegetarianin pojawiły się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1887 r. Wraz z pierwszym stowarzyszeniem wegetariańskim na świecie – Towarzystwem Wegetariańskim. Do tego czasu termin „dieta warzywna” był używany w odniesieniu do diety opartej wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego.

Danie wegetariańskie

Później pojawiły się podobne stowarzyszenia w innych krajach, takich jak Niemcy i Holandia, oparte na tych samych zasadach, co Towarzystwo Wegetariańskie. W wyniku boomu w 1908 r. powstała Międzynarodowa Unia Wegetariańska, organizacja non-profit, której celem jest promowanie wegetarianizmu.

Obecnie wegetariański styl życia wciąż się rozwija, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na wegetarianizm, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Vegetarian Resource Group (VRG) w 2006 r., która szacuje, że 6,7% światowej populacji to wegetarianie.

Odmiany wegetarianizmu

Według Międzynarodowej Unii Wegetariańskiej (IVU) istnieją różne odmiany wegetarianizmu, różniące się rodzajem diety, której przestrzegają wegetarianie.

  • Owowegetarianizm – dieta wegetariańska rozszerzona o jajka.
  • Laktowegetarianizm – w diecie wegetariańskiej zawarte są produkty mleczne.
  • Laktoowowegetarianizmdieta wegetariańska obejmująca zarówno jajka, jak i nabiał.
  • Weganizm – z diety wykluczone są wszystkie pokarmy pochodzące od zwierząt (miód, mleko, ser i jajka).

Fundamentalne motywy

Omówimy teraz fundamentalne zasady, na których opiera się wegetariański styl życia.

  • Zdrowie. Wegetarianie uważają, że zdrowa i ekologiczna dieta to dieta oparta na warzywach. W swoim menu wykluczają mięso, ponieważ nie uważają go za niezbędny pokarm.
  • Powody ekologiczne. Niektórzy wegetarianie twierdzą, że ekstensywne i intensywne metody hodowli zwierząt gospodarskich są jednymi z głównych przyczyn degradacji naszej planety. Wskazują na dane, takie jak badanie FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), które stwierdza, że ​​sektor hodowlany generuje więcej gazów cieplarnianych niż przemysł transportowy. Byłaby to zatem jedna z głównych przyczyn globalnej zmiany klimatu.
  • Religia. Niektóre religie promują wegetariański styl życia. Przykładem tego jest religia hinduska, która stwierdza, że ​​krowy są świętymi i godnymi czci zwierzętami. Z tego powodu hindusi uważają, że nie należy wykorzystywać krów do celów spożywczych.
  • Etyka. Inni ludzie decydują się na wegetariański styl życia ze względów etycznych. Bronią praw zwierząt, ponieważ uważają zabijanie zwierząt na żywność za nieetyczne. Wskazują w szczególności na nadużywanie i wykorzystywanie zwierząt wyłącznie w celu wytwarzania produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (żywność, przedmioty, ubrania itp.). Oprócz tego bronią praw zwierząt do godnego życia i śmierci.

Z jakimi innymi czynnikami wiąże się wegetariański styl życia?

Podsumowując, jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe motywy, łatwo zauważymy, że diety wegetariańskiej nie można uznać za coś opartego wyłącznie na wartości odżywczej. To także wyraźna postawa i styl życia.

Wegetariański styl życia

Możliwe – a także prawdopodobne – że wegetarianie odrzucają także inne sposoby wykorzystywania zwierząt do produkcji dóbr konsumpcyjnych.

Podobnie ludzie prowadzący wegetariański styl życia mogą być nieprzychylni niektórym czynnościom lub niechętnie chodzić do niektórych miejsc.

Przykładem może być restauracja, w której w menu nie ma wegetariańskich dań. Innymi przykładami są walki byków, cyrk i inne wydarzenia, w których zwierzęta są wykorzystywane w celach rozrywkowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Appleby P, Roddam A, Allen N, Key T. Comparative fracture risk in vegetarians and nonvegetarians in EPIC-Oxford. Eur J Clin Nutr. 2007;61:1400-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.