Odpoczynek - Twój mózg na niego zasługuje

Odpoczynek - Twój mózg na niego zasługuje

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2017

Nie da się żyć w ciągłym stresie i pośpiechu, ponieważ ani ciało, ani umysł nie są w stanie długo przebywać w stanie podwyższonej aktywności. Potrzebny im odpoczynek.

Jeżeli nie odpoczywamy dostatecznie, zużywa się za dużo energii, a w miarę upływu godzin i dni spada wydajność. Jednak świat, w którym żyjemy skłania do ciągłej rywalizacji, przez co nawet jeśli czujemy, że należy nam się odpoczynek, nie umiemy go sobie zapewnić.

Postępując w ten sposób i pozostając w przekonaniu, że odpoczynek to strata czasu, robimy krok w stronę cierpienia z powodu zaburzeń lękowych.

Ćwiczenie różnych technik relaksacyjnych czy uprawianie jogi trzy razy w tygodniu niczego nie zmieni, jeśli nie potrafisz zapewnić sobie krótkiej chwili spokoju w ciągu dnia.

Trudno jest przestać myśleć o zmartwieniach, które ciągle przepływają przez Twój umysł. Dzieje się tak między innymi dlatego, że tak naprawdę nie umiesz odpoczywać. Czy pamiętasz dzień, kiedy nie telefon nie zabierał całej Twojej uwagi? Kiedy ostatni raz udało Ci się zrobić coś, co naprawdę lubisz?

Odsunięcie się od codziennych problemów nie jest luksusem, jest koniecznością.

Twój umysł zasługuje na odpoczynek

Nie musisz jechać na wakacje, żeby odpocząć. Prosty weekend, dzień lub kilka godzin wystarczy, żeby oderwać się od otaczającego zgiełku, w którym łatwo można poczuć się jak w pułapce. Problem polega na tym, jak spędzasz wolny czas. Czy na pewno umiesz się wyłączyć?

W Twoim umyśle pewnie wciąż unoszą się projekty, które straszą nadchodzącymi terminami, rzeczy do zrobienia w poniedziałek, ludzie, do których musisz zadzwonić i kilka innych obowiązków, które uniemożliwiają Ci odpoczynek w ciągu tych kilku wolnych dni.

Odkładanie na bok wszystkich przytłaczających rzeczy sprawia, że czujesz się nieodpowiedzialnie, nawet jeśli nie możesz nic zrobić, dopóki nie wrócisz do pracy w poniedziałek.

Przez to weekend staje się niczym więcej, jak tylko niekończącym się oczekiwaniem na poniedziałek, oczywiście z nieodłącznym stresem i poczuciem niepokoju.

Umysł zasługuje na odpoczynek

Odpoczynek, który przynosi zmęczenie

Możesz wypocząć i dobrze wykorzystać czas, gdy nie jesteś w pracy, wykonując różne czynności i myśląc w sposób odmienny niż robisz to w dniach, w których ciąży na Tobie odpowiedzialność za wykonaną pracę.

W wolny dzień możesz wstać o innej godzinie i nie musisz jeść śniadania w pośpiechu, tak jak robisz to codziennie, kiedy zaraz wybiegasz do pracy. Nie jest łatwo wyrwać się z rutyny. Z tego powodu popełniały mnóstwo błędów, zawsze gdy w końcu nadejdzie czas na zasłużony odpoczynek.

Główny problem polega na tym, ze staramy się wszystko zaplanować, nie pozostawiając miejsca na improwizację, co oznacza, że coś nieoczekiwanego stanowi konflikt. Nie odkładamy telefonów na bok, nie wyłączamy, ani przełączamy ich w tryb samolotowy. Nigdy nie odważylibyśmy się spróbować czegoś nowego, zrobić coś szalonego. Pytanie brzmi – dlaczego?

Wyraźny przykład tego można zaobserwować podczas wakacji, kiedy większość z nas ma kilka dni urlopu. Choć powinien to być przyjemny czas, najczęściej kończy się na torturach. Spotkania rodzinne, odwiedziny u bliskich, wyjazdy z dala od domu, aby skorzystać z kilku dni wolnych od pracy… to za dużo!

Wzięcie urlopu nie jest czynnością regenerującą samą w sobie.

Pamiętaj o tym podczas odpoczynku. Czy istnieje lepszy moment na uwolnienie się od stresu niż czas, kiedy nie musisz pracować? Wypełniasz swój wolny czas ze strachu, że nie będziesz wiedzieć, co robić, gdy nie będziesz mieć nic do zrobienia.

W rzeczywistości musisz po prostu pozwolić sobie na trochę swobody. Może masz ochotę spędzić dzień w domu, czytając, oglądając telewizję lub robiąc coś zupełnie nieproduktywnego. W porządku. Nie czuj się z tego powodu źle. Zasługujesz na to.

umysł-cyrk

Odpoczynek i jego zalety

Może myślisz, że odpoczynek to marnowanie czasu, a pomijanie przerw czyni Cię bardziej produktywnym i pozwala lepiej wykonać pracę. Nic bardziej mylnego. Intensywna praca bez przerw uniemożliwi Ci osiągnięcie najlepszych wyników.

Przeciwnie – sprawi, że problemy, takie jak stres, niepokój i depresja pojawiają się szybciej niż Ci się wydaje. Może zamiast tego wolisz dowiedzieć się więcej o zaletach wypoczynku?

  • Odpoczynek pobudza kreatywność. Jeśli do pracy potrzebujesz wymyślnej wyobraźni, to gdy tracisz inspirację, najbardziej cierpi na tym właśnie Twoja praca. Bycie upartym nie pomoże. Musisz się zrelaksować, zrobić coś, co lubisz, na chwilę odłożyć zadanie na bok. Nie marnujesz czasu, bo kiedy wrócisz do pracy, nie uderzysz znów w ścianę, która poprzednio tam wyrosła. Wszystko przyjdzie Ci znacznie łatwiej.
  • Poprawia umiejętność osądzania sytuacji i podejmowania decyzji. Podejmowanie decyzji jest ważną częścią życia, ponieważ może zabrać Cię dalej lub bliżej tego, na czym Ci zależy. Kiedy Twój umysł jest przepełniony, jasne spojrzenie na sytuację nie jest możliwe, przez co analiza możliwych opcji jest utrudniona, a Ty nie odczujesz zadowolenia z wyniku Twojej decyzji.
  • Zmniejsza stres i niepokój. Dobry odpoczynek zmniejsza także Twój poziom aktywności. Kiedy cierpisz z powodu stresu, wzrasta poziom kortyzolu, który wpływa negatywnie na organizm, szczególnie jeśli staje się chroniczny. Ból głowy, obniżona odporność, problemy trawienne i przewlekłe zmęczenie to tylko kilka przykładów.
  • Sprawia, że odczuwasz więcej szczęścia. Kiedy negatywne wzorce myślowe znikają z Twojego umysłu, zaczyna on uwalniać endorfiny, znane jako hormony szczęścia. W rezultacie możesz cieszyć się tym, co dzieje się wokół Ciebie i poczuć większe opanowanie i spokój.

Wypoczynek zwiększa wydajność i koncentrację, a jednocześnie zmniejsza blokady psychiczne.

Umsył porośnięty roślinnością

Postaw na odpoczynek

Jeśli pozwolisz sobie na prawidłowy odpoczynek, wydajność Twojej pracy wrośnie. Poczujesz przypływ energii i optymizmu każdego dnia. A jeśli wrócisz do swojej rutyny i zaczniesz odczuwać wyczerpanie, będzie to oznaczać, że tak naprawdę się nie relaksujesz.

Obsesyjne planowanie zajęć na wakacje i chęć zrobienia zbyt wielu rzeczy nie oznacza, że wolny czas zostanie wykorzystany najlepiej. Nie planuj wszystkiego. Po prostu pozwól, żeby czas płynął, a przede wszystkim ciesz się z wolnej chwili.

Jeśli wykonywanie obowiązków uważasz za dobrze wykorzystany czas, to dlaczego zasłużony i niezbędny odpoczynek jest dla Ciebie stratą czasu? Jeśli nie doceniasz weekendów i wakacji, na które tak bardzo czekasz, może Twoje oczekiwania są zbyt wysokie.

Pamiętaj, że wolny czas ma początek, ale ma również swój koniec.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.