Inteligencja seksualna: umiejętność, której wszyscy musimy się nauczyć

Inteligencja seksualna nie ma nic wspólnego z Twoją sprawnością fizyczną. Wiąże się z Twoją hojnością, uczciwością i inteligencją, która przełamuje uprzedzenia, lęki i stereotypy.
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2023

Żyjemy w pozornie nowoczesnym społeczeństwie, które jednak traktuje seks w zniekształcony sposób. Wystarczy spojrzeć na potęgę przemysłu porno, który jest niemal głównym i jedynym źródłem edukacji w tej dziedzinie dla naszych młodych ludzi. Dlatego też tak ważna jest inteligencja seksualna. Nasze społeczeństwo powinno się nauczyć, jak ją rozwinąć.

Mówimy o rodzaju inteligencji, która zaczyna się od wzajemnego szacunku, uczciwości i wiedzy na swój temat. W obszarze, który określamy jako „naturalny”, jakim jest seks, wciąż istnieje nadmiar uprzedzeń, fałszywych mitów i niebezpiecznych koncepcji.

Często zapominamy, że najważniejszym organem w każdym spotkaniu seksualnym jest mózg. Przeoczamy, że uprzedzenia i niepewność często ograniczają możliwość posiadania satysfakcjonującego życia seksualnego. Zdarza nam się również zapomnieć, że bez szacunku dla drugiej strony seks nie ma znaczenia.

Posiadanie i rozwój inteligencji seksualnej wymaga czasu i woli. Zmusza nas przede wszystkim do wyjścia poza stereotypy, pewne przekonania (na przykład religijne) i strony internetowe dla dorosłych. W społeczeństwie, które przekazuje nam tak sprzeczne wiadomości na temat seksu, jesteśmy zobowiązani do samodzielnego rozwijania odpowiednich umiejętności.

Dobrym kochankiem można się stać, ale nie urodzić.

Starsza kobieta przytula partnera
Nauka twierdzi, że starsi dorośli często cieszą się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Inteligencja seksualna – jej klucz

Poniższe dane mogą Cię zaskoczyć. Według badań przeprowadzonych przez University of Minnesota (USA) znaczna część populacji w wieku od 60 do 80 lat wykazuje to, co eksperci nazywają inteligencją seksualną. Kompetencja ta wykracza poza własne umiejętności fizyczne w akcie seksualnym. Wiąże się z umiejętnościami, szczodrością i dobrą komunikacją.

Podkreśla to dwa kluczowe aspekty. Po pierwsze, seksualność u osób w starszym wieku może być tak samo wzbogacająca i satysfakcjonująca jak w młodości. Drugi aspekt dotyczy znaczenia obalenia kolejnego mitu. Ludzie nie rodzą się dobrymi kochankami, ale uczą się tego przez lata, zdobywając doświadczenie.

Inteligencja seksualna to rodzaj uczenia się związany z trzema określonymi obszarami. Po pierwsze bycie obiektywnym i wrażliwym znawcą wszystkiego, co dotyczy seksualności. Po drugie, dobra znajomość samego siebie. Ostatnim obszarem jest możliwość nawiązania lepszego kontaktu z partnerem.

Odnalezienie prawdziwej satysfakcji w tym obszarze wymaga holistycznego podejścia. Obejmuje gromadzenie wiedzy, pracę nad sobą i umiejętność tworzenia intymności z partnerami seksualnymi. Przyjrzymy się składnikom składającym się na inteligencję seksualną.

Inteligencja seksualna wykracza poza edukację seksualną. Nie chodzi tylko o umiejętność unikania chorób przenoszonych drogą płciową, ale także o zrozumienie, jakie elementy sprzyjają przyjemnym doświadczeniom dla pary. Oznacza to umiejętność komunikowania się, obalenie fałszywych mitów i pozbycie się samolubności.

Obiektywna wiedza na temat seksualności

Dobrym pomysłem jest to, że nastolatki w szkole średniej uczą się o chorobach zdrowia seksualnego (STD) i sposobach zapobiegania im. Pozytywne jest również to, że otrzymują informacje o tym, jak uniknąć niechcianej ciąży. Jednak ta wiedza, choć ważna, ma niewiele wspólnego z inteligencją seksualną.

Prawdziwa inteligencja seksualna wiąże się z:

  • Wiedzą, że masz prawo do swobodnego cieszenia się własną seksualnością, jakąkolwiek by ona była. Nikt nie musi się poddawać Twoim preferencjom ani do niczego Cię zmuszać. Jesteś właścicielem swojego ciała i decydujesz, czego chcesz, a czego nie chcesz w danym momencie.
  • Prawem do poznania swojego ciała bez poczucia wstydu. Ponadto ważne jest, aby cieszyć się relacjami bez strachu i poczucia ograniczenia.
  • Zdobywaniu wiedzy o praktykach seksualnych w celu obalenia mitów i uprzedzeń w tym zakresie. Nie ma nic złego w uczeniu się na ten temat, o ile robisz to z szacunkiem.

Inteligencja seksualna i samoświadomość

Każdy ma własną “mapę seksualności”. Odkrywanie jej i wiedza o tym, co lubisz i co pobudza Twoje fantazje, pragnienia i potrzeby, ułatwia relacje z innymi ludźmi. Tak jak ważne jest „odkrycie siebie”, aby mieć przyjemniejsze życie seksualne, musisz również znać swoje granice.

To, czego nie lubisz, co Cię niepokoi i nie jest dla C iebie odpowiednie, jest również czymś, o czym powinieneś powiedzieć swoim partnerom seksualnym. Często w grę wchodzą przeszłe doświadczenia, które czasem wzbogacają, a kiedy indziej są traumatyczne. Uczenie się na podstawie tego, czego doświadczyłeś i zrozumienie, jaki jesteś, jest niezbędne do osiągnięcia odpowiedniej inteligencji seksualnej.

para
Komunikacja w parze jest najważniejszym elementem osiągnięcia pełnego życia seksualnego.

Połączenie, gra w intymność

Można powiedzieć, że najpotężniejszym składnikiem inteligencji seksualnej jest intymność. To więź, która przybliża Cię do partnera w wolny i ciekawy sposób. Zaczyna się od szczerego szacunku dla partnera, połączonego z chęcią nawiązania z nim kontaktu w każdy możliwy sposób.

To faworyzowanie emocjonalnego, umysłowego i seksualnego podejścia, wiedza, czego chce Twój partner, czego potrzebuje i co lubi. Posiadanie inteligencji seksualnej oznacza również odłożenie na bok egoizmu i dbanie o przyjemność partnera. Komunikacja jest kluczowa.

Umiejętność komunikowania się bez wstydu i bez strachu, otwieranie się emocjonalnie, ujawnianie swoich pragnień i myśli podsyca grę seksualności, a także miłości. Wszyscy powinniśmy podszkolić się w tej sztuce, której nie uczymy się w szkołach i która prawie zawsze jest zawoalowana w naszym społeczeństwie. To umiejętność, którą można zdobyć tylko dzięki doświadczeniu, odpowiedzialności i wystarczającej dojrzałości emocjonalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oronowicz-Jaśkowiak, Wojciech. (2016). Does sexual intelligence exist? Do we need another intelligence construct?. 10.13140/RG.2.1.3856.5523.
  • Forbes MK, Eaton NR, Krueger RF. Sexual Quality of Life and Aging: A Prospective Study of a Nationally Representative Sample. J Sex Res. 2017 Feb;54(2):137-148. doi: 10.1080/00224499.2016.1233315. Epub 2016 Oct 31. PMID: 27798838; PMCID: PMC5235964.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.