Okazywanie uczuć to szacunek dla drugiej osoby

Okazywanie uczuć to szacunek dla drugiej osoby

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2017

Okazywanie uczuć to najlepszy sposób na wyrażenie szacunku. To synonim dobroci, poświęcenia i miłości.

Dlaczego nie mielibyśmy traktować w ten sposób ludzi, których kochamy? Wydaje się to oczywiste, lecz bardzo łatwo zapominamy, że okazywanie uczuć jest tak ważne w życiu codziennym. 

Odburkiwania, sprzeczanie się, krzyki… Z pewnością każda z tych reakcji jest obecna w naszych związkach oraz w tym jak komunikujemy się z innymi.

pocałunek

Jak nawiązać emocjonalną więź

Słowo, pytanie, gest, spojrzenie, dotyk. Każde okazywanie uczuć to próba nawiązania z kimś emocjonalnego kontaktu. Wraz z tym mówimy “Chcę się z tobą połączyć”. Zależnie od tego jak druga osoba odczytuje nasz gest, otrzymamy pozytywną lub negatywną odpowiedź.

Jeżeli się nad tym zastanowimy, to przytłaczające jak często ignorujemy takie gesty lub reagujemy na nie w negatywny sposób. Dlatego tak istotne jest nauczyć się jak wyrażać miłość, jednocześnie okazując szacunek.

Nasze próby okazywania uczuć byłyby o wiele bardziej owocne, jeżeli wiedzielibyśmy jak rozpoznawać potrzeby emocjonalne innych. Wiele kłótni jest rezultatem nieporozumień oraz poczucia zdystansowania się, czego można łatwo uniknąć podejmując rozmowę.

Bez odnoszenia się do innych z szacunkiem, nasze relacje pogarszają się i usychają. Kiedy ignorujemy to, jak ważne okazywanie uczuć, zwykle przyciągamy w ten sposób naszą samotność, brak satysfakcji i stabilności.

okazywanie uczuć

Odpowiadanie na próby emocjonalnego połączenia

Satysfakcjonujący oraz dojrzały związek nie jest tworzony z dnia na dzień. Rozwija się powoli, karmiony niezliczoną ilością gestów, które budują stabilność i miłość w naszych wzorach interakcji.

Każdego dnia oraz z każdym najdrobniejszym gestem kładziemy następną cegłę budując nasz zamek. Oczywiście są to również emocjonalne filary, które karmią nasze uczucia.

Pozytywne reakcje prowadzą do stabilnych oraz zdrowych relacji. To jak gra w ping ponga, kiedy to obie strony odczuwają przyjemność. Jednakże negatywne reakcje burzą niemal każdą próbę nawiązania połączenia. Tzn. jeśli odbijesz piłeczkę do współgracza, ten natomiast nie będzie reagował, gra jest skończona.

para z kotem

Okazywanie uczuć nie jest trudne

Istnieje kilka możliwości tego jak możemy odpowiedzieć na takie próby – dzięki nim będziemy w stanie grać w ping ponga o wiele dłużej. Okazywanie uczuć wcale nie jest trudne. Zobaczmy jak możemy odpowiedzieć na sygnały wysyłane przez drugą osobę:

  • Reagowanie na drugą osobę z empatią. Na przykład kiedy ktoś opowiada żart, zwykle się śmieje. Jeżeli będziemy czynić tak samo, zostaniemy wynagrodzeni długotrwałą relacją pełną pozytywnych uczuć.
  • Reagowanie z wrogością. Ludzie, którzy reagują w negatywny sposób będą uznawani za osoby nieprzyjazne lub kłótliwe. Stosowanie pewnych zwrotów wyraża sarkazm i pogardę. Przykładem może być: “Chciałbym kupić sobie samochód”, wrogą odpowiedzią będzie: “Z twoją wypłatą? Chyba w snach.”
  • Ignorowanie drugiej osoby. To synonim braku szacunku, co oczywiście niszczy relację.
miłość

Traktowanie ludzi, na których nam zależy, z szacunkiem i miłością nie powinny być wyjątkiem, lecz zasadą. Często zaniedbujemy ten szczegół, co tylko osłabia nasze relacje z innymi.

Zatem działajmy razem oraz bądźmy ostrożni w naszych codziennych reakcjach. Nie możemy pozwolić na to, aby negatywne gesty wzięły górę. Okazywanie uczuć powinno być przepełnione wzajemnym szacunkiem i tolerancją.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.