Inteligencja emocjonalna – 7 książek, które musisz znać

Jeśli chcesz poprawić swoją inteligencję emocjonalną, poniżej przedstawiamy listę najlepszych książek na ten temat. Nie przegap tego!

Inteligencja emocjonalna - książki

Inteligencja emocjonalna i książki o niej stanowią doskonałe źródło wiedzy, które wzbogaca i rozwija samopoznanie. Ponadto ułatwia zarządzanie kompleksowymi wszechświatami emocjonalnymi i pomaga cieszyć się bardziej satysfakcjonującymi relacjami interpersonalnymi. Czasami nie wystarczy wysoki iloraz inteligencji, aby być szczęśliwym: inteligencja to coś więcej niż wynik testu.

Wiemy, że Inteligencja emocjonalna to nie jest nowy temat. Większość z nas słyszała o tej koncepcji, a niektórzy przeczytali o niej mniej lub więcej publikacji czy artykułów. Jednak pomimo tego, że minęły dwie dekady, odkąd Goleman spopularyzował ten termin ze swoim bestsellerem pt. Inteligencja emocjonalna, moglibyśmy powiedzieć, że w wielu codziennych sytuacjach wciąż brakuje stosowania przedstawionych przez niego zasad.

Innymi słowy, inteligencja emocjonalna stała się czymś, co jest bardziej znane, niż stosowane, bardziej szanowane niż wyćwiczone.

„Kluczem do osiągnięcia wysokiego zbiorowego IQ jest społeczna harmonia”.
-Daniel Goldman-

Inteligencja emocjonalna i jej wpływ na codzienne życie

Byłoby cudownie, gdyby inteligencja emocjonalna była obecna w naszym miejscu pracy, a nasi współpracownicy byli przeszkoleni w zakresie umiejętności emocjonalnych.

Bez wątpienia spodobałyby nam się zasady inteligencji emocjonalnej, które powinny być wdrożone w odpowiedni i rzeczywisty sposób w program każdego centrum edukacyjnego. Byłoby również fascynujące, gdyby nasi przywódcy polityczni opanowali zasady tej dyscypliny, ponieważ wszyscy byśmy na tym skorzystali.

Bardzo często żałujemy, że inteligencja emocjonalna nie jest obecna w wielu obszarach życia i widzimy, że sami mamy braki, luki i niewłaściwe postawy, które zwiększają nasz niepokój, powodując blokady psychiczne i frustrację.

Dobra wiadomość jest przede wszystkim taka, że ​​inteligencja emocjonalna to umiejętność, którą można wykształcić. Nasz mózg jest zawsze otwarty, jeśli chodzi o przyjmowanie nowych podejść, strategii i umiejętności, które mogą poprawić jakość naszego życia i naszych relacji społecznych.

Dobrym sposobem na osiągnięcie tego jest poświęcenie czasu na przestudiowanie szerokiego zakresu materiałów pisemnych traktujących o tym zagadnieniu. W związku z tym odsyłamy Was dzisiaj do 7 książek o inteligencji emocjonalnej, które uważamy za najciekawsze.

goleman inteligencja emocjonalna

1. Inteligencja emocjonalna – Daniel Goleman

Nie na miejscu byłoby rozpoczęcie listy książek na temat inteligencji emocjonalnej bez odwoływania się do książki, która położyła fundamenty prawdziwej rewolucji w dziedzinie psychologii, rozwoju osobistego, przywództwa i edukacji. Można bez obaw powiedzieć, że wszystko zmieniło się nieco w 1996 roku, kiedy Daniel Goleman, psycholog i dziennikarz z New York Times’a, specjalista od nauki o mózgu, powiedział opinii publicznej bez ogródek, że „dotychczasowa wizja ludzkiej inteligencji była bardzo ograniczona”.

Jako ludzie dysponujemy szeroką gamą podstawowych umiejętności życiowych, a inteligencja emocjonalna jest najlepszym narzędziem do osiągnięcia szczęścia i sukcesu społecznego. Zatem, jest to jedna z niezastąpionych książek na temat inteligencji emocjonalnej, która pozwala zrozumieć i przemyśleć podstawowe zasady i klucze ją opisujące.

„Ludzie czują się swobodnie, gdy pracują najlepiej”.
-Daniel Goleman-

2. Inteligencja emocjonalna 2.0 – Travis Bradberry i Jean Greaves

Wyobraźmy sobie, że inteligencja emocjonalna już nie jest nam obca, ponieważ przeczytaliśmy kilka książek jej poświęconych. Wyobraźmy sobie, że już rozumiemy jej kluczowe pojęcia, że ​​dokładnie zbadaliśmy jej użyteczność, korzyści i obszary, w których można ją zastosować. Już wiemy o tym wszystkim, ale nie wiemy, jak faktycznie zastosować tę wiedzę w codziennym życiu.

Dzięki tej książce poznamy setki sposobów zastosowania inteligencji emocjonalnej w bardzo konkretnym celu: poprawienie jakości życia. Autorzy uczą nas, jak nauczyć się czterech podstawowych umiejętności: samoświadomości, samozarządzania, świadomości społecznej i zarządzania relacjami społecznymi.

Takie podejście jest naprawdę interesujące.

3. Psycho-Cybernetics: A New Way to Get More Living Out of Life – Maxwell Maltz

Ta książka ma dwie wyjątkowe cechy. Pierwsza to fakt, że została opublikowana w 1960 roku, Druga cecha to jej autor, Maxwell Maltz, który był jednym z najbardziej znanych chirurgów plastycznych na świecie. Ten lekarz, przyzwyczajony do zmiany wyglądu fizycznego ludzi w celu poprawy ich samooceny lub rekonstrukcji twarzy osób, które przeżyły traumatyczny wypadek, był świadomy, że samo patrzenie w lustro nie wystarczy, abyśmy byli naprawdę szczęśliwi.

Potrzebujemy innego rodzaju transformacji: zaczynającej się od środka, od naszej psychiki i emocji. Dlatego na długo przed tym, jak Daniel Goleman mówił o inteligencji emocjonalnej, dr Maltz położył wspaniały fundament, opracowując tę niezwykle przydatną książkę. Po tym jak inteligencja emocjonalna została oficjalną dyscypliną psychologii, jego książka doczekała się kilku ponownych publikacji.

Inteligencja emocjonalna

4. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

To prawdziwy klasyk wśród książek o inteligencji emocjonalnej. Sprzedał się w ponad 25 milionach egzemplarzy, a jego główną atrakcją jest holistyczne podejście do tego, jak osiągnąć sukces, szczęście i dobre samopoczucie.

Stephen Covey, znany profesor, wykładowca i przedsiębiorca, stara się przede wszystkim zapewnić nam zasoby i umiejętności, abyśmy byli bardziej proaktywni. Celem tego wszystkiego jest poprawa naszych relacji, bezpieczeństwa i zdolności przywódczych, a narzędziem ku temu – inteligencja emocjonalna. Ponadto autor łączy to wszystko z bardzo interesującymi koncepcjami dotyczącymi godności ludzkiej i poczucia sprawiedliwości społecznej.

„To nie stres powoduje, że upadamy, ale to, jak reagujemy na sytuacje stresowe”.

-Wayde Goodall-

5. Educar con inteligencia emocional – Maurice J. Elias, Steven E. Tobias i Brian S. Friedlander

Jest to jedna z najciekawszych i najużyteczniejszych książek o inteligencji emocjonalnej dla osób, które mają dzieci lub pracują w edukacji. Ze stron tej książki dowiemy się, jak lepiej komunikować się z dziećmi, aby móc budować bardziej satysfakcjonujące relacje, w których będziemy mogli zapewnić dzieciom strategie i umiejętności, dzięki którym poprawimy ich relacje z innymi.

Jest to bardzo edukacyjna opcja, która zachęca do zastanowienia się nad wieloma różnymi kwestiami. Stawia nas w obliczu bardzo rzeczywistych sytuacji, w których czasami jako dorośli czujemy się trochę bezsilni, na przykład gdy chodzi o radzenie sobie z napadami złości lub z konfliktami między rodzeństwem lub kolegami z klasy naszych dzieci. Jednym słowem, jest to bardzo przydatna opcja oraz bardzo satysfakcjonująca i wzbogacająca lektura.

6.Naturalne przywództwo. Odkrywanie mocy inteligencji emocjonalnej – Daniel Goleman, Richard Boyatzis i Annie McKee

Mark Twain powiedział kiedyś: „Nie wiem, czy światem rządzą inteligentni ludzie, którzy drażnią się z nami, czy też głupcy, którzy mówią poważnie”. Wielu z nas czasem myśli tak samo jak pan Twain, ponieważ zdarza się, że nasi liderzy, czy to w sferze pracy, czy na arenie politycznej kraju, nie wydają się wykazywać wystarczającymi umiejętnościami przywódczymi czy zdolnościami inspirowania.

Ta książka zachęca nas do refleksji między innymi nad nad tymi rzeczami. Prawdziwy lider nie zawsze jest znany ze swojego talentu lub wiedzy teoretycznej. Co więcej, może nawet my, próbując odnieść sukces w danym otoczeniu, kierując grupą ludzi, nie potrafimy do niej dotrzeć. Nie umiemy przekazać wystarczającej energii i pasji, pomimo naszych kwalifikacji i umiejętności teoretycznych.

Brakuje nam umiejętności niezbędnych do stworzenia skutecznego przywództwa w zakresie zarządzania emocjami i wzmacniania pozytywnych uczuć w zespołach. Tak jak wyjaśnił Goleman, chodzi o stworzenie rezonansu. Ta książka powinna zawsze znajdować się na naszym stanowisku, ponieważ stanowi potężne źródło inspiracji i wiedzy.

Elsa Punset

7. Brújula para navegantes emocionales – Elsa Punset

Ta książka to mała uciecha, która czyni nas dobrymi zawsze i wszędzie. Niewątpliwie zainspiruje nas to do zagłębienia się zasady, którymi kieruje się inteligencja emocjonalna. Elsa Punset zanurza nas w bardziej osobistej wizji na ten temat poprzez własne doświadczenia w edukacji dzieci i budowania w nich dorosłych osobowości, wraz ze wszystkimi emocjami i konfliktami typowymi dla tego procesu.

To raczej podręcznik niż książka, osobista podróż wyjaśniająca, jak możemy przetrwać burzę życia. Książka Elsy Punset to wskazówka dla każdego emocjonalnego żeglarza, która pomoże mu dostosować jego kompas, by poprowadzić go w dobrym kierunku, znaleźć równowagę i błogosławieństwo.

„Poznanie siebie pozwala odkryć źródła szczęścia, gniewu i bólu, aby móc żyć w zgodzie i harmonii z innymi”.

-Elsa Punset-

Podsumowując, powyższe 7 książek to tylko kilka z wielu dzieł poświęconych inteligencji emocjonalnej. Każda z nich może w pewnym momencie życia okazać się bardzo pomocna. Niewątpliwie są także dobrym sposobem na wkroczenie na drogę do rozwoju i poprawy umiejętności emocjonalnych, położenie niezbędnych fundamentów i otwarcie serca.

Nie marnujmy tej okazji, aby rozwijać się i iść przed siebie, czytając więcej wzbogacających treści. Szukajmy coraz więcej doświadczeń i okazji, aby nasza inteligencja emocjonalna mogła rozwijać się bez przeszkód.

Bibliografia:

Goleman, Daniel (1996) “Emotional Intelligence”

Bradberry, Travis. Greaves, Jean (2012) “Emotional Intelligence 2.0”,

Maltz, Maxwell (2010) “Psycho-cybernetics: The secret of controllingand transforming your life”

R.Covey Stephen (2015) “The 7 habits of highly effective people”

Punset, Elsa (2009) “Brújula para navegantes emocionales”

Goleman, Daniel, Boyazakis Richard, McKeee, Annie (2017) “The resonant leader creates more”

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Goleman, Daniel (1996) “Inteligencia Emocional” Kairós
  • Bradberry, Travis. Greaves, Jean (2012) “Inteligencia Emocional 2.0”, Conecta
  • Maltz, Maxwell (2010) “Psico-cibernética: El secreto para controlar y transformar su vida”, Kairós
  • R.Covey Stephen (2015) “Los 7 hábitos de la gente altamente efectiva” Free Press
  • Punset, Elsa (2009) “Brújula para navegantes emocionales”, Aguilar
  • Goleman, Daniel. Boyazakis Richard. McKeee, Annie (2017) “El líder resonante crea más” DeBolsillo
Scroll to Top