Innowacje nieliniowe nakreślają ukryty fakt: sukcesy nie są zazwyczaj wynikiem ciągłego postępu. Innymi słowy, prawie każde osiągnięcie ma za sobą swoje niepowodzenia, błędy, a nawet porażki. Dlatego należy przyjąć, że potykanie się czy popełnianie błędów to nic innego jak nabieranie rozpędu i oczywiście nauka.
Musisz zrozumieć, że osiągnięcie celu, spełnienie marzenia, a nawet profesjonalna pozycja na rynku często odpowiada odwrotnej kolejności. To może być dla Ciebie bardzo pomocne. To dlatego, że prawdopodobnie wychowano Cię w przekonaniu, że każdy wysiłek przynosi nagrodę. Co więcej, masz tendencję, by wierzyć, że ten, kto jest tego godny, zawsze wygrywa, a ludzie, którzy są kreatywni i oryginalni, odnoszą sukcesy.
Jednak te trzy „zasady” nie zawsze są przestrzegane. Innowacje nieliniowe uczą, że niektóre z najlepszych osiągnięć były napędzane przez wiele nieudanych prób, rozczarowań i nieostrożnych działań. W konsekwencji tylko ci, którzy uczą się na swoich błędach i niepowodzeniach, prędzej czy później robią prawdziwy postęp.
Przyjrzyjmy się temu bliżej
„90 procent życia po prostu się pojawia”.
-Woody Allen-
Innowacje nieliniowe
Isaac Newton był przeciętnym uczniem i mało kto czegokolwiek od niego oczekiwał. Walt Disney został wyrzucony z gazety, w której pracował, ponieważ według reżysera brakowało mu pomysłów i wyobraźni. Kiedy Fred Astaire poszedł na przesłuchania w poszukiwaniu roli, nikt go nie zauważał. Był łysy, nieatrakcyjny i nie potrafił śpiewać. Właściwie moglibyśmy zapełnić setki kartek papieru życiorysami postaci z historii, które osiągnęły sukces dopiero po porażce lub odrzuceniu.
Wśród nich warto wymienić Thomasa Edisona. Po wielu próbach zapalenia żarówki jego asystenci zapytali go, czy nie nadszedł czas, aby skupić się na czymś innym. Na tę sugestię Edison odpowiedział, że w każdej z tych tysięcy prób odkrył powód, dla którego jego pomysł nie zadziałał. Kontynuował, dopóki nieliniowa innowacja nie zadziałała swoją magią.
Na czym polegają innowacje nieliniowe?
Innowacje: budować i „dekonstruować”, uczyć się i oduczać
Innowacja jest definiowana jako proces, w którym poprzez modyfikację lub przekształcenie już istniejącego wymiaru powstaje coś nowego. Dlatego nic, co kiedykolwiek zostało stworzone, wyprodukowane lub oferowane, nie jest naprawdę nowe. Zawsze opiera się na czymś istniejącym i generowany jest po prostu nowy, alternatywny zamiennik.
Warto pamiętać, że innowacyjność rzadko ma charakter liniowy. Innymi słowy, każde stworzenie to również niepowodzenia i kroki wstecz. Dlatego, aby wprowadzać innowacje, musisz się oduczyć pewnych rzeczy. Oznacza to, że musisz przełamać wiele swoich z góry przyjętych schematów i podejść, które uważasz za słuszne, aby ponownie sformułować siebie.
Takie wyzwanie wymaga dużej elastyczności umysłowej.
Być fontanną lub stawem
Istnieje niezwykle interesujące badanie dotyczące innowacji, które warto rozważyć. Badanie to przeprowadził dr Michael West z Aston University (Wielka Brytania). Sugeruje, że musimy zdecydować, czy mamy być iskrzącą fontanną pełną pomysłów, czy stawem ze stojącą i brudną wodą. Ta metafora sugeruje dwie koncepcje. Po pierwsze, innowacja wymaga ruchu i ciągłego recyklingu. Oznacza poruszanie się zarówno do przodu, jak i do tyłu, przekształcanie, odrzucanie i tworzenie.
Staw natomiast odnosi się do umysłów i organizacji, które unikają zmian. Umysłów, które trwają w tych samych ideach i nie poruszają się do przodu ani do tyłu, ponieważ faktycznie są w stagnacji.
Innowacje nieliniowe i innowacje odwrotne
Innowacje nieliniowe sugerują znaczenie uczenia się na własnych niepowodzeniach, aby iść naprzód z większymi kompetencjami. Jest jeszcze jedna koncepcja, która może pomóc w tym procesie twórczym: innowacja odwrotna. Koncepcja ta nawiązuje do idei ukutej przez profesora Dartmouth College Vijaya Govindarajana i Chrisa Trimble z Harvard Business School.
Odwrotna innowacja dotyczy dzisiejszej gospodarki. Dotyczy to powszechnej praktyki firm wprowadzających na rynek nowe produkty, początkowo wprowadzając je po niskich kosztach w krajach wschodzących, takich jak Indie czy Turcja.
Po „przetestowaniu” tych scenariuszy bada się ich wpływ i wydajność. Jeśli zawiodą, są odrzucane. Z drugiej strony, jeśli odniosą sukces, zaczynają być masowo produkowane na duże rynki zachodnie po wyższej cenie pod etykietą „produkt innowacyjny”, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. To dość kontrowersyjny przykład, ale daje nam więcej informacji na temat pojęcia innowacji.
Wiele sukcesów ma za sobą długie procesy prób i błędów. Innowacje nieliniowe przypominają nam, że w rzeczywistości postęp prawie nigdy nie odzwierciedla postępu liniowego. Warto o tym pomyśleć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- West, MA (2002, julio). Fuentes brillantes o estanques estancados: un modelo integrador de implementación de creatividad e innovación en grupos de trabajo. Psicología Aplicada . https://doi.org/10.1111/1464-0597.00951