Hypengiofobia: strach przed odpowiedzialnością

Nadmierny strach przed przejęciem odpowiedzialności może stać się paraliżujący i wpłynąć na różne wymiary naszego życia. W rzeczywistości strach ten może stać się epicentrum dyskomfortu, który ostatecznie zdominuje nastrój chorego.
Hypengiofobia: strach przed odpowiedzialnością
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Helena Sutachan

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Słowo hypengiofobia może nie być Ci znane, ale prawie na pewno zrozumiesz jego znaczenie. Hypengiofobia jest irracjonalnym i przesadnym lękiem przed odpowiedzialnością. Dana osoba boi się nawet wyobrazić sobie siebie w sytuacji, w której musi podejmować decyzje lub przejąć kontrolę.

W hypengiofobii strach przed obowiązkami dotyczy sytuacji, w których osoba chora musi się czymś zająć lub musi za coś odpowiedać w swojej codziennej rutynie. Można powiedzieć, że hypengiofobia jest rodzajem strachu, który uniemożliwia ludziom wzięcie odpowiedzialności za jakąkolwiek aktywność, decyzję lub zadanie.

Strach przed przejęciem odpowiedzialności pokazuje drugą stronę powszechnego problemu w dzisiejszym świecie: niemożność delegowania obowiązków. Niektórzy ludzie czują, że zawsze muszą mieć kontrolę nad wszystkim i nie mogą z niej zrezygnować. Dlatego nauka delegowania i rozdzielania obowiązków może być niezwykle korzystna dla ich zdrowia psychicznego. Jednak nieprzyjmowanie jakiejkolwiek odpowiedzialności może być w wielu przypadkach szkodliwe.

W tym artykule identyfikujemy główne cechy hypengiofobii, sposoby, w jakie może się ona manifestować, oraz dostępne metody leczenia z dziedziny psychologii.

strach przed odpowiedzialnością

Charakterystyka hypengiofobii

Być może najważniejszą cechą tej fobii jest tendencja do uciekania przed sytuacjami, które wymagają odpowiedzialności, ale generalnie nie stanowią żadnego zagrożenia. Temu zachowaniu często towarzyszą dolegliwości fizyczne, takie jak m.in. nudności, wymioty, nadmierna potliwość.

Jak w przypadku prawie wszystkich fobii, ta nadmierna reakcja jest mimowolna i praktycznie niekontrolowana. Generuje objawy niepokoju, napadów paniki i negatywnie wpływa na samoocenę chorego. Źródłem lęku przed odpowiedzialnością mogą być problemy związane z pracą, nauką, ekonomią i ogólnie ze społecznymi problemami adaptacyjnymi.

Poszkodowany ma tendencję do unikania, co kończy się błędnym kołem. Innymi słowy, unikanie odpowiedzialności generuje chwilową i krótką ulgę. Zastępuje to jednak jeszcze większy strach przed postrzeganą niezdolnością do działania. Jest to tak, jakby reakcja unikania wzmacniała poczucie strachu przed następnym nadchodzącym doświadczeniem. Uciekanie od swoich obowiązków ostatecznie tylko pogarsza sytuację.

Ci, którzy cierpią na hypengiofobię, często zachowują się samolubnie, mając tendencję do obciążania innych swoimi obowiązkami. Co więcej, jest to dla nich niezwykle trudne, jeśli coś pójdzie nie tak.

Pochodzenie tej fobii nie jest jasne. Może to być związane z traumatycznym wydarzeniem, w którym poszkodowany nie osiągnął określonego celu. Ewentualnie być może dana osoba spędziła dużo czasu stawiając czoła nadmiernym wymaganiom. Tak czy inaczej, może to być niezwykle paraliżujące. Wszyscy musimy stawić czoła w naszym codziennym życiu różnym sytuacjom , które wymagają odpowiedzialności.

Rodzaje lęków, które mogą pojawić się wraz z hypengiofobią

W zależności od sytuacji, w których pojawia się lęk przed odpowiedzialnością, manifestują się określone lęki, które wiążą się z hipergiofobią. Na przykład:

Strach przed pomyłką

Strach przed popełnianiem błędów jest jednym z głównych obaw wynikających z tej fobii. Sprawia on, że ludzie popadają w bezczynność, blokując jednocześnie ich podejmowanie decyzji.

Strach przed niespełnieniem oczekiwań

W ten sam sposób powraca lęk przed niedostosowaniem się do pewnych okoliczności lub niewłaściwym zachowaniem. Jednak często te oczekiwania są konstruowane samodzielnie i nie są oparte na zewnętrznych kryteriach lub negatywnych ocenach.

Unikanie negatywnych ocen

W podobny sposób może występować tendencja do unikania negatywnych osądów. Ooby cierpiące na tę fobię mogą na przykład unikać odpowiedzialności lub porzucić wykonanie zadania przed jego zakończeniem, aby nie dopuścić do wyimaginowanej negatywnej oceny.

Strach przed utratą kontroli

W tym przypadku fobia związana jest z wizją braku możliwości utrzymania kontroli nad sytuacją. Ktoś może unikać odpowiedzialności z powodu strachu spowodowanego ideą publicznego upadku lub pustki w głowie.

Strach przed pozostaniem niezauważonym

Wreszcie w niektórych przypadkach pojawia się również lęk przed utratą uczuć innych i brakiem popularności. Inny związany z tym lęk dotyczy pracy i wysiłków, które nie zostaną docenione.

Człowiek, który czuje się osądzony

Leczenie

Na początek należy zauważyć, że chociaż fobie dobrze reagują na terapie psychologiczne, nie ma szybkich rozwiązań.

Profesjonalne leczenie może obejmować techniki takie jak uważność, stopniowana ekspozycja lub restrukturyzacja poznawcza. Ten rodzaj interwencji może być niezwykle przydatny w podnoszeniu świadomości reakcji organizmu, stopniowym pokonywaniu stresujących sytuacji i przekształcaniu irracjonalnych myśli związanych z pochodzeniem tego lęku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eski, Y. (2018) A fear of coercion and accountability? Security officers and the non-use of force, Policing and Society, 28:8, 985-998, DOI: 10.1080/10439463.2017.1340292
  • Manrique Tisnés, H., & Gil Congote, L. (2013). Azar, libertad y responsabilidad: aportes para una práctica psicológica. Pensamiento Psicológico11(2). Recuperado a partir de https://revistas.javerianacali.edu.co/index.php/pensamientopsicologico/article/view/589 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.