Cztery produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie

Istnieją produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci w walce ze zmęczeniem. W poniższym artykule omówimy cztery z nich.
Cztery produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2021

Czy wiesz, że istnieją produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie? Wynika to z koncentracji w nich składników odżywczych. Niektóre zawierają substancje ergogeniczne, które są w stanie zapewnić zastrzyk energii, gdy jest to najbardziej potrzebne. Dlatego też dobrym pomysłem jest włączenie ich do swojej diety.

Jednak, aby cieszyć się dobrym stanem witalności, konieczne jest również przyjęcie nawyków zdrowego stylu życia. Na przykład niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Jest tak, ponieważ otyłość powoduje stan zapalny w organizmie, który może warunkować rozwój pewnych procesów fizjologicznych. Ponadto powinieneś upewnić się, że zawsze zapewniasz sobie wystarczająco dużo snu.

W tym artykule pokażemy Ci najlepsze produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie, które możesz włączyć do swojej diety.

1. Awokado

Awokado, obok tłustych ryb, jest jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Lipidy te działają przeciwzapalnie w organizmie. Zwiększa to wydajność funkcjonowania Twoich narządów. Badanie opublikowane w International Immunology potwierdza ten fakt.

Ponadto tłuszcze te mają moc zapobiegania katabolizmowi mięśni. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jeśli Twoja tkanka beztłuszczowa zostanie zmniejszona, Twoja siła zmniejszy się, co przekłada się na zwiększone ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

2. Kawa

Mówiąc o unikaniu zmęczenia, kawa jest prawdopodobnie jednym z pierwszych produktów spożywczych, o których pomyślisz. Przynosi wiele korzyści dla organizmu, ale dzisiaj skupimy się na działaniu kofeiny. Ten alkaloid jest uważany za substancję ergogeniczną, ponieważ zwiększa wydajność sportową i zapobiega zmęczeniu.

Kofeina nie tylko pozytywnie wpływa na pracę mięśni, ale także aktywuje mózg, zapobiegając zmęczeniu psychicznemu. Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Neuroscience and Biobehavioral Reviews, umiarkowana dawka kofeiny poprawia wyniki produktywności. Wskazane jest jednak, aby nie przekraczać 200 mg w pojedynczej dawce.

Kobieta pijąca kawę

3. Ryż

Aby uniknąć zmęczenia i znużenia, należy zapewnić w diecie podaż węglowodanów wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli często ćwiczysz. Pod tym względem nie ma nic lepszego niż ryż. Zawiera cukry złożone, które pomagają utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi i uzupełniają zapasy glikogenu.

Ryż jest o wiele korzystniejszą opcją niż makaron. Jest tak, ponieważ makaron jest zrobiony z nadmiernie rafinowanej mąki. Jego regularne spożywanie może mieć znaczący wpływ na poziom glukozy we krwi, który warunkuje funkcjonowanie trzustki.

4. Czekolada

Czekolada to wysokiej jakości źródło przeciwutleniaczy . Związki te pomagają neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu. Decydują również o modulowaniu niektórych procesów zapalnych. Potrafią nawet walczyć ze zmęczeniem i znużeniem.

Jednak nie wszystkie rodzaje czekolady są korzystne. Zawsze wybieraj te, które mają wysoką zawartość kakao. To właśnie ta substancja roślinna jest naprawdę cennym pierwiastkiem.

Przetworzone odmiany czekolady charakteryzują się wykorzystaniem cukru jako głównego składnika. Dlatego powinieneś czytać etykiety żywieniowe, aby wybrać właściwą.

Kobieta je czekoladę

Dodaj do swojej diety zdrowe nawyki

Jak widać, jest wiele produktów spożywczych, które pomagają zwalczać zmęczenie i znużenie, gdy są wprowadzane w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Ponadto należy unikać niedoboru niezbędnych mikroelementów, ponieważ może to utrudnić funkcjonowanie organizmu. Na przykład brak żelaza powoduje anemię: stan, który wiąże się z niewydajnym dostarczaniem tlenu do tkanek, generując zmęczenie.

Jednak chociaż Twoja dieta jest niezwykle ważna, istnieją również inne pomocne działania, które możesz podjąć. Ćwiczenia siłowe są jednym z najbardziej korzystnych. Utrzymywanie aktywności mięśni może znacznie zwiększyć poziom energii w organizmie. Jest to również jedna z najlepszych czynności zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ishihara, T., Yoshida, M., & Arita, M. (2019). Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. International immunology31(9), 559–567. https://doi.org/10.1093/intimm/dxz001
  • McLellan, T. M., Caldwell, J. A., & Lieberman, H. R. (2016). A review of caffeine’s effects on cognitive, physical and occupational performance. Neuroscience and biobehavioral reviews71, 294–312. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2016.09.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.