Gromadzenie emocji. Wyobraź sobie, że Twój umysł się napełnia kropla po kropli, tak jak napełnić można szklaną butelkę… Kapanie nie ustaje i w końcu woda się przelewa. Jeżeli gdzieś to już widziałeś, to gromadzenie emocji nie będzie dla Ciebie zjawiskiem zupełnie obcym.
Z pewnością spotkałeś się również z pojęciem stresu bądź przygnębienia. Czym więc jest stres?, czym przygnębienie? Powinniśmy dokładnie wiedzieć, co nas wypełnia, abyśmy mogli skutecznie zrzucić z siebie ten przygniatający ciężar.
Czym jest gromadzenie emocji?
Kiedy czujemy się wyczerpani i przepełnieni pod względem umysłowym, potrzebujemy się zatrzymać. To zupełnie tak, jakbyśmy dźwigali wielką paczkę w naszej głowie. Ten niepokój i brak jasności umysłu wskazują wyraźnie, że nagromadziliśmy mnóstwo emocji i wątpliwości, których nie potrafimy porzucić.
Przeczytaj również podobny artykuł: Negatywne emocje – staw im czoła i ujarzmij je!
Żeby jednak zresetować nasz umysł koniecznie musimy pozwolić im odejść. Tylko wtedy odzyskamy równowagę i zdołamy się zregenerować.
Po wielu miesiącach odpowiedzialności i zamartwiania się, wakacje stanowią doskonały moment na odłączenie się od tego wszystkiego. Jednak zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że coś nie pozwala nam się odłączyć. To właśnie stanowi niezbity dowód na to, że gromadzenie emocji dopadło i nas.
Trzeba w tej sytuacji dokładnie sobie uzmysłowić, że gromadzenie emocji nie stanowi problemu wyłącznie powiązanego z naszym umysłem. Dotyczy on również naszego ciała.
Przeczytaj również podobny artykuł: Emocjonalna zależność – czy na nią cierpisz?
Stres daje o sobie znać w postaci nagromadzenia, zarówno pod względem umysłowym, jak również w postaci zmęczenia i braku energii fizycznej.
Warto również wiedzieć, że gromadzenie emocji nie stanowi wyłącznie problemu osób dorosłych. W moim gabinecie przyjmuję bowiem pacjentów w wieku 40 lat, ale również dzieci w wieku 10 lat. Co ciekawe niezależnie od wieku, obie grupy prezentują podobny rodzaj niepokoju.
Dla obu tych grup wiekowych rozwiązanie problemu również jest podobne. Muszą przestać gromadzić emocje, zlokalizować ten problem i do niego powrócić.
Przeczytaj również podobny artykuł: Inteligencja emocjonalna – czym jest? Odkryj znaczenie emocji
Gromadzenie emocji, a ograniczenia umysłu
Jeżeli nas zapytamy dlaczego postrzegamy nasz umysł jak szklaną butelkę, która bezustannie się napełnia, pojawia się pewna kwestia logiczna. Mianowicie, czy to gromadzenie emocji ma jakieś granice?
Przeczytaj również podobny artykuł: Rany emocjonalne – nie pozwól by cię zmieniły
Dla niektórych osób, taką granicą byłoby zapewne zatkanie butelki korkiem. Jednakże kontrolowanie problemu w taki sposób nie uwolni nas od stresu. Wręcz przeciwnie, problem nas zadusi, a symboliczna butelka eksploduje na skutek braku wolnej przestrzeni.
Nie mamy wielu umysłów, które moglibyśmy zapełniać niczym wiele butelek. Ponadto takie gromadzenie emocji w rzeczywistości nie służy niczemu pożytecznemu. Czemu też to bezustanne gromadzenie miałoby służyć? Moi pacjenci odpowiadają: “Nie wiem, ale mam już tego dość”.
Gromadzenie emocji – rodzaje przepełnienia
Możemy się czuć zupełnie przepełnieni z powodu nagromadzenia emocji na rozmaite sposoby. Oto niektóre z nich:
Przeczytaj również podobny artykuł: Ból emocjonalny – cztery sposoby, aby go złagodzić
- Nasycenie, które zmienia nasz humor.
- Takie, które przeciąża nasze ciało: mięśnie, stawy i inne organy.
- Przepełnienie, które prowadzi do załamania umysłowego, które nie pozwala jasno myśleć i działać pod wpływem racjonalnych przemyśleń.
Podsumowując, nasze zdolności fizyczne i poznawcze stają się upośledzone, kiedy jesteśmy przepełnieni emocjami. To najwyższy czas na to, aby znaleźć drogę odpowiedniej ucieczki.
Relaksowanie umysłu i zrzucanie ciężaru emocjonalnego
Rozwiązaniem problemu, jakim jest gromadzenie emocji polega na tym, by zdołały one znaleźć drogę ujścia. Nie ma to związku z jakimś rodzajem sprawowanej kontroli. Chodzi o to, by krok po kroku odciążać się z tego przytłaczającego ciężaru i z motywacją wykonywać swoją pracę i utrzymywać dobre relacje z innymi.
Przeczytaj również podobny artykuł: Relaks i jego znaczenie w zwiększaniu produktywności
Te poszukiwane drogi ujścia dla skumulowanych emocji przypominają bąbelki w gazowanej wodzie. Maleńkie podmuchy, które stopniowo odciążają nas ze stresu. Doskonałym sposobem na osiągnięcie tego w rzeczywistości jest śmianie się z tymi, którzy podzielają nasze poczucie humoru.
Innym sposobem na odciążenie się z nagromadzonych emocji jest dbanie o regularną aktywność fizyczną. Bieganie, chodzenie, pływanie, a w przypadku dzieci również gra w piłkę, skating czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna, której nie narzucają im rodzice.
Aby wyjść na przeciw gromadzeniu emocji bądźmy skłonni wykonywać aktywność fizyczną, którą lubimy, a poczujemy się lepiej.
Towarzystwo przyjaciół, czy członków rodziny podczas wspólnego posiłku również sprzyja relaksowi. Stworzenie dobrych warunków mentalnych w rodzinie jest nieodzowne, byśmy mogli czuć się potrzebni i cenni.
Przeczytaj również podobny artykuł: Aktywność generuje aktywność
Skuteczna komunikacja
W czasie przesytu emocjonalnego często czujemy się bezbronni i samotni. Kiedy przyjrzymy się przyczynom tego problemu, zauważymy, że istnieje duża presja społeczna na posiadanie wielu dóbr materialnych, czy w przypadku dzieci, aby zdobyć jak najlepsze oceny.
Przeczytaj również podobny artykuł: Samotność to też związek z pustym człowiekiem
W rywalizującym społeczeństwie powinniśmy jednak skupiać się przede wszystkim na naszym stanie emocjonalnym i na utrzymywaniu zdrowej komunikacji z innymi. Takie działania, a także uczucie przynależności do grupy pomagają w walce z gromadzeniem się emocji.
Innym ważnym dla naszego zdrowia czynnikiem jest również unikanie stresu. Pomaga to zmniejszyć ryzyko występowania wielu chorób, a także prowadzić szczęśliwsze życie.