Ból emocjonalny - cztery sposoby, aby go złagodzić

Ból emocjonalny - cztery sposoby, aby go złagodzić

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2017

Ból emocjonalny jest czymś, czego nie da się uniknąć. Choć emocje są zarówno negatywne jak i pozytywne, z czasem mogą one przynieść nam ból emocjonalny, który może nas przytłoczyć.

Ten nieprzyjemny ból emocjonalny jest często gorszy od bólu fizycznego. Dlatego też niektórzy ludzie starają się złagodzić go poprzez tłuczenie rzeczy, krzyczenie w poduszkę, a w najbardziej skrajnych przypadkach, przez samookaleczanie się.

“Nie mamy prawa osądzać życia bliźniego, bo każdy zna jedynie swój ból i swoje wyrzeczenia.”
–Paulo Coelho–

Decyzja, by być optymistą i myśleć pozytywnie może pomóc Ci w kanalizowaniu i przezwyciężaniu bólu emocjonalnego. Dziś przedstawimy Ci cztery strategie, które możesz wykorzystać, kiedy staniesz w obliczu bólu emocjonalnego.

Kobieta krzyczy o poranku

1. Staw czoła sytuacji

Bardzo często, nasza reakcja opiera się na nieświadomym zaprzeczeniu sytuacji. Jest to zupełnie normalna reakcja, gdy nieuchronnie staramy się uniknąć bólu, którego doświadczamy.

Jednakże, jeśli nie chcesz, aby ból emocjonalny przekształcił się w głęboką ranę, musisz zaakceptować to, co się stało, dlaczego do tego doszło i jak możesz to rozwiązać (zakładając, że jest jakieś rozwiązanie).

Gdy jesteś świadomy swojej sytuacji, daj sobie czas, aby spojrzeć na wszystko z różnych punktów widzenia. Pomoże Ci to zobaczyć rzeczywistość.

“Sztuka pokonywania wielkich trudności jest badana i wymaga nabycia nawyku zaobserwowania najpierw tych małych”
-Cristina Trivulzio di Belgioioso-

Ponadto, nigdy nie należy próbować odwrócić się od tego bólu emocjonalnego. Prędzej czy później on do nas wróci. Pomyśl o tym, jak o ranach, które źle zagojone, kończą się infekcją lub zaczynają krwawić ponownie.

2. Spróbuj ochłonąć

Nawet jeśli nie chcesz przyjąć bólu emocjonalnego, to konieczne będzie, abyś ochłonął, dzięki temu będziesz mógł uwolnić się od całego tego cierpienia, które Cię dręczy i nawiedza tak, że nigdy nie przestajesz czuć się źle.

W tym celu możesz zastosować w praktyce następujące technik, które pomogą Ci ochłonąć:

  • Porozmawiaj z kimś, kto naprawdę Cię wysłucha.
  • Narysuj jakieś bazgroły na kartce papieru, nawet jeśli nie mają one w ogóle sensu.
  • Krzycz w poduszkę.
  • Wyjdź i zacznij ćwiczyć. To pomoże Ci odpocząć i oczyścić umysł, dzięki czemu możesz lepiej zmierzyć się później z tym bólem.
  • Zasłuchaj się w dobrej muzyce.
  • Zniszcz coś. To może być tak proste, jak rozdarcie kawałka papieru. Nawet zwykłe zagniecenia go może pomóc.

Wszystkie te techniki mogą pomóc Ci ochłonąć. Chcesz podzielić się z nami swoją technikę? Z pewnością istnieje wiele innych sposobów, może nawet bardziej skutecznych. Która technika sprawdza się w Twoim przypadku?

Kobieta biegnie po molo

3. Znajdź jakieś pozytywy

Zawsze możemy wyciągnąć coś pozytywnego z negatywnej sytuacji. Na przykład, jeśli przyjaciel nas zdradził, to taka sytuacja pomoże Ci w przyszłości lepiej dobierać znajomych.

Wszystko to powoduje, że Twój ból emocjonalny może pomóc Ci dojrzeć. Uczymy się z nieudanych, bolesnych relacji z drugimi. Uczymy się z rozczarowań. Wszystkie te lekcje czynią nas bardziej ostrożnym i dojrzałym. Pomagają nam też odkryć, co tak naprawdę chcemy w życiu i czego możemy się pozbyć.

“Pokonanie ma w sobie coś pozytywnego: nigdy nie jest ostateczne”
-José Saramago-

Negatywne doświadczenia istnieją po to, abyśmy mogli się z nimi zapoznać i ostatecznie stać się kimś, kim naprawdę chcemy być. Dzięki nim, możemy iść do przodu w naszym życiu z pozytywnym nastawieniem. Ucząc się za każdym czegoś z negatywnych momentów.

4. Nie pozwól, aby Twój ból emocjonalny stał się Twoją definicją

To jest tylko jeden krok. Wszyscy przechodzimy przez to i możemy się spodziewać, że takich kroków będzie więcej. Jesteśmy istotami emocjonalnymi, które muszą w życiu przejść przez wiele bolesnych sytuacji, ale czy masz zamiar się poddać?

Jesteś silny i masz w sobie siłę, by zmierzyć się z tym bólem. Możesz uczyć się od niego, i napełniać się wszystkimi pozytywnymi rzeczami, które on Ci przynosi.

Pomyśl o swoim bólu jak o źródle motywacji i siły, którą trzeba poczuć i przyswoić ją sobie. To wtedy sprawi, że staniesz się silniejszy i bardziej dojrzały.

Nigdy nie pozwól, aby ból emocjonalny Cię pokonał. Nie pozwól, aby Cię przerósł. Jesteś o wiele większy i silniejszy niż ten trudny moment, który prędzej czy później minie.

“Ból jest nieunikniony, cierpienie jest opcjonalnie.”
-Buddha Gautama-

Zawsze szukaj kogoś, kto jest gotów Cię wysłuchać, kogoś komu możesz zaufać. Rzeczy są łatwiej dostrzegalne i lepiej widoczne, gdy są szukane wspólnie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.