Rany emocjonalne - nie pozwól by cię zmieniły

Rany emocjonalne - nie pozwól by cię zmieniły

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2017

Często na nowo analizujemy przeszłość, i bywa, że możemy wyciągnąć z niej wnioski i zastosować je w naszym doczesnym życiu. Chociaż jesteśmy w stanie to zrobić, to często podczas tego procesu zatracamy swoją emocjonalną tożsamość. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są rany emocjonalne z przeszłości, które nigdy się nie zagoiły. Rany emocjonalne zmienią cię, ale tylko jeśli na to pozwolisz.

To zawsze ważne, aby zdawać sobie sprawę, kiedy pewien etap w naszym życiu dobiega końca. Jeśli ktoś na siłę stara się trwać danym okresie dłużej niż jest to pisane, to bezpowrotnie traci szansę na szczęście. omija go wszystko to, co ma do zaoferowania pozostała część jego życia. Rozdział się kończy, koło się zamyka… nazwij to jak chcesz.

Musimy potrafić pogodzić się z końcem i być zdolnymi do uwolnienia się od pewnego etapu. Od teraz chwile te pozostaną już na zawsze w domenie przeszłości.

Nie można żyć teraźniejszością, a jednocześnie tęsknić za przeszłością. Musimy zadać sobie pytanie, czemu tak jest? To co się stało, to się nie odstanie. Musisz pogodzić się z przeszłością i na nowo stać się wolnym. Dzieciństwo nie trwa wiecznie, podobnie jak okres dojrzewania. Zarówno styl życia jak i relacje dobiegają końca.

Pewne rzeczy po prostu się zdarzają, a naszym zadaniem jest zapisać je do przeszłości. Musimy się z nimi pogodzić.

-Paulo Coelho-

Wraz z upływem czasu, z każdą chwilą kiedy myślimy o nich, nasze rany emocjonalne jątrzą się i ulegają infekcji. To zmniejsza naszą zdolność do bycia prawdziwym sobą. Tylko będąc sobą możemy potwierdzić autentyczność swoich emocji.

Wydaje się, że przywykliśmy do życia z tym ukrytym bólem emocjonalnym i z całej siły opieramy się przed skonfrontowaniem go. W niektórych przypadkach, nasz mózg może zablokować zdolność odczuwania pewnych emocji, aby uchronić się przed odczuciem bólu.

Oczyszczanie przeszłości i ran emocjonalnych

W głębi duszy, sami jednak wiemy że rany te powstrzymują nas przed pójściem naprzód w naszym życiu. Uniemożliwiają nam prawdziwą radość z tego co nas otacza. Nie możemy w pełni cieszyć się chwilą i żyć tym co mamy tu i teraz.

To prawda, że przeszłość jest naszym starym druhem, z którym powinniśmy się pozdrawiać z daleka. Musimy się z nią pogodzić, by ją uzdrowić. Nie możemy czuć się zbyt swobodnie stale żyjąc przeszłością.

Serca z drewna

Nigdy nie utracimy tego, co kiedyś sprawiało nam radość. Wszystko co kochamy do głębi, staje się immanentną częścią nas.

-Bernardo Stamateas-

Oczyść swą duszę i zacznij żyć na nowo

Pytanie za milion dolarów brzmi: w jaki sposób rany emocjonalne przenikają i infekują naszą duszę? Robią to za pomocą poświęcenia i furii, strachu odrzucenia, mściwości, niesłuszności. Czynią to dzięki samotności i zdradzie, przez brak zrozumienia i wsparcia, wreszcie smutkiem, zwodzeniem, tęsknotą i poczuciem winy.

Często nawet w jednej ranie możemy znaleźć wiele spośród wymienionych trudnych do opanowania emocji i uczuć. Co jednak możemy zrobić, aby wyleczyć się prawdziwie i kompletnie?

  • Zajrzyj w siebie i zlokalizuj swoje rany emocjonalne. Gdzie odczuwamy ból? Czy czujemy się niekomfortowo rozmawiając o czymś, lub o kimś konkretnym? Czy jesteśmy smutni, lub źli? Od kiedy tak się czujemy? Czy jesteśmy w stanie powiedzieć dlaczego tak się dzieje?
  • Mów o tym. To może nie być proste. Nasze rany oraz ból, jaki generują, istotnie nas ograniczają. Nie ważne jak długo zajmie ci wyrzucenie z siebie tego wszystkiego – musisz pozbyć się nagromadzonych emocji. Poproś o pomoc dobrego przyjaciela, któremu wiesz, że możesz zaufać. Pozbywając się odrzucanych i zatwardziałych emocji jest niesamowitym, uzdrawiającym pocieszeniem.
  • Otwórz swoje rany i pozwól im oddychać. Poczuj ból – tylko tak mogą się zagoić. Rany emocjonalne z przeszłości jątrzą się i w szkodliwy sposób wpływają na nasze uczucia, emocje oraz myśli. Dlatego musimy powstrzymać się przed powielaniem ich w naszym sercu i umyśle. Ich fatalizm żywi się naszym kosztem, wpływając na nas sposobami, o których istnieniu nawet nie mamy pojęcia.

Oczyść swoje rany płaczem. Wyrzuć z siebie ten ból. Rób co chcesz, ale zamknij drzwi przed cierpieniem, tak by nigdy więcej do ciebie nie wróciło. Tylko wtedy poczujesz się naprawdę sobą i rozpoczniesz odbudowę swojej tożsamości.

Łzy

Rany emocjonalne: zostaw to za sobą…

Jeśli nie wnosi szczęścia do twojego życia, to zostaw to za sobą.

Jeśli niczego cię nie uczy, ani nie jest konstruktywne, to zostaw to za sobą.

Jeśli nie pozwala ci rosnąć, to zostaw to za sobą.

Jeśli nie uznaje twoich talentów, to zostaw to za sobą.

Jeśli nie docenia tego kim jesteś, to zostaw to za sobą.

Jeśli nie posuwa cię naprzód, to zostaw to za sobą.

Jeśli to słowa, ale nie czyny, to zostaw to za sobą.

Jeśli w jego istnieniu nie ma miejsca dla ciebie, to zostaw to za sobą.

Jeśli próbuje cię zmienić, to zostaw to za sobą.

Jeśli narzuca ci swoje ego, to zostaw to za sobą.

Jeśli wad jest więcej niż zalet, to zostaw to za sobą.

Jeśli nie wnosi nic pozytywnego do twego życia, to zostaw to za sobą.

Uwolnij się od tego… upadek będzie znacznie mniej bolesny, niż ból powodowany przez uwięzienie w przeszłości, która była, ale już dłużej nie jest.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.