Godność w opiece zdrowotnej - jakie ma znaczenie

Każdy, kto przychodzi na konsultację medyczną, jest przede wszystkim człowiekiem. Jednak czasami nadmiar pracy lub brak szkolenia w praktyce klinicznej może zanieczyścić tę ideę i związane z nią postrzeganie. Dlatego tak ważny jest model opieki zdrowotnej skoncentrowany na godności.
Godność w opiece zdrowotnej - jakie ma znaczenie
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 03 lipca, 2023

Godność nie podlega negocjacjom, a przynajmniej nie powinna. Moglibyśmy pomyśleć, że leczenie, które uwzględnia przede wszystkim sytuację i potrzeby danego człowieka, jest absolutną koniecznością, czy to w leczeniu problemów ze zdrowiem psychicznym, czy fizycznym. Choć jednak zdecydowana większość profesjonalistów stara się humanizować swoje interwencje, są sytuacje, w których tak nie jest. Istnieją sytuacje, w których godność w opiece zdrowotnej schodzi na dalszy plan lub nie ma na nią miejsca.

Godność w opiece zdrowotnej oznacza szacunek. Ludzie, którzy udają się do pracownika służby zdrowia, zwykle robią to z dwóch powodów: podatności na zagrożenia, jaką dostrzegają w swoim stanie zdrowia, oraz dlatego, że ufają ekspertowi, którego proszą o pomoc. Dlatego jest niezwykle ważne, aby profesjonalista wykazywał zachowania empatyczne, asertywne i współczujące.

„W chorobie należy pamiętać o dwóch rzeczach, aby być użytecznym, a przy tym nie wyrządzać szkody”.

-Hipokrates-

Mężczyzna u lekarza
Leczenie empatyczne w terapii psychologicznej jest niezbędne.

Znaczenie godności w opiece zdrowotnej

Osoba, która odwiedza lekarza, jest istotą ludzką, nawet jeśli oznaczona jest jedynie jako pacjent. Co ciekawe, termin pacjent jest często kwestionowany w dziedzinie zdrowia psychicznego. Dlaczego?

Odpowiedź można znaleźć w znaczeniu bycia pacjentem. Oznacza to bierne oczekiwanie na akt uzdrowienia. Jednak w dziedzinie zdrowia psychicznego cel interwencji jest zwykle odwrotny. Ma pomóc jednostce aktywnie (zamiast biernie) znaleźć nowe sposoby postrzegania swojego kontekstu i wdrożyć w życie nowe zachowania, które sprawią, że poczuje się lepiej.

Humanizacja oznacza zajęcie się naturą człowieka w trzech aspektach: organicznym, psychicznym i społecznym (Hernández, 2008). W przypadku zdrowia psychicznego problemy zwykle pojawiają się w określonych kontekstach. Należą do nich na przykład relacje rodzinne, praca czy relacje międzyludzkie. Zwykle mają korelat biologiczny (np. nadmierna aktywacja plamki żółtej, gdy czujemy się rozczarowani) i psychologiczny (np. objawy depresji).

Mówiąc o humanizowaniu interwencji, mamy na myśli zachowania, które czynią profesjonalistę bliższym pacjentowi, bardziej ujmującym i naturalnym. Pracownicy służby zdrowia są wzywani do oferowania swojego doświadczenia i wiedzy bez różnic i dyskryminacji tym, którzy się do nich zgłaszają. Powinni nadać priorytet wrażliwym zachowaniom i zajmować się swoimi pacjentami w optymalny i precyzyjny sposób (Olarte, 2011).

„Poszanowanie życia, godności człowieka i jego praw, bez względu na wiek, wyznanie, płeć, rasę, narodowość, język, kulturę, status społeczno-ekonomiczny i ideologię polityczną”.

-Claudia Ariza Olarte-

Podejście do godności w opiece zdrowotnej

Wszyscy profesjonaliści, zanim zaczęli pomagać pacjentom, odbyli wieloletnią edukację. Ale ile aspektów humanitarnego traktowania uczy się ich podczas tego szkolenia? W rzeczywistości jest ich niewiele. Mamy tendencję do traktowania humanitarnego podejścia jako czegoś oczywistego. Uważamy to za nieodłączne od roli lekarza, pielęgniarki czy psychologa. Ale taki punkt widzenia może być błędny.

W rzeczywistości humanitarne traktowanie nie jest wrodzone. Trzeba się go nauczyć i ćwiczyć. Jego celem jest korygowanie automatycznych (i do pewnego stopnia normalnych) zachowań, które wszyscy przejawiamy, ale które mogą być szkodliwe dla niektórych wrażliwych osób, które pokładają zaufanie w profesjonalistach.

„Roztropność ma fundamentalne znaczenie w komentarzach, które są wygłaszane przed chorym”.

-Claudia Ariza Olarte-

Znaczenie godności w opiece zdrowotnej. Psycholog współczuje pacjentce
Szacunek i aktywne słuchanie w terapii psychologicznej wzmacniają więź między terapeutą a pacjentem.

Elementy do rozważenia

W wyniku naszych wcześniejszych rozważań wymienimy teraz elementy, które powinien zawierać model opieki zdrowotnej skoncentrowany na godności. Może ich być jednak znacznie więcej.

  • Szkolenie z szacunku i humanitarnego traktowania, opartego na empatii i współczuciu.
  • Właściwe wykorzystanie wiedzy i technologii.
  • Szkolenie z zakresu profesjonalnej samoopieki. W związku z tym pacjent powinien zadbać o siebie.
  • Połączenie obiektywnej diagnozy i leczenia. Specjaliści powinni zwracać subiektywną uwagę na afektywny i społeczno-kulturowy dyskomfort pacjenta.
  • Trening asertywnej komunikacji.
  • Recykling okresowy w szkoleniu deontologicznym.

Konieczne okazuje się też zwracanie się do osoby po imieniu (Olarte, 2011). Może się to wydawać oczywiste, ale zbyt łatwo jest „odczłowieczyć” osobę, która przychodzi na konsultację. A używanie terminów takich jak pacjent onkologiczny, pacjent z depresją czy pacjent z dysmorfią mięśniową może być wyjątkowo odczłowieczające. W końcu ludzie są dalecy od „bycia” problemami, na które cierpią. Wręcz przeciwnie, są istotami ludzkimi z własnymi imionami i unikalnymi historiami biograficznymi.

Ludzie odwiedzają lekarzy, ponieważ są chorzy. Nie powinno to jednak oznaczać, że profesjonalista uważa się za lepszego. W rzeczywistości sytuacja wymaga najwyższego szacunku. Jak mówi Claudia Ariza: „Wydaje się, że wymaga to większej czci i troski w obchodzeniu się z nimi”. Rzeczywiście, ze względu na swoją bezbronność, pacjenci zasługują na traktowanie ich z szacunkiem.

„Aby to zrobić, konieczne jest humanizowanie siebie, aby humanitarnie traktować innych. Konieczne jest też uznanie własnych wartości, które pozwalają działać zgodnie z potrzebami”.

-Paula Andrea Hoyos Hernández-

To może Cię zainteresować ...
Godność osobista – gdy wiemy, że zasługujemy na coś lepszego
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Godność osobista – gdy wiemy, że zasługujemy na coś lepszego

My, istoty ludzkie mamy swoją cenę, swoją niekwestionowaną wartość. Jest to godność osobista. Jest to bezwarunkowy wymiar naszego człowieczeństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hoyos Hernández, P. A., Cardona Ramírez, M. A., & Correa Sánchez, D. (2008). Humanizar los contextos de salud, cuestión de liderazgo. Investigación y educación en enfermería, 26(2), 218-225.
  • Ariza Olarte, C. (2012). Soluciones de humanización en salud en la práctica diaria. Enfermería universitaria, 9(1), 41-51.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.