Wrażliwa osoba i jej świat - ludzie podatni na zranienie

Wrażliwa osoba i jej świat - ludzie podatni na zranienie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wrażliwa osoba ma swój własny język: język uczuć. Jest to bardzo intymny język percepcyjny, w którym serce zawsze jest podatne na zranienie, narażone na upadek z krawędzi. Niemniej jednak, czymś, co ludzie wrażliwi rozumieją bardzo dobrze jest to, że cecha ta może być wyjątkowym darem. Jest jak mięsień umysłowy pełen sił, ale i niebezpieczeństw. Aby zminimalizować ryzyko, do dyspozycji mamy potężne narzędzie: inteligencję emocjonalną.

Wrażliwa osoba zawsze jest obecna, nawet jeśli chowa się w cieniu innych lub wtapia w tłum. Jednocześnie wszyscy wiemy, że nie jest łatwo żyć w świecie, który wymaga abyśmy wszyscy byli tacy sami, reagowali w ten sam sposób, patrzyli na rzeczywistość przez to samo okno … Tak jakbyśmy wszyscy mieli tę samą receptę i mówili tym samym językiem emocjonalnym.

„Poświęcając uwagę wszystkiemu stajesz się wrażliwy. Będąc wrażliwym posiadasz umiejętność wewnętrznego postrzegania piękna.”

-Jiddu Krishnamurti-

Na co dzień bardzo wrażliwa osoba przybiera zwykle formę grzbietu jeża lub kłującej łodygi róży. Wiele rzeczy sprawia nieco większy ból, a jednocześnie jest też bardziej ekscytujących. Może to być dziwne dla kogoś, kto nie jest zaznajomiony z tego rodzaju wrażliwością. Dla osoby nie okazującej szacunku i nieświadomej niczego, która bez zastanowienia potrafi powiedzieć coś w stylu “po prostu bierzesz wszystko zbyt poważnie. Musisz być silniejszy, trochę wyluzować “.

Ale jak? Według niektórych tekstów, na przykład doktora Teda Zeffa w książce Survival Guide for the Highly Sensitive Person (Poradnik dla osoby wysoce wrażliwej) bardzo wrażliwi ludzie mają nadwrażliwy układ nerwowy. Również pewne obszary ich mózgu działają z większą intensywnością. Zwłaszcza część kresomózgowia i inne regiony mózgu związane z empatią i reaktywnością emocjonalną.

Nie można “być silniejszym”, gdy masz mózg, który reaguje na świat inną częstotliwością. Nikt nie może stać się kimś, kim nie jest. Nie możemy też zmniejszyć natężenia i naszych własnych emocji, kiedy stają się zbyt przytłaczające. Nie możemy kontrolować naszych emocji, gdy nasza dusza przemawia do nas, a rzeczywistość nagle ujawnia niesamowite barwy, które tylko my możemy zobaczyć.

Liście przyklejone do szyby.

Wrażliwa osoba i ogrom jej otoczenia

Wielu z nas prawdopodobnie posiada takiego klasycznego przyjaciela, którego pieszczotliwie nazywamy “patrz, ale nie dotykaj”. Jego niesłychanie dobrze dostrojony zmysł węchu lub dotyku przyciąga naszą uwagę. Są jak pewne tkaniny, których nie może używać, ponieważ są niewygodne, swędzą lub wywołują reakcje alergiczne.

Czasami zwykłe uszczypnięcie lub głośniejszy od normalnego dźwięk powoduje silny ból. Ludzie bardzo wrażliwi to ci, którzy co prawda chodzą na imprezy i spotkania, ale w końcu zawsze ukrywają się w kącie, żałując, że nie zostali w domu.

Według Judith Orloff, psychiatry i autorki Emotional Freedom (Wolność emocjonalna), próg percepcji zmysłowej bardzo wrażliwych ludzi różni się od przeciętnego. W rzeczywistości wszystkie bodźce są pomnożone przez 50. Nie znaczy to jednak, że wszystko sprawia im ból. Ten delikatny percepcyjny i emocjonalny próg ma zdolność dostrajania się do piękna życia w bardzo intensywny sposób. Większości z nas całkowicie brakuje tego rodzaju piękna.

Oznacza to, że stwierdzenie, iż wysoka wrażliwość jest darem, nie jest błędne. Jednak prawdą jest, że wrażliwi ludzie muszą umieć odpowiednio filtrować bodźce, które otrzymują. Kiedy są w stanie z powodzeniem używać w swoim otoczeniu ochronnej tarczy, by zadbać o swoją samoocenę i integralność emocjonalną, mogą osiągnąć wyjątkowy poziom wrażliwej dojrzałości.

Ludzie bardzo wrażliwi dostrzegają wyjątkowość szczegółów, znajdują spełnienie w ciszy i chwilach cennej samotności. W tych spokojnych chwilach każda aktywność (szczególnie artystyczna) staje się ekscytująca. Podobnie jak synestetyczna eksplozja doznań, przyjemności i subtelnych emocji, które trudno wytłumaczyć tym, którzy nie należą do 20% populacji bardzo wrażliwych osób.(HSP).

Dłoń dotykająca tęczy na ścianie.

Bardzo wrażliwy człowiek i jego świat ciszy

Alex wpadł po pracy na kawę do swojej siostry. Wyznał, że cały dzień był dla niego ogromnie stresujący i że czuje się kompletnie wyczerpany. Jego szef poczynił pewne spostrzeżenia na temat jego pracy jako szefa sprzedaży i odrobinę skrytykował Alexa, czego ten nie zniósł zbyt dobrze. Krytyka wpłynęła na niego tak bardzo, że jego współpracownicy śmiali się z niego przez cały dzień. Co gorsza wie, że w biurze nazywają go już “królową dramatu”.

Nie gardź cudzą wrażliwością. Wrażliwość każdego świadczy o autentycznej przedsiębiorczości

Charles Baudelaire

Ten prosty przykład nadaje kształt rzeczywistości, w której żyje wielu ludzi z HSP. W rzeczywistości wysoka wrażliwość nie dotyczy wyłącznie kobiet. Połowa bardzo wrażliwej populacji to mężczyźni. To właśnie oni odczuwają największą presję ze strony społeczeństwa, które wciąż nie akceptuje wrażliwego człowieka. Nasza kultura odrzuca ideę człowieka nie potrafiącego ukrywać emocji, który uważa, że krytyka jest bolesna, łatwo wywołać u niego łzy, woli dyscypliny sportowe, które nie wymagają pracy zespołowej i żywi głęboką empatię wobec otaczających go osób.

Wrażliwa osoba i jej świat - samotny człowiek na wyspie.

Pomimo tego, że wysoka wrażliwość jest obecnie znanym tematem , wielu ludzi wciąż ukrywa się w cieniu. Patrzą w milczeniu, nie zwracając uwagi na siebie i utrzymując dystans, aby uniknąć zranienia. Wiemy, że każdy żyje na swój sposób w świecie pełnym ostrych krawędzi. Jednak szacunek i zasada “żyj i pozwól żyć innym” powinny odgrywać w naszym życiu ważną rolę. Tak, abyśmy wszyscy mogli osiągnąć prawdziwe osobiste spełnienie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.